Reklama

Uwolnić Polski potencjał

2018-11-28 11:01

Marian Salwik
Niedziela Ogólnopolska 48/2018, str. 42-43

Przesłanie Kongresu 590 jest jasne i niezmienne: Uwolnić polski potencjał! Trzecia edycja tego wydarzenia, które w dniach 15-16 listopada br. odbyło się w G2A Arena – Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa, dowiodła, że polska gospodarka – i generalnie Polska – zmierza w dobrym kierunku. Potwierdzają to obiektywne wyniki ekonomiczne (wzrost gospodarczy na poziomie 5,7 proc., gdy dwa lata temu było to 2,4 proc., a obecnie w krajach strefy euro wynosi zaledwie 1,?7 proc.), a także zwiększające się z roku na rok zainteresowanie takimi wydarzeniami, jak wspomniany kongres.

Młodzi robią raban

Co prawda o potrzebie „robienia rabanu” przez młodych mówił ktoś inny i przy innych okazjach (dla przypomnienia: papież Franciszek, po raz pierwszy podczas ŚDM w Rio de Janeiro w 2013 r., ale także trzy lata później podczas ŚDM w Krakowie, kiedy wzywał młodych, by „wstali z kanapy”). Te określenia świetnie jednak pasują do tego, co można było zaobserwować podczas Kongresu 590.

Owszem, to wydarzenie miało perfekcyjnie określony i skrupulatnie realizowany program – prelekcje, debaty, dyskusje panelowe, prezentacje, warsztaty, rozmowy kuluarowe itd. Miało bogate spektrum tematyczne (w skali od makro- do mikro-). Było forum wystąpień przedstawicieli władz państwowych i samorządowych (m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, licznego grona ministrów, których było więcej niż na wrześniowym Forum Ekonomicznym w Krynicy), a także najważniejszych postaci polskiego życia ekonomicznego i społecznego (m.in. prof. Adama Glapińskiego – prezesa NBP) oraz gości zagranicznych. Było miejscem prezentacji wielu polskich firm (ich potencjału, sukcesów, produktów, ofert i efektów współpracy na rynku krajowym i międzynarodowym), jak również wielu kluczowych projektów społecznych, a nawet – rozszerzając skalę – cywilizacyjnych.

Reklama

Najistotniejsze było jednak to, że pośród 5 tys. uczestników (w 2016 r. było ich 2 tys., w 2017 r. ponad 4 tys.) najwięcej było ludzi młodych. To oni rzeczywiście „wstali z kanapy” i „robili raban”. To oni z największą pasją opowiadali o swoich działaniach, prowadzili najgorętsze dyskusje, bezkompromisowo wskazywali bariery ograniczające rozwój gospodarczy. Być może jesteśmy u progu „pokoleniowej zmiany” w społeczeństwie, poniekąd wymuszonej postępem technologicznym. Czy ci młodzi ludzie są w stanie udźwignąć i odpowiedzialnie moderować – również w wymiarze etycznym – ten nowy, intensywnie nasycany innowacjami model gospodarki i życia społecznego? To pytanie nie tylko do uczestników Kongresu 590.

Przekraczanie barier

Gdy pierwszego dnia kongresu w największej sali G2A Areny (plenarnej) trwała prezentacja dotycząca Portu Solidarność – Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczypospolitej Polskiej, w holu głównym (w tzw. strefie debat) toczyła się dyskusja panelowa na temat programów „Rodzina 500+” i „Mama+”. Te dość odległe od siebie zagadnienia łączyło jedno określenie – „przekraczanie barier”.

Jak podkreślali rozmówcy, budowa CPK to nie ma być „lanie betonu” pod kolejne lotnisko – megalomański kaprys władzy. Port Solidarność ma być starannie przemyślanym i konsekwentnie realizowanym, odpowiadającym na potrzeby coraz liczniejszych użytkowników, najważniejszym w Europie Środkowo-Wschodniej projektem komunikacyjnym. Budowa będzie trwać więcej niż jedną kadencję władzy. Jej pomyślne zakończenie będzie oznaczać przekroczenie przez Polskę bariery niemożności realizacji wielkich projektów cywilizacyjnych – takich, jakie są w stanie realizować Niemcy czy Francja.

Realizacja programów „Rodzina 500+” i „Mama+” (oraz wielu innych, już realizowanych lub zapowiadanych programów społecznych) to przekraczanie bariery niemożności radykalnej poprawy sytuacji materialnej polskich rodzin. Dyskusja nie była jednoznaczna, ale nie spierano się o to, czy wspierać polskie rodziny, tylko jak czynić to skutecznie.

Takich barier do pokonania – w sferze konkretnych działań, ale także w sferze mentalności – jest jeszcze sporo. Choćby bariera nadmiernej biurokracji, z którą radzą sobie wielkie firmy, ale dla małych i średnich firm jest to czasami przeszkoda trudna – o ile w ogóle możliwa – do pokonania.

590 oznacza produkt polski wysokiej jakości

Przekraczaniu barier i uwalnianiu polskiego potencjału służą działania rządu RP, o czym drugiego dnia kongresu mówił premier Mateusz Morawiecki. To walka z mafiami podatkowymi i uszczelnienie systemu podatkowego, skutkujące większymi wpływami do budżetu państwa. To wdrożenie Konstytucji dla Biznesu, podatek 9 proc. dla małych i średnich firm, mały ZUS dla małych firm, budowa dróg i mostów czy zmniejszenie obciążeń w szkoleniach BHP dla ok. 6 mln pracowników.

– Model wzrostu gospodarczego, który zaproponowaliśmy – powiedział premier Morawiecki – jest modelem zrównoważonego wzrostu. I o to nam w szczególności chodziło – żeby gospodarka i społeczeństwo jechały, jak to się mówi, na jednym wózku. Żebyśmy wszyscy byli na jednej łodzi na wzburzonych wodach globalnej gospodarki.

W pomyślnej realizacji tego modelu kluczowy jest, zdaniem premiera, szybki wzrost wynagrodzeń pracowników. A miarą sukcesu jest to, że „dzisiaj zaczynamy pytać, czy to jest polski produkt – nie tylko dlatego, że on jest nasz, ale coraz bardziej: polski oznacza wysokiej jakości” – zaznaczył premier Morawiecki.

NAGRODY GOSPODARCZE PREZYDENTA RP

Podczas uroczystej gali Kongresu 590 prezydent Andrzej Duda przyznał Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. Ponadto prezydent przyznał też nagrodę indywidualną oraz nagrodę specjalną z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Gala zakończyła się koncertem patriotycznym w wykonaniu orkiestry Filharmonii Podkarpackiej i solistów.

Laureaci:
• w kategorii: Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Ultratech Sp. z o.o.
• w kategorii: Narodowy Sukces – Ceramika Paradyż Sp. z o.o.
• w kategorii: Międzynarodowy Sukces – Vigo System S.A.
• w kategorii: Odpowiedzialny Biznes – PKO Bank Polski S.A.
• w kategorii: Firma Rodzinna – MB-Pneumatyka Sp. z o.o.
• w kategorii specjalnej: STARTUP_PL – Photon Entertainment Sp. z o.o.
• w kategorii specjalnej: Badania + Rozwój – Astronika Sp. z o.o.
• laureat Indywidualnej Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP – Zbigniew Grycan, założyciel i właściciel firmy „Grycan – Lody od pokoleń”.
• nagroda specjalna Prezydenta RP przyznana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dla polskiej firmy, która działa na rynku od co najmniej 100 lat – Warszawska Fabryka Platerów HEFRA S.A.

Reklama

Podajemy datę i miejsce beatyfikacji kard. Wyszyńskiego!

2019-10-21 13:06

Damian Krawczykowski/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz na specjalnie zwołanym briefingu poinformował o dacie i miejscu beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego.

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego
„Miłość jest niejako dowodem osobistym naszego pochodzenia z Boga-Miłości, jest znakiem rozpoznawczym naszego synostwa Bożego” – kard. Stefan Wyszyński

Briefing, na który zapraszał ks. Przemysław Śliwiński rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej rozpoczął się o godz. 13.00 w Sali Konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich. Kard. Nycz ogłosił na nim, że beatyfikacja kard. Wyszyńskiego odbędzie się: 07.06.2020 r. w Warszawie na Placu Piłsudskiego.

Jego działanie i sposób bycia Kościołem, jego miłość do Kościoła i Matki Najświętszej, miłość do ojczyzny, jest aktualna i ponadczasowa. - mówił już przy okazji informacji o zakończeniu procesu beatyfikacyjnego kard. Nycz.


Logo beatyfikacyjne

Archidiecezja warszawska uruchomiła jednocześnie stronę internetową poświęconą uroczystości pod adresem Zobacz.

Jak dodał: Niektóre wymiary jego osobowości i świętości, może mniej znane ale wydobyte w Positio, są bardzo aktualne także dziś. Chciałbym podkreślić bardzo mocno jego miłość do wszystkich, aż do miłości nieprzyjaciół. To był prymas, biskup, ksiądz, człowiek, który na serio brał Ewangelię i współcześnie dziś bardzo wiele od niego możemy się nauczyć, zwłaszcza kiedy przychodzi nam pokusa etykietowania i dzielenia w duchu dobry - zły. Bo w tym jesteśmy dość dobrzy. Natomiast trzeba wczytać się w Prymasa i zobaczyć, co on mówił wtedy, kiedy naprawdę miał wokół siebie ludzi, którzy wcale nie byli mu życzliwi, byli jego prześladowcami, wrogami, więzili go, ale nigdy nienawistnego słowa do nich i o nich nie mówił.

Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia na etapie diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1989 r. a zakończył 6 lutego 2001 r. Watykańska część procesu beatyfikacyjnego rozpoczęła się 7 czerwca 2001 r. oficjalnym otwarciem akt beatyfikacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Krzyżyk z drewna wraku „Titanica” sprzedany za 11600 euro

2019-10-21 21:14

ts / Wiltshire (KAI)

Na aukcji w Wielkiej Brytanii sprzedano krzyż, wyrzeźbiony z drewna pochodzącego z wraku legendarnego „Titanica”. Jak poinformowały media brytyjskie, prosty, 13-centymetrowy krzyżyk, sprzedano 19 października w Wiltshire w pobliżu kurortu Bath. Nabywca zapłacił za niego 10 tys. funtów (około 50 tys. zł). Dom aukcyjny oczekiwał, że będzie to cena około 12-18 tys. funtów.

F.G.O. Stuart (1843-1923)/pl.wikipedia.org

Krzyżyk wyrzeźbiono w zakładzie Samuela Smitha. Był on członkiem załogi statku SS „Minia”, który po katastrofie zbierał na swój pokład zwłoki zmarłych pasażerów. Członkowie załogi zbierali także wyrzucone przez morze przedmioty, w tym części wraku z drzewa dębowego. Z tego drzewa Smith wyrzeźbił później krzyżyk, upamiętniający ponad 1500 ofiar zatopionego „Titanica”. Do czasu aukcji znajdował się on w posiadaniu potomków byłego marynarza.

Luksusowy parowiec „Titanic”, swego czasu największy statek świata, podczas swego pierwszego rejsu z Wielkiej Brytanii do Nowego Jorku w kwietniu 1912 r. zderzył się z górą lodową i zatonął. Przedmioty z wraku odkrytego w 1985 r. osiągają wysokie ceny na aukcjach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem