Reklama

Więcej niż księgarnia

Soboty z Miodową

2019-02-13 07:44

Andrzej Tarwid
Edycja warszawska 7/2019, str. VII

Archiwum KnM
Wieczór z Tomaszem Sobanią, autorem książek „ Speculo” i „ Nowy świt”

Każdego dnia książki kupuje tu ponad 200 osób. Ale do Księgarni na Miodowej coraz częściej przychodzi się nie tylko po dobrą literaturę

W tych dniach po raz piąty w naszym kraju obchodzony był Tydzień Małżeństw. Warszawską edycję wydarzenia organizowało Centrum Myśli Jana Pawła II (CMJPII), które zaprosiło mieszkańców stolicy m.in. na spektakl, zajęcia taneczne czy spotkanie z Krzysztofem Zanussim. Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów opowiadał o małżeństwie w kinie polskim i europejskim.

Zwieńczeniem Tygodnia były warsztaty „Małżeńskie wyzwania – naturalne planowanie rodziny”. Spotkanie razem z CMJPII współorganizowała Księgarnia na Miodowej.

Nie tylko książki

Osoby, które 16 lutego ok. godz. 11.00 szukały dobrej książki na Miodowej 17/19 mogły więc natknąć się na małżeństwa zainteresowane tematyką naturalnego planowania rodziny. W księgarni nie brakowało też rodziców z dziećmi. Wszystko dlatego, że w tym samym czasie co warsztaty dla dorosłych na Miodowej odbywały się zajęcia rozwijające dziecięcą wyobraźnię pt. „Zapałkowy zawrót głowy”.

Reklama

– Większość osób kojarzy nas jedynie z książkami religijnymi, naukowymi czy albumami, lecz prawidłowa nazwa firmy to Centrum Duszpasterstwa. Dlatego to, co robiliśmy nigdy nie ograniczało się jedynie do sprzedaży książek. W ofercie zawsze mieliśmy także obrazy, dewocjonalia, ornaty, itd. Teraz jednak poszerzamy działalność m.in. o warsztaty i spotkania – opowiada „Niedzieli” Marta Kordysiewicz, specjalistka ds. promocji w Centrum Duszpasterstwa. A prezes firmy Michał Gołąb podkreśla. – Nowy obszar naszej działalności również mieści się w misji duszpasterskiej ze względu na tematykę organizowanych spotkań.

Nowy cykl wydarzeń zatytułowany „Soboty na Miodowej” rozpoczął się w przeddzień Adwentu. Przez cztery godziny kreatywnej zabawy kilkanaścioro dzieci wykonało adwentowe kalendarze, lampiony oraz malowanki. Z uczestnikami zajęć spotkał się także biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski.

Pierwsze zajęcia dla dzieci odbyły się na początku grudnia ubiegłego roku. Od tamtej pory najmłodsi jeszcze kilkukrotnie odwiedzali Miodową. Przed Bożym Narodzeniem spotkali się z św. Mikołajem, a zakończoną właśnie przerwę w zajęciach szkolnych rozpoczęli od spotkania „Ferie za pasem”. Gdy dzieci się bawiły, dorośli mogli kupić książki i dzięki temu wziąć udział w konkursie na Biblię Audio Kids, którą nagrali m. in. Jan Englert, Franciszek Pieczka, Jerzy Trela i Adam Woronowicz.

– Część pomysłów na tematykę zajęć dla dzieci wymyślamy sami. Jest to o tyle łatwe, że sami mamy dzieci, a pracę na Miodowej traktujemy jak drugi dom – mówi Marta Kordysiewicz i dodaje. – Inspirują nas także osoby, z którymi się spotykamy. Teraz na przykład zastanawiamy się nad zajęciami skierowanymi na duchowość dzieci. Prosił nas o to znajomy katecheta.

Wystawy i spotkania autorskie

Dodatkowa działalność Księgarni na Miodowej nie jest skierowana tylko do dzieci. W grudniu dorośli czytelnicy spotkali się na wieczorze autorskim z Tomaszem Sobanią. Młody pisarz i pasjonat biegania opowiadał o swojej fascynacji pątniczej. A także o tym, dlaczego w ciągu 7. dni przebiegł 300 km na hiszpańskim odcinku Camino de Santiago.

W styczniu na Miodowej odbył się wernisaż prac obrazów Anny Miszalskiej-Gąsienica, która maluje m.in. przydrożne kapliczki. Wystawę zorganizowano wspólnie z Galerią Tess.

– Część osób, która przyszły na spotkanie z artystką nie kryły zaskoczenia, że obok sali z obrazami jest księgarnia. Dzięki wystawie dowiedzieli się o naszej podstawowej działalności, a mamy czym się pochwalić, bo na półkach jest aż 4 tys. tytułów – opowiada nam prezes Gołąb. – Zastanawiamy się czy w przyszłości jednej z sal nie przerobić na kawiarnię literacką, w której można byłoby spokojnie przy kawie przejrzeć interesujące książki oraz spotkać się z ich autorami – dodaje.

Orły księgarstwa

Tworzenie kawiarni i miejsc spotkań literackich, to droga zalecana niezależnym księgarniom. W dzisiejszych czasach zmagają się one bowiem z kilkom wyzwaniami naraz. Z jednej strony jest to kryzys czytelnictwa. Z drugiej, przeniesienie się części zakupów do Internetu. Ale największym wyzwaniem jest konkurencja z wielkimi sieciami księgarskimi, z którymi nawet mniejszym sieciom trudno rywalizować. W Warszawie było to jedną z przyczyną upadku sieci Traffic i Matras oraz kilkunastu księgarni niezależnych.

Na tym tle pozycja katolickiej księgarni wygląda dobrze. Kreatywność, jaką wykazują jej pracownicy docenili ostatnio organizatorzy konkursu „Orły” przyznając Księgarni na Miodowej wyróżnienie „Orła Księgarstwa”. – Cieszymy się, że nasze wysiłki zostały zauważone, ponieważ sami się do tego konkursu nie zgłosiliśmy. Tymczasem okazało się, że wyprzedziliśmy 6 tys. innych firm – mówi prezes Michał Gołąb i podkreśla. – Jednocześnie wiemy, że wyzwań w przyszłości na pewno nam nie zabraknie. Jesteśmy jednak dobrej myśli.

Tagi:
książka spotkanie

Reklama

Spotkanie księży wyjeżdżających po raz pierwszy do pracy z zagraniczną Polonią

2019-06-28 12:08

BP KEP / Warszawa (KAI)

1 lipca w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski rozpocznie się po raz kolejny kurs dla księży, którzy po raz pierwszy wyjeżdżają do pracy z Polakami żyjącymi w różnych krajach Europy. W tym roku zgłosiło się dziesięciu księży, w tym dwóch księży zakonnych, ze Zgromadzenia Księży Marianów i ze Zgromadzenia Krwi Chrystusa. Pozostali księża pochodzą z diecezji tarnowskiej, katowickiej, toruńskiej i kieleckiej. W tym roku najwięcej księży – bo aż czterech – wyjedzie do pracy do Niemiec.

Artur Stelmasiak

„Przez te trzy dni będziemy mieć różnego rodzaju konferencje, które dotykają różnych problemów dotyczących życia polskich emigrantów i z różnymi wymiarami posługi duszpasterskiej wśród Polonii. Posługa duszpasterska polega na głoszeniu Słowa Bożego, sprawowaniu sakramentów, prowadzeniu administracyjnym parafii i przede wszystkim towarzyszeniu Polakom w ich codzienności” – powiedział bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Polski ksiądz wyjeżdżający za granicę dzieli w pewnym sensie los polskich emigrantów, podkreślił bp Lechowicz. „Chcemy również zaznajomić tych księży ze specyfiką pracy duszpasterskiej i życia kapłańskiego za granicą”.

Wśród zaproszonych na spotkanie gości będzie przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który będzie mówił o relacjach miedzy ośrodkami duszpasterskimi a ośrodkami konsularnymi i ambasadami RP za granicą. Będą także rektorzy Polskich Misji Katolickich z Anglii, Francji i Niemiec.

„Spotkanie będzie okazją do lepszego poznania się, do wymiany doświadczeń, do stawiania różnych pytań. Mam nadzieję, że tegoroczne spotkanie otworzy tych księży na nową perspektywę ich pracy” – podkreślił bp Lechowicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Film "Tajemnica Ojca Pio" wchodzi do kin

2019-08-12 10:39

O św. Ojcu Pio wiele już napisano i powiedziano. Czy są jeszcze fakty, które powinny ujrzeć światło dzienne?

Materiały prasowe

Tajemnica Ojca Pio to udana próba ukazania prawdziwego oblicza Stygmatyka. Pokazuje również trudną drogę jaką przeszedł, by na jej końcu stać się jednym z największych świętych Kościoła. Twórcy zadbali o niepublikowane dotąd materiały. W filmie ukazane zostały zeznania świadków życia świętego, jego duchowych dzieci, osób, które doświadczyły nawrócenia i uzdrowienia.

Pokazano również zdjęcia, nagrania i wypowiedzi współbraci z San Giovanni Rotondo. Film bez ogródek ujawnia, jak niewyobrażalnemu ogromowi prób został poddany skromny zakonnik z Pietrelciny. Należą do nich m.in: oszczerstwa i poddawanie w wątpliwość stygmatów, podsłuchy zakładane nawet w konfesjonale, posądzanie o intymne kontakty z kobietami, kary i prześladowania także ze strony osób związanych z Kościołem. Niezwykłe emocje towarzyszą widzowi, gdy śledzi on autentyczne nagrania Ojca Pio i słyszy jego charakterystyczny, jakby niepasujący do wizerunku głos. Całości dopełnia sprawiający ogromne wrażenie ekskluzywny materiał dokumentujący niedawną ekshumację ciała św. Ojca Pio.

Stygmatyk z Pietrelciny to nie tylko surowy zakonnik. Film odkrywa go dla wiernych jako osobę pełną radości, poczucia humoru, a nade wszystko wypełnioną miłością do Boga i ludzi. Tajemnica Ojca Pio pozwala widzowi autentycznie „dotknąć” świętości, co stanowi ogromny atut filmu.

TAJEMNICA OJCA PIO (El Misterio del Padre Pio)

GATUNEK: dokument

CZAS TRWANIA: 80 min

SCENARIUSZ I REŻYSERIA: José Maria Zavala

MUZYKA: Javier de la Cruz

ZDJĘCIA: Pablo Burmann

PRODUCENT: Juanlo Prada Garruro

PRODUCENT WYKONAWCZY: Paloma Fernandez-Gasset

Patronat nad filmem objął Tygodnik Katolicki "Niedziela".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Archidiecezja poznańska pomaga mieszkańcom Madagaskaru

2019-08-18 19:39

ks. ds / Poznań (KAI)

W Befasie na Madagaskarze odbyły się 17 i 18 sierpnia uroczystości dziękczynne za zbudowanie kościoła, szkoły i przychodni zdrowia – daru dla mieszkańców Madagaskaru z okazji jubileuszu 1050-lecia archidiecezji poznańskiej. „Dziękuję za pomoc w budowie kościoła, szkoły i przychodni, ale jeszcze bardziej dziękuję wam za to, że przybyliście tutaj, aby być z nami” – mówił do polskiej delegacji bp Marie Fabien Raharilamboniaina OCD.

fotolia.com

W uroczystościach w Befasie na Madagaskarze wzięli udział delegat abp. Stanisława Gądeckiego ds. misji ks. Dawid Stelmach, o. Wiesław Chojnowski z prokury misyjnej zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej, lekarz Jacek Jarosz, wiceprezes fundacji pomocy humanitarnej Redemptoris Missio i wolontariuszka fundacji, położna Sara Suchowiak.

Goście z Polski zostali wprowadzeni do parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Befasy w diecezji Morondava w uroczystym orszaku przez miejscowych parafian od granic miasteczka aż do kościoła.

18 sierpnia odbyła się Msza św. pod przewodnictwem o. Francisa Donatien Randriamalala, wikariusza generalnego diecezji Morondova. Podczas Eucharystii dziękowano za wkład archidiecezji poznańskiej w sfinansowanie budowy kościoła parafialnego w Befasy. Poświęcono m.in. pamiątkową tablicę z drewna palisandrowego zawierającą napis: „Podziękowanie dla archidiecezji poznańskiej za zbudowanie kościoła w Befasy na Madagaskarze, lata 2018-2019”.

Podczas uroczystości poświęcono także i dokonano otwarcia przychodni zdrowia „Chata Medyka” im. dr Wandy Błeńskiej, zbudowanej przez Fundację Redemptoris Missio przy wsparciu Fundacji dla Afryki i Caritas Polska. Przychodnia będzie służyć wszystkim mieszkańcom Befasy bez względu na wyznanie.

„Radość była przeogromna, pięknie pomalowani i ubrani Malgasze z wojowniczego plemienia Sakalava ze śpiewem na ustach czekali na nas już na progu wioski. Przeprowadzili nas sypiąc kwiaty i klaszcząc. Nigdy nie przeżyłam czegoś podobnego” – mówi o uroczystościach Sara Suchowiak.

„Gdy pierwszy raz myślałam o misjach medycznych, marzyłam, że będzie to właśnie na Madagaskarze. Udało się. Kraj przepiękny, ubogi, jednak nadrabia to malowniczymi krajobrazami, pracowitymi i życzliwymi ludźmi oraz atmosferą, w której pomimo wielu braków czujemy się świetnie” – relacjonuje swoje wrażenia wolontariuszka Redemptoris Missio.

Budowa kościoła i szkoły na Madagaskarze jest wotum wdzięczności archidiecezji poznańskiej za jubileusz 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu. Misja w Befasy jest jednym z miejsc, które archidiecezja poznańska objęła swym patronatem. Archidiecezja wspiera też m.in. misje w Kibeho w Rwandzie, w Puerto Libertad w Argentynie i w Managua na Kubie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem