Reklama

Uwolnić Polski potencjał

2018-11-28 11:01

Marian Salwik
Niedziela Ogólnopolska 48/2018, str. 42-43

Przesłanie Kongresu 590 jest jasne i niezmienne: Uwolnić polski potencjał! Trzecia edycja tego wydarzenia, które w dniach 15-16 listopada br. odbyło się w G2A Arena – Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa, dowiodła, że polska gospodarka – i generalnie Polska – zmierza w dobrym kierunku. Potwierdzają to obiektywne wyniki ekonomiczne (wzrost gospodarczy na poziomie 5,7 proc., gdy dwa lata temu było to 2,4 proc., a obecnie w krajach strefy euro wynosi zaledwie 1,?7 proc.), a także zwiększające się z roku na rok zainteresowanie takimi wydarzeniami, jak wspomniany kongres.

Młodzi robią raban

Co prawda o potrzebie „robienia rabanu” przez młodych mówił ktoś inny i przy innych okazjach (dla przypomnienia: papież Franciszek, po raz pierwszy podczas ŚDM w Rio de Janeiro w 2013 r., ale także trzy lata później podczas ŚDM w Krakowie, kiedy wzywał młodych, by „wstali z kanapy”). Te określenia świetnie jednak pasują do tego, co można było zaobserwować podczas Kongresu 590.

Owszem, to wydarzenie miało perfekcyjnie określony i skrupulatnie realizowany program – prelekcje, debaty, dyskusje panelowe, prezentacje, warsztaty, rozmowy kuluarowe itd. Miało bogate spektrum tematyczne (w skali od makro- do mikro-). Było forum wystąpień przedstawicieli władz państwowych i samorządowych (m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, licznego grona ministrów, których było więcej niż na wrześniowym Forum Ekonomicznym w Krynicy), a także najważniejszych postaci polskiego życia ekonomicznego i społecznego (m.in. prof. Adama Glapińskiego – prezesa NBP) oraz gości zagranicznych. Było miejscem prezentacji wielu polskich firm (ich potencjału, sukcesów, produktów, ofert i efektów współpracy na rynku krajowym i międzynarodowym), jak również wielu kluczowych projektów społecznych, a nawet – rozszerzając skalę – cywilizacyjnych.

Reklama

Najistotniejsze było jednak to, że pośród 5 tys. uczestników (w 2016 r. było ich 2 tys., w 2017 r. ponad 4 tys.) najwięcej było ludzi młodych. To oni rzeczywiście „wstali z kanapy” i „robili raban”. To oni z największą pasją opowiadali o swoich działaniach, prowadzili najgorętsze dyskusje, bezkompromisowo wskazywali bariery ograniczające rozwój gospodarczy. Być może jesteśmy u progu „pokoleniowej zmiany” w społeczeństwie, poniekąd wymuszonej postępem technologicznym. Czy ci młodzi ludzie są w stanie udźwignąć i odpowiedzialnie moderować – również w wymiarze etycznym – ten nowy, intensywnie nasycany innowacjami model gospodarki i życia społecznego? To pytanie nie tylko do uczestników Kongresu 590.

Przekraczanie barier

Gdy pierwszego dnia kongresu w największej sali G2A Areny (plenarnej) trwała prezentacja dotycząca Portu Solidarność – Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczypospolitej Polskiej, w holu głównym (w tzw. strefie debat) toczyła się dyskusja panelowa na temat programów „Rodzina 500+” i „Mama+”. Te dość odległe od siebie zagadnienia łączyło jedno określenie – „przekraczanie barier”.

Jak podkreślali rozmówcy, budowa CPK to nie ma być „lanie betonu” pod kolejne lotnisko – megalomański kaprys władzy. Port Solidarność ma być starannie przemyślanym i konsekwentnie realizowanym, odpowiadającym na potrzeby coraz liczniejszych użytkowników, najważniejszym w Europie Środkowo-Wschodniej projektem komunikacyjnym. Budowa będzie trwać więcej niż jedną kadencję władzy. Jej pomyślne zakończenie będzie oznaczać przekroczenie przez Polskę bariery niemożności realizacji wielkich projektów cywilizacyjnych – takich, jakie są w stanie realizować Niemcy czy Francja.

Realizacja programów „Rodzina 500+” i „Mama+” (oraz wielu innych, już realizowanych lub zapowiadanych programów społecznych) to przekraczanie bariery niemożności radykalnej poprawy sytuacji materialnej polskich rodzin. Dyskusja nie była jednoznaczna, ale nie spierano się o to, czy wspierać polskie rodziny, tylko jak czynić to skutecznie.

Takich barier do pokonania – w sferze konkretnych działań, ale także w sferze mentalności – jest jeszcze sporo. Choćby bariera nadmiernej biurokracji, z którą radzą sobie wielkie firmy, ale dla małych i średnich firm jest to czasami przeszkoda trudna – o ile w ogóle możliwa – do pokonania.

590 oznacza produkt polski wysokiej jakości

Przekraczaniu barier i uwalnianiu polskiego potencjału służą działania rządu RP, o czym drugiego dnia kongresu mówił premier Mateusz Morawiecki. To walka z mafiami podatkowymi i uszczelnienie systemu podatkowego, skutkujące większymi wpływami do budżetu państwa. To wdrożenie Konstytucji dla Biznesu, podatek 9 proc. dla małych i średnich firm, mały ZUS dla małych firm, budowa dróg i mostów czy zmniejszenie obciążeń w szkoleniach BHP dla ok. 6 mln pracowników.

– Model wzrostu gospodarczego, który zaproponowaliśmy – powiedział premier Morawiecki – jest modelem zrównoważonego wzrostu. I o to nam w szczególności chodziło – żeby gospodarka i społeczeństwo jechały, jak to się mówi, na jednym wózku. Żebyśmy wszyscy byli na jednej łodzi na wzburzonych wodach globalnej gospodarki.

W pomyślnej realizacji tego modelu kluczowy jest, zdaniem premiera, szybki wzrost wynagrodzeń pracowników. A miarą sukcesu jest to, że „dzisiaj zaczynamy pytać, czy to jest polski produkt – nie tylko dlatego, że on jest nasz, ale coraz bardziej: polski oznacza wysokiej jakości” – zaznaczył premier Morawiecki.

NAGRODY GOSPODARCZE PREZYDENTA RP

Podczas uroczystej gali Kongresu 590 prezydent Andrzej Duda przyznał Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. Ponadto prezydent przyznał też nagrodę indywidualną oraz nagrodę specjalną z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Gala zakończyła się koncertem patriotycznym w wykonaniu orkiestry Filharmonii Podkarpackiej i solistów.

Laureaci:
• w kategorii: Lider Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Ultratech Sp. z o.o.
• w kategorii: Narodowy Sukces – Ceramika Paradyż Sp. z o.o.
• w kategorii: Międzynarodowy Sukces – Vigo System S.A.
• w kategorii: Odpowiedzialny Biznes – PKO Bank Polski S.A.
• w kategorii: Firma Rodzinna – MB-Pneumatyka Sp. z o.o.
• w kategorii specjalnej: STARTUP_PL – Photon Entertainment Sp. z o.o.
• w kategorii specjalnej: Badania + Rozwój – Astronika Sp. z o.o.
• laureat Indywidualnej Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP – Zbigniew Grycan, założyciel i właściciel firmy „Grycan – Lody od pokoleń”.
• nagroda specjalna Prezydenta RP przyznana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dla polskiej firmy, która działa na rynku od co najmniej 100 lat – Warszawska Fabryka Platerów HEFRA S.A.

Karmelita o symbolice szkaplerznej szaty

2019-07-16 09:38

rk / Wadowice (KAI)

Na to, że szkaplerz przypomina o chrześcijańskiej i maryjnej tożsamości wierzącego oraz pomaga mu wewnętrznie przyoblekać się w Jezusa Chrystusa – zwrócił uwagę o. dr. hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, karmelita z Wadowic. Konsultor ds. kanonizacyjnych w Kurii Rzymskiej i w kurii metropolitalnej krakowskiej zachęcił, by docenić wartość daru szkaplerza karmelitańskiego i nosić go z należnym szacunkiem. Kościół obchodzi 16 lipca święto Matki Bożej z góry Karmel, znane także jako wspomnienie Matki Bożej Szkaplerznej.

B. Sztajner/Niedziela

Jak zauważył karmelita, wymowa teologiczna i duchowa oraz symbolika szkaplerznej szaty odwołuje się m.in. do Starego Testamentu, w którym ubiór był znakiem opieki Opatrzności oraz mocy udzielonej człowiekowi posłanemu przez Boga. „Specjalna szata Józefa egipskiego była symbolem miłości jego ojca do niego. Płaszcz darowany przez Jonatana Dawidowi był symbolem przyjaźni. Kiedy zaś św. Eliasz został wzięty do nieba, zrzucił swój płaszcz św. Elizeuszowi i w ten sposób duch mistrza przeszedł na ucznia” – wskazał duchowny.

Przypomniał też, że w Nowym Testamencie „nawet frędzle płaszcza Jezusa dotknięte z wiarą przez pobożną kobietę przekazują dobroczynną moc”. - Św. Paweł wielokrotnie przedstawia życie w Chrystusie jako przyoblekanie się w Niego, przyoblekanie się w ucznia Jezusa – zaznaczył zakonnik.

Zdaniem o. Praśkiewicza, habit zakonny, którego szkaplerz jest częścią, w sposób szczególny oznacza naśladowanie Jezusa i jest znakiem konsekracji, na wzór Maryi – „pierwszej i najdoskonalszej uczennicy Jezusa”.

„Jedna część szkaplerza opada na naszą pierś, okrywa nasze serce. Oznacza to, że nasze serca mają bić wespół z sercem Maryi, w rytmie bicia Jej Niepokalanego Serca; że mają one bić dla Chrystusa i dla bliźnich; że te nasze serca mają być otwarte na natchnienia Ducha Świętego, tak, jak było na nie otwartym serce Maryi z Nazaretu” – wyjaśnił karmelita bosy i zauważył, że druga część szkaplerza, opadająca na plecy, oznacza to, że ludzkie „trudy, wysiłki, cierpienia i krzyże musimy łączyć z trudami i cierpieniami Maryi, Tej, która jako Współodkupicielka szła wiernie za Chrystusem od betlejemskiej groty aż po szczyt Golgoty”.

„Tę symbolikę zachowuje także szkaplerz przystosowany do użytku osób świeckich. Są to też dwa kawałki brązowego materiału, takiego samego, z jakiego uszyty jest habit zakonny. Połączone tasiemką opadają one - jak szkaplerz zakonny - na pierś i na plecy” – wytłuamczył.

W opinii karmelity, szkaplerz „przypomina nam o naszej chrześcijańskiej i maryjnej tożsamości, przypomina nam czyimi jesteśmy dziećmi i jaką mamy w Niebie Matkę i Królową”. „Przyoblekając go, przyoblekajmy się w Chrystusa, który – jak głosi psalm – jest Królem chwały i dla którego – dzięki Maryi – otwarły się prastare podwoje, a nadto naśladujmy cnoty Jego Matki, która i dla nas, jako Brama Niebios, pragnie otworzyć niebieskie podwoje” – zachęcił.

W karmelitańskim sanktuarium „na Górce” w Wadowicach, w wielu parafiach pw. Matki Bożej Szkaplerznej i w klasztorach sióstr karmelitanek bosych dobiegły końca nowenny i tridua szkaplerzne.

Wtorkowym uroczystościom odpustowym, z nałożeniem szkaplerza, będzie u wadowickich karmelitów bosych o godz. 18.00 przewodniczył o. Franciszek Czaicki OCD, przeor klasztoru w Munster (USA). W Karmelu w Oświęcimiu, u sióstr karmelitanek bosych, uroczystą Eucharystię ku czci szkaplerznej Madonny odprawi o godz. 17.00 bp Roman Pindel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Niemcy: Kościół katolicki gratuluje von der Leyen

2019-07-17 13:00

tom (KAI) / Bonn

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, kard. Reinhard Marx, pogratulował Ursuli von der Leyen wyboru na przewodniczącą Komisji Europejskiej. "Wobec stojących przed Panią zadań, życzę odważnych wizji, wiele sił, niezbędnego wsparcia i przede wszystkim Bożego błogosławieństwa" - napisał w liście kardynał w imieniu niemieckiego episkopatu.

Wolfgang Roucka/pl.wikipedia.org

„Przejmuje Pani to stanowisko w decydującej fazie integracji europejskiej, w której toczy się ożywiona debata na temat przyszłości naszego wspólnego europejskiego domu. Szczególnie w tych czasach możemy być wdzięczni, że jest Pani gotowa przejąć ten ważny urząd" - napisał kard. Marx.

Niemiecki purpurat podziękował nowej przewodniczącej KE za pracę w różnych ministerstwach, ostatnio w ministerstwie obrony. "Pani von der Leyen wielokrotnie pokazywała, że kształtuje ją szeroki europejski duch, który jest potrzebny do kształtowania Unii. Dziś i w przyszłości potrzebujemy Unii Europejskiej, której głównymi celami są: stabilność, niezawodność i rządy prawa i która kieruje się zaangażowaniem w budowę udanego projektu pokojowego i jest gwarantem wartości europejskich” - napisał kard. Marks. I dodał: „Jestem głęboko przekonany, że dzięki Pani wieloletniemu bogatemu doświadczeniu politycznemu, które jest głęboko zakorzenione w chrześcijańskiej wizji człowieka, ma Pani najlepsze warunki do tego wypełnienia tego zadania”.

Wczoraj wieczorem Parlament Europejski wybrał w Strasburgu Ursulę von der Leyen na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej. Za jej kandydaturą zagłosowało 383 europosłów, przeciwko było 327, a 22 wstrzymało się od głosu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem