Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Poświęcenie kościoła na Górnym Borze

Bp Roman Pindel 7 października uroczyście poświęcił świątynię Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie na Górnym Borze. Jednocześnie dziękowano tam za ćwierćwiecze powstania parafii

Niedziela bielsko-żywiecka 42/2018, str. V

[ TEMATY ]

konsekracja

Monika Jaworska

Okadzenie ołtarza

Okadzenie ołtarza

Dziękujemy za 25 lat historii parafii. W niej było 7 lat budowy kościoła, 7 lat prac wykończeniowych. 20 lat z tej historii współtworzył mój poprzednik śp. ks. Piotr Kocur – jego wizja, starania i praca zaowocowały powstaniem tej pięknej świątyni, ale także ukształtowały w parafii duszpasterstwo ewangelizacyjne – powiedział proboszcz ks. Zbigniew Macura. Uroczystości przewodniczył bp Roman Pindel w koncelebrze z ks. Zbigniewem Macurą, dziekanem ks. Ignacym Czaderem, kapłanami z dekanatu skoczowskiego i byłymi duszpasterzami parafii.

Reklama

Na początku obrzędu Biskup poświęcił wodę, ściany kościoła, ołtarz i wiernych. Nastąpiła Liturgia słowa z homilią, w której Biskup nawiązywał do biblijnej historii Zacheusza oraz znajdujących się na ścianach kościoła zacheuszek namaszczanych podczas liturgii. – Zacheuszki są znakiem łaski, która może spotkać każdego, kto znalazł się w świętej przestrzeni, wyznaczonej przez 12 lub 4 krzyże na ścianach – podkreślił Hierarcha. Po homilii odśpiewano Litanię do Wszystkich Świętych, po czym Biskup odmówił modlitwę poświęcenia, namaścił ołtarz i wraz z kapłanami – ściany kościoła olejem Krzyżma. Warto dodać, że w ołtarzu zostały złożone relikwie świętych dzieci fatimskich Hiacynty i Franciszka, św. Maksymiliana, św. Jana Sarkandra i św. Faustyny. Po modlitwie poświęcenia nastąpiło okadzenie ołtarza, wiernych i ścian kościoła. Nakryto ołtarz, zapalono świece, oświetlono ołtarz i kościół. Podczas liturgii grała orkiestra dęta „Glorietta” z Jaworza. Pod koniec Mszy św. przedstawiciele parafii podziękowali Biskupowi za przewodniczenie.

Po Eucharystii orkiestra grała przed kościołem i dawną kaplicą. W sali domu spotkań można było obejrzeć wystawę poświęconą 25-letniej historii parafii pt. „Łączy nas kościół – serc wspólnota” i zaopatrzyć się w książkę: „Historia parafii MB Różańcowej w Skoczowie” autorstwa dr. Grzegorza Wnętrzaka oraz w pamiątki z uroczystości. Na chętnych czekał poczęstunek obok dawnej kaplicy.

Parafię Matki Bożej Różańcowej na Górnym Borze w Skoczowie utworzono z części terytorium parafii Znalezienia św. Krzyża. Ówczesny proboszcz ks. Michał Matejczyk zainaugurował budowę kaplicy na osiedlu Górny Bór. W 1991 r. ordynariusz diecezji katowickiej bp Damian Zimoń poświęcił nową świątynię i ustanowił dekretem nową placówkę, mianując jej administratorem ks. Jana Piontka. W 1992 r. posługę podjął nowy proboszcz ks. Stanisław Sinka, a parafia została erygowana 7 października 1993 r. Potem posługę proboszcza rozpoczął ks. Piotr Kocur. W październiku 2004 r. ruszyła budowa kościoła, a plac przyszłej budowy poświęcił ks. prof. Józef Budniak. 4 października 2011 r. została odprawiona pierwsza Eucharystia w nowym kościele. W 2014 r. nowym proboszczem zostaje ks. Zbigniew Macura, który pełni tę funkcję do dziś.

2018-10-16 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To miejsce woła „wierzę”

Styków. Niewielka, lecz malowniczo położona wzdłuż drogi gminnej wiodącej z Głogowa Małopolskiego do Huciska wieś znana jest przede wszystkim amatorom grzybobrania, wszak Pan Bóg hojnie obdarzył ją gęstym drzewostanem, który jesienną porą przybiera śliczne czerwono-złote oblicze. Lecz, nie tylko tym...

Z południa otaczają wieś pofałdowane szachownice pól uprawnych, zaoranych i zasianych na zimę, nie tak często już spotykane w krajobrazie polskiej wsi zmienianej w parki technologiczne. Co kilkadziesiąt metrów kapliczka czy krzyż przydrożny, a w sercu wioski kościół wzniesiony staraniem i pracą mieszkańców. 29 września br. został on konsekrowany i oddany do wyłącznej służby Panu Bogu.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję