Reklama

Człowiek niezwykłej miary w drodze na ołtarze...

2019-02-06 11:47

Stanisława Grochowska
Niedziela Ogólnopolska 6/2019, str. 28

Św. Jan Paweł II po swoim wyborze na Stolicę Apostolską skierował do prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego słowa, które wówczas usłyszał niemal cały świat: „Czcigodny i umiłowany mój Księże Prymasie! Pozwól, że powiem po prostu, co myślę. Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności, rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary, niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej miłości, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła; gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, który związany jest z Twoim biskupim, prymasowskim posługiwaniem”.

Te bardzo ważne, kluczowe słowa o osobie i służbie kard. Wyszyńskiego mogłyby stać się początkiem opisu jego działalności. Głęboka wiara, tkwiąca u źródła jego duchowości, i mężna obrona Kościoła, niecofająca się przed żadnym wydarzeniem, a także obrona godności człowieka i miłość Ojczyzny były skarbnicą potężnych nurtów jego wielkości i świętości. To wszystko stanowiło pomoc, którą wielki Prymas niósł Kościołowi w Polsce i w świecie. Było także – według słów św. Jana Pawła II – jakąś wewnętrzną przyczyną wyboru jako papieża pierwszego Polaka w dziejach Kościoła.

Z książki „Człowiek niezwykłej miary. Stefan Kardynał Wyszyński w świetle wypowiedzi św. Jana Pawła II oraz własnych” dowiadujemy się, że najważniejszym natchnieniem i potwierdzeniem całego życia sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego była Matka Najświętsza, której był niewolnikiem: „Wszystkiego można się wyzbyć, ale nie Matki Boga. Wszak jestem Jej własnością, którą sam rządzić się nie mogę. Czyż można było nie zaufać Matce Chrystusowej, zwłaszcza gdy się wie, że na to Imię otwiera się w Polsce każde serce?”. Swoje wewnętrzne przekonanie o mocy wstawiennictwa Maryi wprowadził Sługa Boży do całej posługi duszpasterskiej.

Reklama

Z perspektywy kilkudziesięciu lat od przejścia do wieczności Prymasa Tysiąclecia tym bardziej mamy świadomość, że coraz ważniejszą rzeczą jest poznawanie nie tylko jego doniosłej roli w naszych najnowszych dziejach, ale także przyczyn, źródeł fenomenu tego niezwykłego człowieka, jego wielkości oraz sensu stale aktualnego przesłania, które po sobie pozostawił.

Książka zawiera wypowiedzi dwóch wielkich mężów Kościoła i wielkich przyjaciół. Św. Jan Paweł II i sługa Boży Prymas Tysiąclecia wprowadzają nas bliżej w tajemnice życia, działania i zwycięstw kard. Wyszyńskiego. Wyznania czynione przy różnych okazjach tworzą jego swoistą autobiografię, a jednocześnie mogą stanowić próbę odpowiedzi na pytanie: „Co Kościół i Polska zawdzięczają Prymasowi Tysiąclecia?”. Kard. Wyszyński to człowiek wielkiego formatu, postać wielowymiarowa. Mądry ludzką wiedzą, doświadczeniem i kulturą, oczyma wiary patrzący na drugiego człowieka, na Kościół i naród.

Teksty zamieszczone w publikacji w innej nieco formie i w innym zakresie, lecz pod tym samym gównym tytułem, ukazały się po raz pierwszy w 1984 r. Wydanie obecne, przygotowane z perspektywy czasu, przekazuje więcej wypowiedzi św. Jana Pawła II, które zostały użyte jako słowa komentujące poszczególne rozdziały – etapy życia kard. Wyszyńskiego. Taki sposób układu treści tej pozycji pomaga w odnajdywaniu swoistego skarbu duchowości Prymasa Tysiąclecia. Dla lepszej orientacji wprowadzono odmienne kolory dla tekstu wiążąco-narracyjnego i słów Księdza Prymasa. Dużą wartością publikacji jest materiał fotograficzny, przybliżający postać człowieka z Zuzeli.

Ufam, że lektura tej książki przyczyni się do pomnożenia wiary, większego umiłowania Kościoła Chrystusowego, zawierzenia Matce Bożej oraz do wiernego miłowania Ojczyzny i każdego człowieka.

Książka „Człowiek niezwykłej miary. Stefan Kardynał Wyszyński w świetle wypowiedzi św. Jana Pawła II oraz własnych” wyszła nakładem Fundacji „Czas to Miłość”.
Jest dostępna w urzędach pocztowych na terenie całej Polski. Można ją również nabyć w Domu Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego, ul. Kard. Wyszyńskiego 12, 42-226 Częstochowa, tel. 34 361 52 28.

Komisja Episkopatu przypomina: Szkoła nie jest miejscem na propagowanie środowisk LGBT

2019-10-22 13:27

BP KEP / Warszawa (KAI)

„Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ - informowała Komisja Wychowania Katolickiego w 2018 r. odnosząc się do zapowiedzi „tęczowego piątku”. „Komunikat ten pozostaje stale aktualny” - przypomniała 22 października Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

CarlosAlberto/fotolia.com

Na 25 października 2019 r. zaplanowano w szkołach tzw. „tęczowy piątek”, w związku z tym przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu bp Marek Mendyk informuje: „+tęczowe piątki+ w żaden sposób nie pokrywają się z zatwierdzonym przez MEN programem nauczania ogólnego. Rodzice i szkoła nie mogą pozostać bierni wobec tego problemu”.

Bp Marek Mendyk podkreśla też, że komunikat Komisji Wychowania Katolickiego KEP jest stale aktualny. Czytamy w nim: „Rodzice mają prawo do decydowania o tym, jakie treści wychowawcze są przekazywane ich dzieciom w szkole”. Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu dodał też: „Po raz kolejny przypominamy, że sprawy kształcenia i wychowania powinny być jak najbardziej odległe od koniunktur politycznych i ideologicznych. Szkoła nie jest i nie może być miejscem na jakiekolwiek propagowanie środowisk LGBTQ”.

Bp Mendyk w oświadczeniu z 2018 r. podkreślił także, że "wszelkiego typu programy odnoszące się do wychowania bezwzględnie muszą być ustalane wspólnie z rodzicami i nauczycielami". Zaznaczył: "Rodzice mają prawo decydować, kto wchodzi na teren szkoły, z jakim programem wychowawczym. Należy dodać, że tzw. edukatorzy (w przeważającej części) nie posiadają wykształcenia pedagogicznego. Szkoła musi przestrzegać prawa!".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Światowy Dzień Ubogich

2019-10-23 14:19

Informacja prasowa

W niedzielę 17 listopada już po raz trzeci będziemy przeżywać Światowy Dzień Ubogich ustanowiony przez Papieża Franciszka. W związku z tym szczególnym dniem Caritas Poznań przygotowała szereg działań mających wesprzeć osoby ubogie oraz zaangażować innych do pomocy.

Indormacja prasowa

Podobnie jak w poprzednich latach przeżywanie Światowego Dnia Ubogich zacznie się już w tygodniu poprzedzającym. Wstępem będzie pielgrzymka dla osób bezdomnych do Rokitna i Świebodzina. W czwartek wolontariusze wyjdą na ulice oraz do miejsc, w których przebywają osoby bezdomne, aby rozdać im koce, śpiwory i termosy. Kolejnego dnia osoby ubogie oraz bezdomne będą mogły skorzystać z usług fryzjerów oraz wziąć udział w grach i konkursach w świetlicy przy ul. Krańcowej 10. W przygotowaniu do niedzielnej Mszy Świętej w sobotę, w poznańskich jadłodajniach będą spowiadać księża, odbędzie się również adoracja

i wielbienie.

W niedzielę 17 listopada zapraszamy wszystkich mieszkańców Poznania na Mszę Świętą w intencji osób ubogich oraz tych, którzy im pomagają do parafii Bożego Ciała na godzinę 12:00. Światowy Dzień Ubogich jest okazją, aby raz jeszcze dostrzec tych, którzy są przy nas i potrzebują naszego wsparcia. W tym okresie rozpocznie się również akcja Tytki Charytatywnej. Jest to swojego rodzaju przekaz, że warto dzielić się tym co mamy z potrzebującymi.

Zachęcamy do włączenia się w działania Caritas i wsparcie akcji. Zorganizowana została zbiórka nowych koców, śpiworów oraz termosów, które można dostarczyć na ul. Krańcową 10 lub do Caritas Poznań ul. Rynek Wildecki 4a. W tym okresie Akcję można również wesprzeć poprzez stronę https://caritaspoznan.pl/tydzienubogich lub aplikację Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem