Reklama

Lektura obowiązkowa

Widział oblężenie Warszawy

Obrona Warszawy we wrześniu 1939 r. trwała trzy tygodnie i kosztowała obrońców życie kilkunastu tysięcy osób. Jednym ze świadków dramatycznych wydarzeń był tajemniczy Polak, który przyjechał z Londynu na wakacje do rodziny. Przybysz spisał swoje obserwacje i w 1941 r. wydał w Anglii pod pseudonimem Alexander Polonius książkę pt. „I Saw the Siege of Warsaw”.

Akcja rozpoczyna się w sierpniu 1939 r. zwykłą – wydawałoby się – wakacyjną wizytą, którą wybuch wojny zamienia w walkę o życie. Autor pokazuje zmianę atmosfery w broniącej się stolicy – od wiary w zwycięstwo i nadziei na mającą nadejść pomoc zachodnich mocarstw po rozpacz i świadomość nieuchronnej klęski. Książka ma formę dziennika, ale autor jest rasowym reporterem. Nagle wrzucony w wir dramatycznych wydarzeń opisuje w literacki sposób to, co widzi, a to głęboko przemawia do wyobraźni czytelnika.

Po kapitulacji Warszawy autor przedarł się na Wschód, do portu w Rydze, skąd przez Norwegię dotarł do Anglii. Książka „Widziałem oblężenie Warszawy’” ukazała się drukiem w Polsce 21 sierpnia 2018 r., blisko 80 lat po jej wydaniu w Wielkiej Brytanii. Odkrywcą i tłumaczem dzienników jest pisarz Marek Przybyłowicz.

Przybyłowicz odkrył też po żmudnej kwerendzie, jak w rzeczywistości nazywa się autor dzienników. To Andrzej Marcin Neuman, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, potem wykładowca w London School of Economics. Po wojnie współtworzył w London College katedrę Polish University College, szkołę wyższą dla Polaków służących w Polskich Siłach Zbrojnych. W latach 50. Neuman pracował jako doradca rządu Indonezji. I tu ślad po nim się urywa. Na szczęście Marek Przybyłowicz obiecuje, że dołoży starań, żeby znaleźć dalsze jego ślady.

2018-11-28 11:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Kinszasie: ubóstwo i odrzucenie obrazą człowieka

2023-02-02 10:04

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ubóstwo i odrzucenie są obrazą człowieka – powiedział papież Franciszek spotykając się w nuncjaturze apostolskiej w Kinszasie z przedstawicielami niektórych dzieł charytatywnych działających w Demokratycznej Republice Konga.

Drodzy bracia i siostry,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję