Reklama

Watykan

Kardynałowie zapoznali się ze stanem reform ekonomicznych Stolicy Apostolskiej

Przebieg wczorajszej dyskusji w nowej auli synodalnej, gdzie odbywa się konsystorz Kolegium Kardynalskiego to przedmiot briefingu rzecznika Watykanu, ks. Federico Lombardiego SJ dla dziennikarzy akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej.

[ TEMATY ]

kardynał

Watykan

kardynałowie

BOŻENA SZTAJNER

Ks. Lombardi poinformował, że wczoraj po południu głos zabrało 28 kardynałów. Podkreślano między innymi potrzebę decentralizacji pojmując ją przede wszystkim jako zastosowanie zasady pomocniczości. Wskazywano jednak również na znaczenie jakie ma wsparcie Kurii dla Kościołów lokalnych, zwłaszcza tam gdzie istnieją pewne słabości. Poruszając kwestie działań na arenie międzynarodowej podkreślano m.in. konieczność kompetencji Sekretariatu Stanu, w odniesieniu do wielkich wyzwań, w tym jedność perspektywy i podejmowanych działań. Odnoszono się również kwestii obecność osób świeckich, w tym kobiet w Kurii Rzymskiej. Wskazywano, że już konstytucji „Pastor Bonus” są elementy bardzo cenne, których nie wolno tracić. Istnieje pewna zgodność co do potrzeby stopniowej realizacji decyzji.

Dziś rano obecnych było 164 kardynałów. Obrady dotyczyły kwestie ekonomii i instytucji ekonomicznych. Głos zabrali prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych, kard. George Pell, mówiąc o podejmowanych pracach, w tym nad bilansami oraz prof. Joseph F.X. Zahra, informując o pracach kierowanej przez niego Komisję ds. Struktury Ekonomiczno-Administracyjnej Stolicy Apostolskiej (COSEA).

Następnie kard. Reinhard Marx o mówił o kierowanej przez niego Radzie ds. Ekonomii, poruszanych kwestiach, z kolei Jean-Baptiste de Franssu o Instytucie Dziel Religijnych (IOR). Była także projekcja slajdów, nie zaprezentowano natomiast przygotowanych wcześniej tekstów wystąpień. 18 kardynałów zadało pytania. Znaczna część z nich wyrażała uznanie dla dokonanej pracy.

Reklama

Ks. Lombardi zapowiedział, że po południu wystąpi kard. Seán O’Malley OFMCap – przedstawiając prace Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

Pytany przez dziennikarzy o to, czy papież zatwierdził statuty Sekretariatu ds. Gospodarczych rzecznik Watykanu odpowiedział, że nic jemu na ten temat nie wiadomo.

2015-02-13 15:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Nzapalainga o swojej nominacji kardynalskiej

[ TEMATY ]

kardynał

nominacja

kardynałowie

Episkopat.pl

Metropolita Bangi, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej – gdzie 29 listopada zeszłego roku papież otworzył pierwsze Drzwi Święte Roku Jubileuszowego – będzie jednym z nowych kardynałów, ogłoszonych przez Franciszka w minioną niedzielę.

W rozmowie z Radiem Watykańskim abp Dieudonné Nzapalainga powiedział m.in., że ta nominacja zwraca uwagę szczególnie na peryferie Kościoła. Wyraził też nadzieję, że pomoże ona nadać jeszcze większą moc staraniom o pokój i pojednanie.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa w intencji kapelana Solidarności

2023-01-31 14:29

[ TEMATY ]

katedra

Solidarność

Gorzów Wielkopolski

śp. ks. prał. Witold Andrzejewski

Kamil Lewera/Radio Plus Gorzów

Mszy św. w intencji kapłana przewodniczył ks. prał. Zbigniew Kobus.

Mszy św. w intencji kapłana przewodniczył ks. prał. Zbigniew Kobus.

30 stycznia w gorzowskiej katedrze modlono się w intencji śp. ks. prał. Witolda Andrzejewskiego. Zasłużony kapłan osiem lat temu odszedł do Domu Ojca.

Ksiądz prałat Witold Andrzejewski był kapelanem gorzowskiej Solidarności oraz lubuskiej policji. Przez wiele lat pełnił funkcję proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wlkp.

CZYTAJ DALEJ

Kancelaria Prezydenta: Andrzej Duda przyznał prezydentowi Łotwy Order Orła Białego

2023-02-01 11:35

[ TEMATY ]

prezydent

PAP/EPA/TOMS KALNINS

Prezydent Andrzej Duda przyznał Order Orła Białego prezydentowi Łotwy Egilsowi Levitsowi; polski przywódca otrzymał od prezydenta Łotwy Order Westharda - poinformowała w środę prezydencka kancelaria. W środę w Rydze odbyło się spotkanie prezydentów Polski i Łotwy.

Polski prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywa od wtorku z wizytą na Łotwie. W środę w Rydze Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Levitsem. Według KPRP, tematem rozmowy jest bezpieczeństwo w regionie, w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję