Reklama

Z wizytą w parafii

U sierpeckiej Pani

23 marca br. bp Roman Marcinkowski wizytował parafię św. Benedykta w Sierpcu. Program wizytacji obejmował Mszę św. ingresową, spotkanie z grupami parafialnymi, wizytę w klasztorze Sióstr Benedyktynek, spotkanie z dziećmi oraz Mszę św. z udzieleniem sakramentu bierzmowania.

Niedziela płocka 15/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Patron parafii: św. Benedykt
Tytuł kościoła: sanktuarium Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Dekanat: sierpecki
Miejscowości naleążące do parafii: Sierpc (część), Babiec Piaseczny, Karolewo, Rachocin, Rydzewo, Studzieniec, Troska, Żarówka
Kościoły i kaplice filialne: Sierpc - kaplica w Opactwie Sióstr Benedyktynek, Studzieniec
Administrator parafii: ks. mgr Jacek Dudkiewicz
Wikariusz: ks. mgr Grzegorz Walczak
W parafii działają: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Odnowa w Duchu Świętym, Ruch Światło-Życie, asysta procesyjna, koła Żywego Różańca (również dziecięce), Caritas, chór parafialny, młodzieżowy zespół muzyczny, schola dziecięca, ministranci
Msze św. w niedzielę:
Kościół parafialny - 8.00, 9.30, 12.00, 16.00
Kaplica w Studzieńcu - co 2 tygodnie o 15.00

Charakterystyka parafii

Parafia jest młoda, choć kościół i sanktuarium Matki Bożej mają wielowiekową tradycję. Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i znajdujący się przy nim klasztor Sióstr Benedyktynek swoje powstanie zawdzięcza objawieniom Matki Bożej, które miały miejsce jesienią 1483 r. Ich wiarygodność uznał bp Piotr z Chodkowa, który polecił wznieść kaplicę. W 1488 r. przystąpiono do wznoszenia nowej, murowanej świątyni. W głównym ołtarzu znajduje się słynąca łaskami figura Maryi (prawdopodobnie z końca XIV w.). 14 września 1981 r. biskup płocki Bogdan Sikorski utworzył przy kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny parafię pw. św. Benedykta.
W 132 lata po wybudowaniu kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, staraniem Zofii Potulickiej, sprowadzono do postawionego dla nich drewnianego klasztoru sześć sióstr benedyktynek z Chełmna. Benedyktynki mieszkały w Sierpcu do 1896 r., kiedy to zaborcy nakazali zamknięcie klasztoru. W czasie II wojny światowej budynek służył za więzienie. Po ponad 50 latach, w 1947 r. mieszkańcy Sierpca z radością witali siostry repatriowane z Nieświeża, z terenu dzisiejszej Białorusi.

Osiągnięcia duszpasterskie

6 lat, które minęły od ostatniej kanonicznej wizytacji biskupiej parafii to czas, w którym proboszczem parafii był ks. kan. Leszek Żuchowski. Obok codziennej posługi przy ołtarzu, na ambonie, w konfesjonale i w kancelarii, swą duszpasterską troską pomagał też wspólnocie parafialnej przeżywać niecodzienne wydarzenia takie jak: peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej w 1996 r. oraz obchody Jubileuszowego Roku 2000, związane z uczynieniem kościoła świątynią jubileuszową.
Od 30 czerwca 2002 r. miejsce ks. L. Żuchowskiego zajął jako administrator parafii ks. Jacek Dudkiewicz, zaś posługę wikariusza podjął ks. Grzegorz Walczak. Nowi duszpasterze od początku mieli na uwadze przede wszystkim kontynuację wcześniejszych działań. Podjęto jednak wiele nowych inicjatyw duszpasterskich, m.in. zorganizowanie koncertów: kolęd w wykonaniu zespołu "Skaldowie" i ludowych pieśni pasyjnych w wykonaniu "Kapeli Brodów" czy przygotowanie i przeprowadzenie pierwszych rekolekcji szkolnych dla młodzieży Zespołu Szkół Rolniczych w Studzieńcu.
Mimo że parafia jest młoda, działa przy niej wiele grup duszpasterskich i stowarzyszeń. W 1990 r. rozpoczęło swoją działalność parafialne koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, które obecnie skupia 23 osoby. Mimo braku pomieszczeń parafialnych, jego członkowie w ostatnim czasie wspólnie z Ruchem Rodzin Nazaretańskich zorganizowali zabawę dla dzieci, bal karnawałowy i spotkanie poświęcone integracji europejskiej. Ruch Rodzin Nazaretańskich działa w parafii od 1997 r. Celem ich spotkań formacyjnych, rekolekcji i dni skupienia jest odnowienie więzi małżeńskich i rodzinnych oraz umocnienie wiary.
Najmłodszą wspólnotą w parafii jest Wspólnota św. Michała Archanioła, która zawiązała się w listopadzie 2002 r. po rekolekcjach ewangelizacyjnych Odnowy w Duchu Świętym. Na spotkania przychodzi ok. 60-70 osób. Od początku istnienia parafii działa w niej asysta procesyjna, licząca dziś prawie 20 osób. Jednym z najstarszych sposobów formacji duchowej są koła Żywego Różańca, których w parafii jest 8. Najmłodsze zawiązało się po jesiennych rekolekcjach ewangelizacyjnych, jako wotum wdzięczności za ogłoszenie przez Ojca Świętego Roku Różańca. W pierwszą niedzielę Adwentu 2002 r. koła podjęły propozycję Krucjaty różańcowej za parafię.
Parafialna Caritas dopiero się zawiązuje, ale jest coraz bardziej aktywna, np. na początku roku szkolnego przeprowadziła akcję zbierania przyborów i podręczników szkolnych dla dzieci, zaś na początku zimy - zbiórkę ciepłej odzieży i butów. Od września ub.r. parafia wydaje własną gazetę "Benedictus". Na każdą niedzielę przygotowywany jest ponadto "Biuletyn", w którym czytelnicy znajdą fragment Ewangelii z komentarzem oraz planowane wydarzenia na rozpoczynający się tydzień.
1 marca 2003 r. zawiązała się nowa parafialna Rada Duszpasterska. Prozaiczną, ale bardzo potrzebną posługą w parafii jest troska o czystość w kościele. Niektóre z sześciu pań, porządkujących co tydzień całą świątynię, pełnią tę posługę od prawie 20 lat.
Od 1994 r. przy parafii istnieje składający się obecnie z 28 osób chór parafialny, zaś posługę śpiewu podczas Mszy św. o godz. 16.00 pełni prowadzony przez ks. Grzegorza Walczaka zespół młodzieżowy. Od niedawna działa znów przy parafii Ruch Światło-Życie, w którym swoją formację przeżywa ponad 20 osób.
W parafii św. Benedykta funkcjonuje 5 grup dziecięcych: 48-osobowa grupa dzieci, przygotowujących się do I Komunii św., 64-osobowa grupa dzieci przygotowujących się do odnowienia przyrzeczeń chrztu św., 20-osobowe dziecięce koło Żywego Różańca i schola dziecięca, licząca 35 dzieci. Najdłużej działa w parafii 45-osobowa grupa ministrantów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Ostatnie 6 lat to czas wielu inwestycji w parafii: zaprojektowano i podłączono nowoczesne ogrzewanie kościoła, zamontowano instalację alarmową świątyni, odnowiono malaturę wnętrza kościoła i poprawiono tynki na bocznej kaplicy i dzwonnicy, pokryto kruchtę blachą miedzianą oraz uzupełniono bądź wymieniono obróbki blacharskie na całym kościele. Wymieniono również część chodnika, wykonano oświetlenie wokół kościoła, a przy współudziale generalnego i wojewódzkiego konserwatora zabytków przeprowadzono badania geologiczne wzgórza oraz przygotowano projekt renowacji osuwającej się skarpy.
Na plebanii przebudowano wejście na wikariat i do kotłowni oraz docieplono strychy, gruntownie odrestaurowano kuchnię i pokój stołowy. Wszystkie inwestycje czyniono, pomimo poważnie zachwianej kwestii własności. Niestety, parafia boryka się też z problemami. Poważnym ograniczeniem zajęć różnych zespołów jest brak pomieszczeń parafialnych: wszystkie spotkania zasadniczo odbywają się w kościele lub na plebanii. Taki stan rzeczy ogranicza działalność wielu grup. "Ale nie poprzestajemy na stwierdzeniu, że nic nie da się zrobić - szukamy nowych rozwiązań" - mówił w swoim sprawozdaniu ks. J. Dudkiewicz.

Wizyta Księdza Biskupa

Wizytacja parafii rozpoczęła się od uroczystego ingresu Księdza Biskupa. Po odsłonięciu cudownej figury Matki Bożej, Biskupa Romana powitali przedstawiciele wspólnoty parafialnej. Sprawozdanie z życia parafii w ciągu ostatnich 6 lat, które minęły od ostatniej wizytacji, złożył jej administrator ks. Jacek Dudkiewicz. Kończąc sprawozdanie, powiedział: "Obecność Księdza Biskupa jest dla nas umocnieniem. Dzięki temu nie czujemy się osamotnieni z naszymi problemami. (...) Prosimy dziś o modlitwę za naszą wspólnotę, a w niej szczególnie za osoby chore, samotne, poranione przez nienawiść, plotki, pomówienia, dotknięte bezrobociem, pogrążone w uzależnieniach".
Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Roman Marcinkowski. Powiedział w niej m.in.: "Świat, w którym przyszło nam żyć, ulega dzisiaj komercjalizacji, bo przedmiotem handlu stało się w tym świecie wszystko, łącznie z ludzkim życiem, ludzkimi narządami czy największymi religijnymi świętościami, będącymi przecież ciągle przedmiotem kultu milionów ludzi. (...).
Odejście od Boga i Jego przykazań przynosi katastrofalne skutki - tak w życiu osobistym, rodzinnym, jak i narodu. Niemal każdego dnia dowiadujemy się z mediów o napadach rabunkowych dokonywanych przez bezwzględnych, często jeszcze bardzo młodych bandytów. (...) Takich dożyliśmy czasów, i takie czasy my w jakimś sensie wszyscy tworzymy. (...) Każdy z nas dodaje jakąś cegiełkę do tej sytuacji wtedy, gdy mówi, że tak być musi, że nie ma innego wyjścia, że trzeba się z tym zgodzić, że trzeba się temu poddać. Jako chrześcijanie nie możemy tak mówić. Bo można by odwrócić zagadnienie i zapytać: to kto zmieni ten świat? (...) To przecież, siostry i bracia, od nas tak dużo zależy" - mówił Kaznodzieja.
Po Mszy św. Biskup Roman spotkał się z przedstawicielami ruchów i stowarzyszeń, działających przy parafii. O godz. 12.00 w kaplicy klasztornej odbyło się spotkanie z siostrami benedyktynkami, zaś po Mszy św. kończącej rekolekcje parafialne dla dzieci w kościele parafialnym spotkał się z grupami dziecięcymi. Warto zauważyć, że działają one przy parafii, choć na jej terenie nie ma żadnej szkoły podstawowej. Wizytacja zakończyła się Mszą św. o godz. 16.00, podczas której bp Roman Marcinkowski udzielił 80 osobom sakramentu bierzmowania.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sekundy, które zmieniają życie

Dariusz Kowaluk zdobył złoty medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w lekkoatletyce, w sztafecie mieszanej 4 x 400 metrów. Czytelnikom Niedzieli opowiada o swoim życiu, wierze, codziennych treningach, nauce i planach na przyszłość.

Krzysztof Tadej: Jak się żyje po zdobyciu olimpijskiego złota?

Dariusz Kowaluk: Radośnie, interesująco. Jestem rozchwytywany przez dziennikarzy i fotoreporterów – to bardzo miłe. Studiowałem dziennikarstwo na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Przygotowywałem się do wykonywania zawodu dziennikarza, a teraz mogę zobaczyć, jak to wygląda z drugiej strony, gdy odpowiadam na różne pytania.

CZYTAJ DALEJ

Droga nawrócenia św. Augustyna

Benedykt XVI w jednym ze swoich rozważań przytoczył wiernym niezwykłą historię nawrócenia św. Augustyna, którego wspomnienie w Kościele obchodzimy 28 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. gen. w stanie spoczynku Piotr Mąka, dowódca Oddziału Prewencji Policji insp. Jarosław Echaust, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Kinga Fechner-Wojciechowska i wicenaczelnik Paweł Mikołajczak oraz kompania honorowa Policji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję