Reklama

Niedziela Legnicka

150-lecie kościoła w Bogatyni

Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Bogatyni świętowała 150-lecie istnienia swojego kościoła

Niedziela legnicka 46/2018, str. VI

[ TEMATY ]

świątynia

jubileusz

Ks. Piotr Nowosielski

Wśród uczestników znalazła się także delegacja z klasztoru sióstr cysterek z Niemiec

Wśród uczestników znalazła się także delegacja z klasztoru sióstr cysterek z Niemiec

Uroczystość odbyła się z udziałem biskupa seniora Stefana Cichego, biskupa seniora Stefana Regmunta z Zielonej Góry, legnickiego biskupa pomocniczego Marka Mendyka, księży związanych z tą parafią, sióstr cysterek z pobliskiego klasztoru Marienthal z Niemiec, których poprzedniczki 150 lat temu przyczyniły się do budowy tego kościoła oraz licznego grona parafian i gości.

Księży biskupów i pozostałych uczestników, 27 października powitał obecny proboszcz ks. Jan Żak, który przypomniał historię powstania kościoła. Przedstawiciele parafii prosili bp. Stefana Cichego o przewodniczenie Mszy św., bp. Stefana Regmunta o wygłoszenie homilii, a bp. Marka Mendyka o pobłogosławienie odnowionego kościoła.

– Pragniemy, aby tak, jak budowniczy i dobrodzieje tej świątyni przez wieki trwali przy Chrystusie i my też pragniemy, aby Chrystus i Maryja zajmowali godne miejsce w każdej naszej rodzinie i w każdym z nas – mówili parafianie.

Słowa powitania zostały wypowiedziane także przez burmistrza miasta: – Jako przedstawiciele lokalnego samorządu, pragniemy podziękować wszystkim proboszczom tej parafii. Wszystkim osobom, które tworzyły tę rzeczywistość, a równocześnie dbały o to, aby parafia służyła wiernym z sercem i oddaniem, a także z pocieszeniem – mówił burmistrz.

W homilii bp Regmunt przypomniał że słowo „kościół”, z jednej strony należy rozumieć, jako świątynię, budowlę, w której oddaje się cześć Panu Bogu, ale w drugim znaczeniu należy je rozumieć, jako wspólnotę ludzi ochrzczonych, którzy winni być mieszkaniem, żywą świątynią dla Boga.

– W 1868 r. powstaje ta świątynia, dzięki wierze tutejszych mieszkańców. A kiedy dzisiaj obchodzimy jubileusz 150-lecia kościoła, to musimy uświadomić sobie, że przez całe pokolenia serca poszczególnych ludzi, mieszkańców tej parafii, przenikała wiara. Dziś, organizując to dziękczynne spotkanie, czujemy się dłużnikami wobec Boga. Świątynia dla chrześcijanina jest ważna, bo w niej uobecniana jest Najświętsza Ofiara Jezusa Chrystusa – mówił ksiądz biskup, zachęcając do dziękczynienia składanego Panu Bogu za to miejsce i ludzi, którzy na przestrzeni lat tworzyli wspólnotę parafialną.

Reklama

W liturgię zaangażowani byli mieszkańcy parafii, a także goście z Niemiec, stąd też niektóre jej części, jak również słowo wprowadzenia do Mszy św. dokonane przez bp. Stefana Cichego, prowadzono w języku niemieckim.

Za udział w tym wydarzeniu, słowa podziękowania skierował do zgromadzonych ks. Jan Żak, zachęcając także do udziału w okolicznościowym koncercie, oraz słodkim poczęstunku, przygotowanym przez parafian.

Pamiątkami przeżywanego jubileuszu pozostają w parafii m.in.: okolicznościowa tablica, z wyszczególnieniem wszystkich powojennych proboszczów, wzniesiona na placu kościelnym kolumna z figurą Matki Bożej, oraz tablica informacyjna o historii świątyni.

Konsekracja obecnego kościoła miała miejsce 8 listopada 1868 r. Do tegorocznego święta parafia przygotowywała się od kilku lat. Z pomocą wielu osób i instytucji, w latach 2011-18 przeprowadzono prace konserwatorsko-malarskie zabytkowych organów, ołtarzy, ambony, figur, stacji Drogi Krzyżowej. Pomalowano wnętrze kościoła, odnowiono posadzki, zamontowano także nowe nagłośnienie. Dzięki temu, kościół nabrał nowego blasku, nawiązując do pierwszych lat swego istnienia.

2018-11-14 11:43

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

60 lat posługi w parafii i 800 lat posługi w Polsce. Siostry świętują

[ TEMATY ]

jubileusz

Siostry Kanoniczki Ducha Świętego

Siostry Kanoniczki

Siostry Kanoniczki świętowały 60-lecie posługi w Międzybrodziu Bialskim.

Siostry Kanoniczki świętowały 60-lecie posługi w Międzybrodziu Bialskim.

Różne zgromadzenia żeńskie posługują na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Jednym z nich jest Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego de Saxia, które posługuje w Międzybrodziu Bialskim. W tym roku siostry świętują 60-lecie swojej posługi w tutejszej parafii i 800 lat działalności Zakonu Ducha Świętego w Polsce.

W Dzień Jubileuszu 60-lecia posługi (21.06) siostry wraz z kapłanami i wiernym zgromadziły się w kościele św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim na uroczystej Eucharystii dziękczynnej sprawowanej w intencji sióstr, które posługiwały i obecnie posługują w tej wspólnocie parafialnej.

CZYTAJ DALEJ

Na koniach do Jasnogórskiej Maryi - jedyna taka pielgrzymka już dotarła

2022-07-02 19:24

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Jedyna taka w Polsce. Na Jasną Górę dotarła pielgrzymka konna z Zaręb Kościelnych. Grupa nawiązuje do tradycji 10. Pułku Ułanów Litewskich. W siodle pielgrzymi jechali 11 dni i pokonali ok. 400 km, głównie stępem. Tradycyjnie w ostatnim dniu przemarszu, na wjazd do Częstochowy, założyli historyczne galowe mundury kawalerii II Rzeczypospolitej i rząd dla wierzchowców. To jedyna taka pielgrzymka, gdy pątnik musi wiedzieć jak oporządzić konia.

- Na Jasną Górę przyjechaliśmy w mundurach, ponieważ chcemy podtrzymywać ułańskie tradycje. Przypominamy o naszej historii, żeby ludzie pamiętali, że właśnie m.in. dzięki ułanom żyjemy w wolnej Polsce - powiedział Antoni Wojno.

CZYTAJ DALEJ

Wimbledon: Iga Świątek odpadła w trzeciej rundzie

2022-07-02 18:59

[ TEMATY ]

sport

flickr.com

Iga Świątek odpadła w trzeciej rundzie wielkoszlemowego Wimbledonu. Liderka światowego rankingu tenisistek przegrała w sobotę z Francuzką Alize Cornet 4:6, 2:6. Tym samym na 37 zatrzymała się seria kolejnych wygranych meczów Świątek.

Świątek w obecnym sezonie wygrała sześć turniejów - w Dausze, Indian Wells, Miami, Stuttgarcie, Rzymie oraz wielkoszlemowy French Open w Paryżu. Z Cornet mierzyła się po raz pierwszy w karierze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję