Reklama

Nowe możliwości dla Kół Gospodyń Wiejskich

2018-12-11 12:41

MSK
Niedziela Ogólnopolska 50/2018, str. 36-37

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
Min. Andżelika Możdżanowska, pełnomocnik rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw

Wspieramy Kobiety Gospodarne i Wyjątkowe!


Już od jakiegoś czasu informujemy naszych czytelników o wszelkich zmianach, które pojawiają się w temacie Kół Gospodyń Wiejskich. Kilkanaście dni temu Prezydent RP podpisał Ustawę o KGW. Po raz pierwszy od ponad 100 lat działalności Kół pojawiają się niespotykane wcześniej możliwości. W jednym z ostatnich wydań naszej gazety minister Andżelika Możdżanowska, Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw mówiła o tym, że Ustawa ta wprowadza rewolucyjne zmiany i znaczące udogodnienia dla Kobiet Gospodarnych i Wyjątkowych. Jak wielkie są te zmiany i jakie korzyści przynoszą nam jej zapisy? Postanowiliśmy w tym artykule przyjrzeć się temu.

Jakie udogodnienia przynosi Ustawa?

Po pierwsze – Ustawa ta daje Kołom pełną samodzielność – członkinie Kół będą mogły osobiście decydować o swoich wszystkich planach, działaniach i zamierzeniach. Uzyskują całkowitą niezależność, zatem będą mogły podejmować działania, które uznają za najbardziej odpowiednie.

Same będą decydować, czy chcą położyć większy nacisk na krzewienie kultury i tradycji w swoim regionie, w swojej miejscowości, czy ich potrzebą będzie zakup nowych strojów, wyposażenie, czy organizacja wyjazdów, szkoleń lub spotkań integracyjnych. Panie same zadecydują, w jakim stopniu, w jakim zakresie i w jakich inicjatywach kulturalno-oświatowych będą uczestniczyć, jakie działania będą realizować, czy skupiać się będą bardziej na działaniach społeczno-wychowawczych, czy też tych, które ułatwiają codzienne życie i pracę. Kreatywność, zaangażowanie i przedsiębiorczość Pań zadecydują o rozwoju każdej inicjatywy.

Po drugie – Ustawa przynosi Kołom bardzo oczekiwane rozwiązanie – możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. Jak podkreślały w rozmowach członkinie Kół – był to bardzo wyczekiwany element nowej Ustawy. Koła Gospodyń Wiejskich podczas najbliższych lokalnych festynów, świątecznych jarmarków będą mogły teraz śmiało sprzedawać swoje lokalne produkty: wyroby, wypieki, rękodzieła – swoją lokalną chlubę – bo tradycja to rzecz święta. Będą mogły także organizować koncerty i szkolenia, a co najważniejsze – będą mogły przyjmować zlecenia na ich organizację od lokalnych samorządów czy innych instytucji. Ta praca i zaangażowanie będą mogły być wynagradzane.

Reklama

Po trzecie – co istotne, realne wsparcie na działalność i rozwój to od 3 do 5 tysięcy złotych dla jednego Koła. Sprawy finansowe właśnie są jednym z najczęstszych tematów, o które pytają członkinie Kół Pełnomocników ds. KGW w biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Panie chcą mieć pewność, że będą mogły kupić np. wyposażenie kuchni do siedziby KGW, wspólnie wyjść do teatru czy też zorganizować wyjazd mający na celu odkrywanie regionalnej kultury i tradycji. Nowa ustawa nie tylko nie ogranicza takich aktywności, ale co ważne – wręcz stwarza warunki do ich realizacji.

Pamiętajmy jednak o ważnej kwestii. Do wykorzystania na wsparcie KGW jest 90 milionów złotych, jednak aby Koło mogło otrzymać dofinansowanie jeszcze w tym roku, należy złożyć wniosek o to wsparcie do 27 grudnia.

W kolejnym roku Koła będą mogły korzystać również ze specjalnie przygotowanych krajowych, a także europejskich funduszy i programów. Oznacza to wiele możliwości w pozyskiwaniu środków dla Kół Gospodyń Wiejskich na wszelkie inicjatywy, bieżące działanie i rozwój w naszych Małych Ojczyznach.

O wszystkich korzyściach i przygotowanych rozwiązaniach szczegółowo piszemy na dedykowanej dla Pań stronie informacyjnej: www.kobietygospodarnewyjatkowe.pl .

Pełnomocnicy ds. KGW, z którymi rozmawialiśmy, wskazują również na to, że Panie pytają, czy oferowane wsparcie nie będzie powodowało trudności i obowiązku spełniania wymogów podobnych do wymogów firm. Mamy w tym zakresie dobre wieści: dochody Kół przeznaczone na działalność statutową są zwolnione z podatku do 100 tysięcy złotych, z podatku VAT – do 200 tysięcy złotych. Są także zwolnione z obowiązku składania rocznych deklaracji podatkowych czy posiadania kas fiskalnych. Dodatkowo mogą liczyć na bezpłatne porady prawne. To bardzo korzystne rozwiązania – dedykowane tylko KGW.

Ważny jest pierwszy miesiąc – to prawo pierwszeństwa dla istniejących Kół. Oczywiście, te Panie, które nie zgłoszą swojego Koła w biurze powiatowym ARiMR, nadal będą mogły realizować swoje zadania tak jak do tej pory, jednak nie będą mogły otrzymać wsparcia finansowego, starać się o dotację czy też skorzystać ze wszystkich udogodnień, ulg i innych korzyści.

– Zainteresowanie rejestracją jest ogromne i to bardzo cieszy. Jest to dowód, że ustawa ta była bardzo potrzebna. Pokazała to również sobota 1 grudnia. Podczas Dnia Otwartego we wszystkich lokalnych biurach ARiMR wiele Pań uzyskało cenne i przydatne porady, informacje i wsparcie. Otrzymuję też dużo pytań na skrzynkę mailową (pelnomocnikmsp@miir.gov.pl) oraz podczas specjalnego, utworzonego przeze mnie dla Kobiet Gospodarnych i Wyjątkowych dyżuru telefonicznego – powiedziała Andżelika Możdżanowska, Pełnomocnik Rządu ds. MŚP, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Zachęcam wszystkich Pełnomocników ds. KGW do organizacji spotkań z wszystkimi Kołami i przekazania szczegółowych informacji – dodała.

3 kroki:

1. ZŁÓŻ WNIOSEK O WPIS DO REJESTRACJI

Wystarczy, że skontaktujemy się z Pełnomocnikiem ds. KGW w powiatowym oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Udzieli on nam wszelkich informacji oraz wsparcia na etapie zgłaszania KGW. Pomoże również wypełnić prosty wniosek. Pamiętajmy, aby mieć przygotowaną listę wszystkich członków naszego Koła. Dzięki temu odbierzemy zaświadczenie o wpisie do rejestru.

Pełnomocnik przygotowuje wszystkie potrzebne dokumenty!

2. ZAŁÓŻ KONTO W BANKU

Z tym zaświadczeniem idziemy do wybranego przez siebie banku i zakładamy konto dla swojego Koła, na które otrzymamy wsparcie finansowe.

3. ZYSKAJ OD 3 DO 5 TYS. ZŁ DLA SWOJEGO KGW

Wracamy do Pełnomocnika z wnioskiem o przyznanie wsparcia finansowego dla naszego KGW. Pamiętajmy, aby zrobić to jak najszybciej – najpóźniej do 27 grudnia tego roku.

Pamiętajmy, że na każdym etapie Pełnomocnik ds. KGW w ARiMR oferuje pomoc, doradztwo, współpracę z instytucjami w imieniu KGW.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.kobietygospodarnewyjatkowe.pl oraz pod numerem telefonu 22 273 79 61 od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00.

Tagi:
koło gospodyń

Reklama

Kobiety gospodarne i wyjątkowe

2019-03-20 09:26

Joanna Ferens
Edycja zamojsko-lubaczowska 12/2019, str. VI

Regionalne konsultacje związane z wsparciem Kół Gospodyń Wiejskich odbyły się w Biłgoraju

Joanna Ferens
Na scenie wystąpiły m.in. panie z KGW z Zastawia

Spotkanie dla kół aktywnie działających dla swych małych ojczyzn odbyło się 4 marca, a towarzyszyło mu hasło: „Niezależność i rozwój Kół Gospodyń Wiejskich bez obowiązków i obaw”.

Obecna na spotkaniu wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek podkreślała, że dzięki wsparciu, które Koła Gospodyń Wiejskich otrzymały, będą się jeszcze lepiej rozwijać i kultywować ludowe tradycje. – Po raz pierwszy Koła Gospodyń Wiejskich uzyskały samodzielność, niezależność, uzyskały osobowość prawną i wsparcie finansowe, którego do tej pory nie było. To oczywiście nie jest wszystko, nadal będziemy podejmować inicjatywy ukierunkowane na Koła Gospodyń Wiejskich, choćby po to, by mogły one korzystać ze środków europejskich w nowej perspektywie finansowej. Ja osobiście jestem bardzo zadowolona, że te kobiety aktywne, które prowadzą mnóstwo ciekawych i różnorodnych inicjatyw, w tym te związane z kulturą, mają wreszcie finansowe wsparcie. Jest to dofinansowanie działań, z których wszyscy korzystamy – wskazała.

Starosta biłgorajski Andrzej Szarlip dodał, iż spotkanie z Kołami Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Biłgorajskiego to inicjatywa wyjątkowa, mająca na celu ukazanie ogromnego znaczenia tych jednostek dla społeczności lokalnej. – W kulturze wsi Koła Gospodyń Wiejskich od lat odgrywały i nadal odgrywają ważną rolę. To skarb każdej społeczności lokalnej. Mamy coś, co określiłbym „smaczkami kulturowymi”. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o przysmaki kulinarne, ale przede wszystkim kulturę ludową, o artystów, którzy oddają się swej pasji i dokładają cegiełkę do tego, co stanowi o naszej tożsamości, o naszym folklorze, o naszej unikalności. Mamy laureatów w ogólnopolskich konkursach, przeglądach. To środowisko należy doceniać, należy integrować i należy wspierać oraz wzmacniać. Koła Gospodyń Wiejskich są nośnikiem kultury ludowej, tej kultury żywej, barwnej i tworzącej podstawę kultury polskiej – podkreślił.

Działalność Kół Gospodyń Wiejskich musi być wspierana, gdyż są one naszym kulturowym dziedzictwem. Co zatem idzie za wsparciem dla KGW i jakie korzyści z tego płyną – tłumaczyła sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Angelika Możdżanowska. – Dzięki wsparciu KGW nabywają osobowość prawną przez wpis do Krajowego Rejestru KGW. Wprowadziliśmy m.in. także cały szereg ułatwień, w tym zerowe koszty rejestracji, wsparcie finansowe na działalność statutową, bez podatku dochodowego, bez obowiązku kasy fiskalnej. Jest również możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej dla KGW, możliwość ubiegania się o środki finansowe w ramach konkursów i dotacji (samorząd, rząd), opieka pełnomocnika do spraw KGW w biurach powiatowych ARiMR oraz Pełnomocnika Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw, a także pomoc i nadzór nad działalnością Kół Gospodyń Wiejskich Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we współpracy z Pełnomocnikiem Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw – wskazała.

Nie da się ukryć, że Koła Gospodyń Wiejskich wrosły także w życie i działalność polskiej wsi. – Przede wszystkim integrujemy środowisko kobiet, spotykamy się, wymieniamy doświadczeniami, przepisami, podejmujemy też konkretne działania. Mamy próby śpiewu, organizujemy zajęcia dla dzieci i wieczorki dla seniorów. Kultywujemy tradycyjną kuchnię, obrzędy oraz kulturę ludową, w tym zwyczaje i obyczaje, śpiew czy strój ludowy – wymienia Henryka Zdybel z KGW Zastawie z Gminy Goraj.

Po części oficjalnej spotkania był czas na dyskusję, zadawanie pytań i wymianę opinii. Rozmawiano m.in. o kwestii RODO w działalności KGW czy kwestiach współpracy z Administracją Skarbową. Na zakończenie Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju przygotował dla wszystkich Pań słodki poczęstunek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Poznań: zmarł prof. Jacek Łuczak, twórca polskiej opieki paliatywnej

2019-10-22 21:41

ms / Poznań (KAI)

W Poznaniu 22 października zmarł prof. Jacek Łuczak, profesor nauk medycznych, założyciel i długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Miał 84 lata.

poznan.pl

Prof. Łuczak był twórcą hospicjum Palium w Poznaniu i pierwszej poradni walki z bólem w Polsce.

„Był człowiekiem niezwykłej ofiarności, zawsze blisko chorego. Prawdziwy lekarz, dla którego hospicjum było domem, a człowiek chory, cierpiący miał uprzywilejowane miejsce w jego sercu” – mówi o zmarłym abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański wielokrotnie odwiedzał prowadzone przez prof. Łuczaka hospicjum.

„Profesor zawsze zwracał uwagę na relacje, które powinny nawiązać się pomiędzy chorym a lekarzami i pielęgniarkami oraz kapelanami hospicjum. Podkreślał nieustannie konieczność szacunku wobec człowieka, zwłaszcza umierającego” – zauważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Profesor Jacek Łuczak urodził się w 1934 r. w Poznaniu, ukończył studia na Wydziale Lekarskim poznańskiej Akademii Medycznej. Jest autorem ponad 400 prac naukowych, był specjalistą i konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny paliatywnej.

W 2019 r. prof. Jacek Łuczak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kampania #KtoTyJesteś zachęcająca do nauki języka polskiego

2019-10-23 11:50

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” poprzez prowadzoną kampanię społeczną #KtoTyJesteś zachęca do nauki języka polskiego dzieci mieszkające poza granicami kraju, pokazując radość płynącą z odkrywania swoich korzeni. Organizatorzy akcji udostępnili drugi spot promujący kampanię.

Kampania #KTOTYJESTEŚ prowadzona przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” skierowana jest do Polaków mieszkających poza granicami kraju oraz do ich krewnych i przyjaciół w Polsce. Ma na celu uświadomienie rodzicom dzieci żyjących poza Polską, jak ważne jest przekazywanie młodemu pokoleniu języka ich przodków oraz edukacja w języku polskim.

Wraz z grupą ekspertów promujemy zalety wzrastania w dwujęzyczności i obalamy związane z tym mity oraz błędne przekonania.

Podpowiadamy też jak wspierać dzieci dwujęzyczne, aby w przyszłości mogły w pełni wykorzystać swój potencjał intelektualny i poznawczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem