Reklama

Jak budowała się wolna Polska

Niedziela Ogólnopolska 4/2019, str. 34

Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pociąg pancerny niemieckiego Grenzschutzu w Wielkopolsce

Pociąg pancerny niemieckiego Grenzschutzu w Wielkopolsce

Tydzień 12.
28 stycznia – 3 lutego 1919

28 stycznia rozpoczęła się niemiecka ofensywa w Wielkopolsce. Szczególnie ciężkie walki toczyły się na froncie północnym, w rejonie Bydgoszczy i Nakła, pod Rynarzewem i Szubinem. Głównym wrogiem były ochotnicze oddziały Grenzschutzu – skupione wokół dawnych pruskich oficerów liniowych – które były wyjątkowo okrutne wobec pojmanych powstańców.

Jednocześnie z walkami toczyły się w Berlinie polsko-niemieckie rozmowy. Wobec dużych rozbieżności i niemożliwych do spełnienia warunków nie doprowadziły one do porozumienia. Obydwie strony jednakże osiągnęły efekt propagandowy, demonstrując wobec konferencji pokojowej w Paryżu ugodowe nastawienie i gotowość do rozmów.

Reklama

Rozwijająca się pomyślnie ofensywa niemiecka na północy załamała się 3 lutego. Wróg został wyparty za Noteć. Powstańcy odbili Rynarzewo i odnieśli zwycięstwo pod Kcynią. W dniu następnym odzyskano Szubin.

W tym samym czasie trwał najazd wojsk czeskich na Śląsk Cieszyński. W końcowych dniach stycznia miejscowe siły polskie, poparte przez nieliczne, pospiesznie sprowadzone wojska posiłkowe z głębi kraju zatrzymały Czechów na linii Wisły. Mimo trzykrotnej przewagi liczebnej i licznych prób przełamania frontu nie udało się pokonać polskiego oporu pod Skoczowem. W spór wtrąciły się państwa ententy, popierające Czechosłowację ze względów politycznych. 3 lutego z ich inicjatywy doszedł do skutku prowizoryczny układ między Polską a Czechosłowacją i wyznaczona została nowa, tymczasowa linia demarkacyjna na Śląsku Cieszyńskim. Strona czeska uzyskała kontrolę nad Zaolziem z Boguminem, strategiczną linią kolejową Żylina-Koszyce, Zagłębiem Karwińskim i znaczną częścią powiatu cieszyńskiego.

29 stycznia na posiedzeniu Rady Dziesięciu konferencji pokojowej w Paryżu Roman Dmowski przedstawił polskie postulaty odnośnie do granicy polskiej po I wojnie światowej. W trakcie kilkugodzinnego przemówienia przedstawił koncepcję maksymalistyczną, nawiązując do Polski przedrozbiorowej sprzed 1772 r. Tzw. linia Dmowskiego obejmowała Wielkopolskę, Pomorze Gdańskie, Warmię, Opolszczyznę i Górny Śląsk, ale także Litwę, Białoruś, zachodnie Podole, Wołyń i Żytomierszczyznę. Dmowski zrobił na słuchających duże wrażenie. Przemawiał po francusku, bez notatek i sam tłumaczył swoje słowa na angielski. Po jego wystąpieniu powstała Komisja ds. Polskich, kierowana przez Jules’a Cambona, która miała rozpatrzyć polskie propozycje, przede wszystkim dotyczące granicy zachodniej.

29 stycznia Stany Zjednoczone, jako pierwsze państwo ententy, nawiązały stosunki dyplomatyczne z Polską.

2019-01-23 11:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy wikariusz generalny w diecezji

2020-09-21 06:53

[ TEMATY ]

katedra

diecezja legnicka

arch. katedry

Bp Zbigniew Kiernikowski ustanowił ks. prał. Roberta Kristmana wikariuszem generalnym diecezji legnickiej.

Dekret został odczytany podczas niedzielnej uroczystej Mszy św. z okazji obchodów 679. rocznicy poświęcenia kościoła katedralnego pw. św. app. Piotra i Pawła.

Ks. Robert Kristman od 9 lat jest proboszczem legnickiej katedry, jest także prepozytem Kapituły Katedralnej. Jest także dziekanem rejonowym rejonu legnickiego. Wiele lat pracował w notariacie Kurii Biskupiej.

Do zadań wikariusza generalnego należy pomoc biskupowi diecezjalnemu w zarządzaniu całą diecezją. Władza wykonawcza, czyli administracyjna nadana wikariuszowi generalnemu przysługuje mu na mocy urzędu w całej diecezji i jest równoznaczna z władzą, jaką na mocy prawa posiada biskup diecezjalny. Wikariusz taki nie ma jednak pełni władzy biskupiej (również sądowniczej i ustawodawczej), ale tylko wykonawczą.

ksww

CZYTAJ DALEJ

Bp Kasyna: kapłan ma być blisko ludzkich spraw na sposób kapłański

2020-09-21 20:09

[ TEMATY ]

kapłani

Niedziela

Podczas Mszy św. 21 września w Pelplinie biskup Ryszard Kasyna pobłogosławił olej chorych, katechumenów i konsekrował krzyżmo. W homilii przypomniał, że kapłan, zgodnie ze swoim powołaniem, ma być „blisko ludzi, blisko wszystkich ich spraw”.

Liturgia, w której wzięli udział księża dziekani oraz członkowie Rady Kapłańskiej i Rady Konsultorów diecezji pelplińskiej, odbyła się w nietypowym terminie ze względu na epidemię, która uniemożliwiła jej celebrację w Wielki Czwartek z większą ilością kapłanów.

W homilii główny celebrans zauważył, że „pandemia obnażyła prawdę o świecie, o Kościele, o naszym człowieczeństwie i obnażyła różnorakie braki w formacji dorosłych chrześcijan i niektórych kapłanów”.

W kontekście trudnych miesięcy i wielu ograniczeń w pracy duszpasterskiej, bp Kasyna dziękował duszpasterzom „za kapłańskie świadectwo, za staranie się by być wiernymi pasterzami owczarni, z którą wspólnie cierpią i której służą”.

Hierarcha przypomniał kapłanom, że otrzymują namaszczenie Duchem Świętym, „aby służyć innym”. „Nie my jesteśmy w centrum, ale jesteśmy narzędziem łaski dla innych” - mówił kaznodzieja i dodał, że „praca duszpasterska wymaga, abyśmy byli blisko ludzi, blisko wszystkich ich spraw na sposób kapłański”.

Podczas Mszy św., zgodnie z rytuałem Mszy Krzyżma, biskup pelpliński pobłogosławił olej chorych, katechumenów i konsekrował krzyżmo.

Po liturgii odbyła się konferencja poświęcona bieżącym sprawom duszpasterskim oraz „Wytycznym dotyczącym ochrony dzieci i młodzieży w diecezji pelplińskiej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję