Reklama

Homilie

Franciszek: by spotkać Boga, trzeba podjąć ryzyko i wyruszyć w drogę

Jeśli chrześcijan pragnie poznać swoją tożsamość, to nie może wygodnie siedzieć, przeglądając księgi, bo nie ma jakiegoś katalogu zawierającego „obraz Boga”. Nie można także opisać Boga, będąc posłusznymi regułom, które nic z Nim nie mają wspólnego – powiedział papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

[ TEMATY ]

homilia

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Komentując pierwsze dzisiejsze czytanie z Księgi Rodzaju (Rdz 1,20-2,4a), opisujące stworzenie człowieka na Boży obraz, Ojciec Święty zauważył, że Boży obraz znajdujemy nie w komputerze czy też encyklopediach. Aby go odnaleźć, to znaczy zrozumieć naszą tożsamość, musimy wyruszyć w drogę. Nie da się w inny sposób poznać oblicza Boga – zaznaczył Franciszek. Dodał, że sam Bóg umieścił w sercu człowieka ów niepokój, który sprawia, że wychodzimy na Jego spotkanie.

Papież podkreślił, że wyruszenie w drogę oznacza podjęcie ryzyka. Tak czynili, stawiając czoła niebezpieczeństwom czy czując się powalonymi trudem, lub nieufnością ludzie wielcy, jak Eliasz, Jeremiasz czy Hiob. Jednocześnie nawiązując do dzisiejszej Ewangelii (Mk 7,1-13) Ojciec Święty zauważył, że możliwy jest także inny sposób zafałszowania poszukiwania Boga. Wskazuje na to scena, w której uczeni w Piśmie i faryzeusze zarzucają Jezusowi, że Jego uczniowie jedzą, nie dokonawszy wcześniej rytualnego obmycia.

„W Ewangelii Jezus spotyka ludzi, którzy boją się wchodzić w drogę i sporządzają sobie karykaturę Boga. To fałszywy dokument tożsamości. Ci ludzie pozbawieni niepokoju zagłuszyli niepokój swego serca, nakreśli Boga za pomocą przykazań i zapomnieli o Bogu: «Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji» i tak oddalili się od Boga, nie podążali ku Bogu, a kiedy pojawia się jakiś niepokój, to wymyślają, czy ustanawiają jakieś inne przykazanie” - powiedział Franciszek.

Przeciwstawiając sobie dwie postawy: dynamiczną, osoby wierzącej, wychodzącej na poszukiwanie Boga oraz statycznej, zadowalającej się jedynie wypełnianiem przykazań, Ojciec Święty zakończył swoją homilię życząc: „Niech Pan da nam wszystkim łaskę odwagi, byśmy zawsze wyruszali w drogę, na poszukiwanie oblicza Pana, tego oblicza, które zobaczymy pewnego dnia, ale które tutaj na ziemi musimy poszukiwać”.

2015-02-10 12:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Okrzyk "Hosanna" i "Ukrzyżuj"

[ TEMATY ]

homilia

bp Ignacy Dec

Niedziela Palmowa

Martin Schongauer, „Wjazd Jezusa do Jerozolimy”(XV wiek)/fot. Graziako

Homilia wygłoszona w katedrze świdnickiej w Niedzielę Palmową, Świdnica, 14 kwietnia 2019 r.

CZYTAJ DALEJ

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

W tak sformułowanym pytaniu kryje się teza, że orzeczenie nieważności małżeństwa jest dziś łatwiejsze niż niegdyś. Istotnie, o takiej możliwości słyszymy coraz częściej, zwłaszcza gdy dotyczy to osób znanych w świecie polityki, kultury czy show-biznesu. W prasie codziennej i w internecie opisywane są – nierzadko w sensacyjnym albo oskarżycielskim tonie – historie osób, które przeszły przez procedurę kanoniczną w sądach kościelnych. Na czym ona polega i czy naprawdę jest łatwiej?

CZYTAJ DALEJ

Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w Rokitnie

2023-02-04 15:05

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Rokitno

Karolina Krasowska

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie 4 stycznia odbyły się diecezjalne obchody Dnia Życia Konsekrowanego.

Spotkanie w Rokitnie przebiegało pod hasłem: "Konsekrowani świadkami wiary w Kościele i świecie". Mszy św. z odnowieniem ślubów zakonnych w rokitniańskiej bazylice przewodniczył i homilię wygłosił pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję