Reklama

Niedziela Legnicka

Relikwie bł. Bartolo Longo w Krzeszowie

Niedziela legnicka 42/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

relikwie

Marek Zygmunt

Relikwie błogosławionego wniósł do krzeszowskiej świątyni zwierzchnik Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Polsce Józef Dąbrowski

Relikwie błogosławionego wniósł do krzeszowskiej świątyni zwierzchnik Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Polsce Józef Dąbrowski

Z inicjatywy ks. prał. Mariana Kopko, kustosza sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie i zarazem kawalera Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, to święte miejsce nawiedziły relikwie bł. Bartolo Longo, jedynego świeckiego członka Zakonu Rycerskiego, wyniesionego do chwały ołtarza. Mszy św. przewodniczył ks. Paweł Oskwarek, proboszcz z Karpacza, również członek tego Zakonu.

Obecny na uroczystości zwierzchnik Zakonu Rycerskiego w Polsce Józef Dąbrowski przypomniał, że jest to Zakon, który przede wszystkim ma za zadanie pomagać w utrzymaniu obecności chrześcijan w Ziemi Świętej. Zwrócił uwagę na fakt, że aby było to możliwe, niezbędna jest ogromna modlitwa za tamtejszych chrześcijan, którzy żyją w wyjątkowo trudnych warunkach. Potrzebna jest więc pomoc dla nich. A wzorem jej organizowania jest dla członków zakonu bł. Bartolo Longo, który w zapadłej wiosce, jaką były Pompeje na początku XVIII wieku, stworzył nie tylko wspaniałą bazylikę, ale też zbudował Miasto Miłosierdzia, w którym ogarniał miłością chrześcijańską wszystkie osoby, które w tamtym czasie były wykluczone ze społeczności.

Reklama

– Bł. Bartolo Longo był niezwykle zdolny, bardzo kochany przez swoich rodziców, którzy wychowali go w duchu wiary i zaszczepili w nim miłość do Różańca. Ale ten fundament, który wyniósł z domu jednak nie wystarczył do tego, by dochować wierności Chrystusowi. Podczas studiów Bartolo przeszedł bardzo trudny okres. Dla nas jest przykładem, jak łatwo, gdy człowiek nie dochowuje wierności Jezusowi, można od Niego odejść – stwierdził Dąbrowski. Jego zdaniem, bł. Bartolo w czasie tego odstępstwa od Kościoła przyjął święcenia po to, aby zostać kapłanem diabła. – To jest coś, co może nas porazić – mówił Zwierzchnik Zakonu. – Ale moc Różańca świętego, moc modlitwy, otwarcie na Bożą Łaskę i na Boże Miłosierdzie sprawiło, że ten człowiek w pewnym momencie odkrył na nowo wielkość Boga, siłę Różańca, bo właśnie Różaniec był tą mocą ducha, który przezwyciężył wszelkie ataki szatana.Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał w 1980 r. aktu beatyfikacji Bartolo Longo.

– Dlatego patrząc na dokonania Bartolo Longo, a przede wszystkim na Jego nawrócenie, sami o to się modlmy, zachęcajmy do tego innych, aby przez Maryję Różańcową, modlitwę Jezusa Eucharystycznego, szukać drogi do wypełnienia naszego powołania – akcentował Dąbrowski i dodawał: – Obecność relikwii bł. Bartolo Longo niech będzie przyczynkiem do tego, abyśmy przeżywając tę Eucharystię, stanęli w prawdzie u stóp Kalwarii, bo tajemnice, z którymi spotykamy się w czasie Mszy św., są tajemnicami naszego Odkupienia.

Dziękując parafianom, pielgrzymom, a przede wszystkim członkom Zakonu za liczne uczestnictwo w tej uroczystości, Józef Dąbrowski wyraził nadzieję, że ta obecność nie ograniczy się tylko do murów świątyni. Mówił: – To wasze doświadczenie, bogactwo, z którym stąd wyjdziecie, będzie pozwalało wam głosić tą najpiękniejszą prawdę, że Chrystus na Krzyżu nas odkupił, i że każdy może liczyć na Jego zbawienie.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie oraz duchowieństwo, wierni i pielgrzymi oddali cześć relikwiom, a potem rozpoczęli całonocną adorację Najświętszego Sakramentu.

Uroczystość ta zainaugurowała w diecezji legnickiej duchowe przygotowanie do rozpoczęcia peregrynacji relikwii błogosławionego do rodzin kawalerów i dam Zakonu.

2018-10-16 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tryptyk i relikwie św. Jana Pawła II w Buffalo

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

USA

relikwie

BPJG / Archiwum o. Michała Czyżewskiego

Nawiedzenie Tryptyku i relikwii św. Jana Pawła II w Buffalo (USA)

Nawiedzenie Tryptyku i relikwii św. Jana Pawła II w Buffalo (USA)

Cały czas trwa nawiedzenie Tryptyku z ikoną Matki Boskiej Częstochowskiej, wizerunkiem św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny Kowalskiej w diecezji Buffalo w stanie Nowy Jork. W dniach 19-29 listopada tryptyk wraz z relikwiami św. Jana Pawła II zagościł w parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika, gdzie również posługują ojcowie paulini.

Parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika została ustanowiona w 1873 roku i dedykowana św. Stanisławowi ze Szczepanowa. Jest najstarszą polską parafią w diecezji Buffalo. W parafii są odprawiane nabożeństwa i Msze św. w języku polskim dla polskich imigrantów, transmitowane przez radio katolickie w każdą niedzielę.

CZYTAJ DALEJ

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję