Reklama

Watykan

Przebieg ceremonii kreowania nowych kardynałów

Jutro przed południem 20 nowych kardynałów przyjmie z rąk papieża Franciszka insygnia ich godności. Obrzęd kreowania, czyli mianowania nowych kardynałów, miał niemal od początku istnienia Kolegium Kardynalskiego uroczystą oprawę, choć zmieniał się w ciągu wieków. Największe zmiany wprowadził w 1969 – po Soborze Watykańskim II – Paweł VI, starając się nadać skromniejszy i prostszy charakter tej ceremonii. Dalsze zmiany wprowadził Jan Paweł II, a zwłaszcza Benedykt XVI, który z okazji konsystorza 18 lutego 2012 zarządził „wyprowadzenie” kreacji kardynałów poza liturgię i zwrócenie większej uwagi na elementy modlitwy i refleksji duchowej.

[ TEMATY ]

kardynałowie

Grzegorz Gałązka

ZOBACZ: SYLWETKI NOWYCH KARDYNAŁÓW

Na wejście uczestników uroczystości chór śpiewa pieśń „Tu es Petrus”, po czym Ojciec Święty, ubrany w tzw. strój chórowy (czyli nie liturgiczny): mucet i stułę, odmówiwszy krótką modlitwę u stóp Konfesji św. Piotra, rozpoczyna obrzęd znakiem krzyża. Następnie pierwszy na liście kardynał-nominat – w tym wypadku Dominique Mamberti – w imieniu pozostałych wypowiada słowa homagium (hołdu) pod adresem papieża, wyrażając mu przy tym wdzięczność za mianowanie nowych kardynałów. Ojciec Święty odmawia głośno modlitwę, po czym zostanie odczytany fragment Pisma Świętego (wiadomo, że będzie to Hymn o miłości z 1. Listu św. Pawła do Koryntian [12, 31-13, 13]). Po chwili ciszy, przeznaczonej na osobiste przemyślenia, rozpocznie się właściwy obrzęd.

Papież odmawia krótką modlitwę, po czym odczytuje kolejno imiona i nazwiska nowych purpuratów, zaznaczając przy tym, do której kategorii (prezbiterów bądź diakonów; kardynałowie-biskupi stają się nimi, przechodząc – według określonego porządku – z kategorii prezbiterów i są to wyłącznie purpuraci kurialni) każdy z nich zostaje włączony. Nowo mianowani składają Wyznanie Wiary oraz ślubują wierność i posłuszeństwo Kościołowi i papieżowi, po czym podchodzą po kolei do Ojca Świętego i na klęcząco przyjmują od niego pierścień, piuskę i biret w kolorze czerwonym (purpurowym) a także bullę nominacyjną z podaniem tytułu przyznanego każdemu z nich kościoła rzymskiego lub diakonii. Na zakończenie tej części wymieniają znak pokoju z papieżem i z pozostałymi obecnymi tam kardynałami. Uroczystość zakończy się wspólnym odśpiewaniem (po łacinie) Modlitwy Pańskiej.

Należy jednak pamiętać, że jutrzejszy konsystorz publiczny składa się z dwóch części: pierwszej, poświęconej kreacji nowych purpuratów i drugiej – krótszej, dotyczącej kanonizacji trzech błogosławionych zakonnic: Francuzki Joanny Emilii de Villeneuve (1811-54) – założycielki Zgromadzenia Sióstr od Niepokalanego Poczęcia z Castres oraz Palestynek: Marii od Jezusa Ukrzyżowanego (Marie Baouardy; 1846-78) – mniszki Zakonu Karmelitanek Bosych i Marii Alfonsyny Danil Ghattas (1843-1927) – założycielki Zgromadzenia Sióstr Różańcowych z Jerozolimy.

Reklama

Na początku prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato poprosi Ojca Świętego o rozpatrzenie spraw wspomnianej trójki beatyfikowanych kobiet i wyznaczenia daty ich kanonizacji. Papież w odpowiedzi wygłosi formułę informującą o dacie tego wydarzenia. Najprawdopodobniej odbędzie się ono jeszcze w tym roku.

Dopełnieniem jutrzejszej ceremonii będzie uroczysta Msza św. w bazylice św. Piotra w niedzielę 15 bm., koncelebrowana pod przewodnictwem papieża przez nowych i „starych” purpuratów jako dziękczynienie Panu za dar nowych kardynałów dla Kościoła. Na początku liturgii pierwszy z nowych kardynałów skieruje do w imieniu swych pozostałych kolegów podziękowanie za nominacje.

Czerwień jest oznaką godności kardynalskiej i symbolizuje życie całkowicie oddane w służbę Kościołowi aż do przelewu krwi, jeśli zajdzie taka potrzeba. A otrzymany tytuł lub diakonia kościelna w Wiecznym Mieście ma podkreślać rzymskie korzenie instytucji kardynalatu i związków kardynałów z tym miejscem. Nie dotyczy to kardynałów-patriarchów katolickich Kościołów wschodnich, którzy nie otrzymują kościołów rzymskich, lecz pozostają przy swych tytułach patriarszych.

Czerwień, oznaczająca męczeństwo, nie zawsze jest tylko symbolem. W XX wieku trzech kardynałów przypłaciło życiem swe posługiwanie dla Kościoła: arcybiskup Saragossy Juan Soldevilla y Romero zginął tamże 4 VI 1923 jako ofiara zamieszek o podłożu społecznym, Émile Biayenda z Brazzaville w Kongu został zamordowany w 23 III 1977 w tym mieście w wyniku walk plemiennych a Juana Posadasa Ocampo z Guadalajary zastrzelili 24 V 1993 r. na lotnisku w stolicy Meksyku członkowie mafii narkotykowej, których ostro potępiał.

2015-02-13 17:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy wicedziekan Kolegium Kardynalskiego i inne zmiany personalne

[ TEMATY ]

Watykan

kardynałowie

YouTube.com

kard. Giovanni Battista Re

kard. Giovanni Battista Re

Ojciec Święty przyjął prośbę niemal 95. letniego kard. Rogera Etchegaray’a o zwolnienie z obowiązków wicedziekana Kolegium Kardynalskiego i zatwierdził wybór na to stanowisko dokonany przez kardynałów-biskupów – 83- letniego kard. Giovanni Battista Re – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Ponadto papież mianował nuncjusza apostolskiego na Malcie, abp Alessandro D’Errico także swoim przedstawicielem w Libii oraz kard. Kevina Josepha Farrella członkiem Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej (APSA).

Nowy wicedziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Giovanni Battista Re urodził się 30 stycznia 1934, w Borno w diecezji Brescia na północy Włoch. Po nauce w niższym seminarium duchownym, do którego wstąpił w 1945 r. oraz studiach w wyższym seminarium duchownym święcenia kapłańskie przyjął 3 marca 1957 r. W październiku 1958 roku został wysłany na studia do Rzymu, gdzie w 1962 r. uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Równocześnie studiował w Papieskiej Akademii Kościelnej.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej – 4 marca

2023-02-03 15:27

[ TEMATY ]

Bp Zbigniew Zieliński

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej odbędzie się we wspomnienie św. Kazimierza królewicza, 4 marca, o godz. 11:00. Bp Zieliński został ogłoszony biskupem koszalińsko-kołobrzeskim 2 lutego. Od 10 marca 2022 roku był koadiutorem.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 2 lutego br. ogłosiła decyzję papieża Franciszka o przyjęciu rezygnacji bp. Edwarda Dajczaka. Tym samym następcą na urzędzie biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego został dotychczasowy koadiutor diecezji, bp Zbigniew Zieliński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję