Reklama

Na bieżąco

Kraków ma nowych biskupów

Ks. prał. dr Franciszek Ślusarczyk i ks. prof. Janusz Mastalski zostali nowymi biskupami pomocniczymi archidiecezji krakowskiej. Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce ogłoszono 3 grudnia 2018 r. w domu arcybiskupim w Krakowie. Na decyzję papieża Franciszka Kraków czekał od czasu, gdy bp Jan Zając przeszedł na emeryturę, a abp Grzegorz Ryś został metropolitą łódzkim. Ks. Franciszek Ślusarczyk jest rektorem i kustoszem sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Ks. Janusz Mastalski od 2017 r. jest rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Nowym Księżom Biskupom życzymy Bożego błogosławieństwa dla ich pasterskiej posługi i wytrwałego prowadzenia do świętości mieszkańców Krakowa – miasta świętych i wszystkich wiernych archidiecezji krakowskiej.

Redakcja „Niedzieli”

Opinie

Wyrzucić Spinellego z Parlamentu Europejskiego

Europoseł Mirosław Piotrowski 28 listopada 2018 r. podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli zabrał głos nt. neokomunizmu w UE

Nie tak dawno parlament nasz przyjął rezolucję potępiającą neofaszyzm i neonazizm, które podobno odradzają się w Europie. Wielu europosłów głosowało przeciwko, gdyż w tekście tym zabrakło potępienia neokomunizmu. O ile dwie pierwsze napiętnowane zbrodnicze ideologie nawiązują do faszyzmu Benito Mussoliniego i narodowego socjalizmu Adolfa Hitlera, to przemilczano komunizm, czyli międzynarodowy socjalizm, który wyszedł z Rosji Sowieckiej Józefa Stalina. Komunizm w różnych jego odsłonach na całym świecie pochłonął więcej ofiar niż dwa napiętnowane totalitaryzmy razem wzięte. Przyzwolenie na rozprzestrzenianie się neokomunizmu może przynieść zgubne dla Europy skutki.

Parlament nasz nie może być bierny i powinien zacząć od siebie, delegalizując działającą tu grupę komunisty Altiero Spinellego, który w „Manifeście z Ventotene” postulował likwidację państw narodowych, zniesienie własności prywatnej i wzniecenie europejskiej rewolucji socjalistycznej. Należy też jak najszybciej usunąć jego wizerunek i nazwisko z gmachu naszego Parlamentu w Brukseli.

Reklama

Mirosław Piotrowski

u Polaków we Włoszech

W Ostii na cześć Niepodległej

W dniu 25 listopada 2018 r. Szkoła Polska w Ostii świętowała 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Na uroczystej Mszy św. w kościele św. Mikołaja w Ostii w intencji uczniów i nauczycieli pod przewodnictwem ks. dr. Adama Dalacha zgromadziła się licznie wspólnota włoskiej Polonii wraz z zaproszonymi gośćmi: panią konsul Agatą Ibek-Wojtasik i ks. prał. Pawłem Ptasznikiem. Po Mszy św. w sali teatralnej kościoła nastąpiła część artystyczna pt. „Świętujemy Niepodległą”, na którą złożyły się: występy uczniów starszych i młodszych, ceremonia ślubowania pierwszoklasistów na ucznia szkoły polskiej oraz koncert pianistki Joanny Łukaszewicz. Na szczególną uwagę zasługuje prezentacja pt. „Storie in comune Italia-Polonia”– program przygotowany przez uczniów włoskiej szkoły Istituto Comprensivo „Via Mar dei Caraibi” di Roma o wspólnej drodze Polaków i Włochów do niepodległości.

Anna Rychlik

Krótko

W Radomiu rozpoczął się 1 grudnia 2018 r. proces beatyfikacyjny ks. Romana Kotlarza. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, homilię wygłosił bp Henryk Tomasik. Odbyła się też pierwsza sesja procesu beatyfikacyjnego, pod przewodnictwem bp. Tomasika. O ks. Kotlarzu piszemy na str. 29.

79 posłów z PiS, Kukiz’15, WiS i niezależnych zaapelowało do Trybunału Konstytucyjnego o natychmiastowe wyznaczenie terminu rozprawy w sprawie aborcji eugenicznej. Sygnatariusze podkreślili, że przeciągające się prace w TK w sprawie tak ważnej jak ochrona życia ludzkiego odbierają z olbrzymim niepokojem.

Wojciech Cejrowski zniknie z TVP. Władze telewizji publicznej tłumaczą, że to przerwa czasowa, „na refleksję”. ?Internauci są przekonani, że Cejrowski został ukarany za krytykę postawy prezesa Jarosława Kaczyńskiego w sprawie aborcji eugenicznej.

Reklama

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2017 r. 28 dzieci w wieku od 7 do 12 lat oraz 702 dzieci w wieku od 13 do 18 lat dokonało prób samobójczych, które w przypadku 116 dzieci zakończyły się śmiercią. Nie są to pełne dane dotyczące problematyki samobójstw dzieci.

Komisja Europejska, mimo nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, na razie nie wycofuje skargi z Trybunału Sprawiedliwości UE. Nie rezygnuje również z procedury z art. 7. Politycy rządzącej partii komentują, że tak naprawdę KE chce powrotu do tego, co było.

Komisja śledcza ds. VAT złoży do prokuratury wniosek o możliwości popełnienia 4 przestępstw przez byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego i byłego ministra transportu Sławomira Nowaka. Zawiadomienie jest w głównej mierze oparte na zeznaniach Elżbiety Chojny-Duch, byłej wiceminister finansów.

2018-12-05 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Agata, dziewica i męczennica

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję