Reklama

Świat

Handel ludźmi jest “współczesną formą niewolnictwa”

Kard. Christoph Schönborn skrytykował handel ludźmi jako “współczesną formę niewolnictwa”. W rzeczywistości niewolnictwo kwitnie do dziś, tyle że pod inną nazwą - stwierdził arcybiskup Wiednia w cotygodniowym felietonie na łamach bezpłatnej, wielonakładowej gazety „Heute”. Dzisiaj Kościół katolicki obchodzi pierwszy Międzynarodowy Dzień Modlitwy i Refleksji poświęconych walce z handlem ludźmi.

[ TEMATY ]

człowiek

renata/Foter/CC BY

Dzień, pod hasłem: „Zapal światło w proteście przeciwko handlowi ludźmi”, został zorganizowany z inicjatywy Międzynarodowych Unii Przełożonych Generalnych Męskich i Żeńskich (UISG i USG), a patronują mu Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz Papieska Rada Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących i Papieska Rada „Iustita et Pax”. Dla papieża Franciszka zorganizowane wykorzystywanie (jak się oblicza) 35 milionów ludzi w różnym wieku i różnej płci jest „jedną z największych zbrodni współczesności”.

Reklama

Obok handlu narkotykami i bronią handel ludźmi należy do najbardziej dochodowych interesów - zwrócił uwagę kard. Schönborn. Na pierwszym miejscu wymienił wykorzystywanie kobiet i dzieci, a następnie interesy przemytników uchodźców i poszukujących azylu.

Niesławną w tym rolę odgrywa również Austria, stwierdził arcybiskup Wiednia. W tym kontekście przytoczył dane ONZ-owskiego biura ds. walki z przestępczością i handlem narkotykami UNODC, z którego wynika, że Austria jest jednym z ważnych krajów tranzytowych, a także docelowych współczesnego handlu ludźmi. "Mimo to rzadko kto zdaje sobie sprawę, że takie rzeczy mają miejsce" - stwierdził arcybiskup Wiednia.

2015-02-08 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: łączmy troskę o środowisko z miłością do człowieka

[ TEMATY ]

człowiek

środowisko

papież Franciszek

PAP

Troskę o środowisko trzeba łączyć ze szczerą miłością do człowieka i rozwiązywaniem problemów społecznych – przypomina papież w przesłaniu z okazji inauguracji oenzetowskiej Dekady Odnowy Ekosystemów. Franciszek przyznaje, że inicjatywa ta zachęca do podjęcia dziesięcioletnich zobowiązań mających na celu troskę o świat poprzez powstrzymywania degradacji ekosystemów oraz podnoszenia świadomości znaczenia skutecznej ich odbudowy.

Zwracając się do przedstawicieli wspólnoty międzynarodowej, papież przywołał biblijną wizję świata i stworzenia. Zacytował przy tym pierwsze zdania Psalmu 19, w który jest mowa o niebiosach, które głoszą chwałę Boga i dzieło Jego rąk. „Nie jest to słowo, nie są to mowy, których by dźwięku nie usłyszano” – podkreśla Franciszek, cytując słowa Psalmu. Dodał przy tym, że wszyscy jesteśmy częścią tego daru stworzenia, jesteśmy częścią natury.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej dotyczący bp. Jana Szkodonia

2021-07-23 12:06

[ TEMATY ]

bp Jan Szkodoń

Karol Porwich/Niedziela

Bp Jan Szkodoń

Bp Jan Szkodoń

Działając na podstawie obowiązujących przepisów prawa kanonicznego, Stolica Apostolska – w następstwie formalnego zgłoszenia – przeprowadziła proces karno-administracyjny dotyczący rzekomego wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez bp. Jana Szkodonia.

Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków, wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona (non constat).

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję