Reklama

To nie było jednorazowe wydarzenie

Niedziela Ogólnopolska 8/2019, str. 17

Każde Światowe Dni Młodzieży mają kilka wymiarów. Nieraz zwraca się uwagę na sprawy organizacyjne, na kraj, do którego przyjeżdża papież, czy koncerty, które się odbywają przy tej okazji. Ale Światowe Dni Młodzieży są przede wszystkim wielkim doświadczeniem Kościoła, który wyznaje wiarę. To czas wsłuchiwania się w słowa Ojca Świętego, który przybywa, aby umocnić braci w wierze.

Ojciec Święty zwrócił uwagę na fundamentalne prawdy o chrześcijaństwie. Na to, że chrześcijaństwo nie jest zbiorem jakichś idei. Ale chrześcijaństwo to Chrystus. Mówił, że Pan Bóg jest bardzo konkretny i konkretna jest Jego miłość. Zachęcał do odpowiedzi na tę miłość i konkretnego wyznawania wiary. Mówił również o kulturze spotkania i relacji z innymi. O kontakcie z osobami wykluczonymi, biednymi, upośledzonymi, odsuniętymi na margines.

Światowe Dni Młodzieży w Panamie kojarzą mi się z wymianą darów duchowych i wielką życzliwością. W tym kraju doświadczyliśmy nadzwyczajnej gościnności. Mogą o tym świadczyć różne, nawet drobne zdarzenia. Któregoś dnia szliśmy z księżmi do kościoła i nagle zatrzymał się samochód. Pani, która nim kierowała, spytała, czy może nas podwieźć. Powiedzieliśmy, że mamy zaledwie 300 m do pokonania, ale ona zachęcała do wejścia do samochodu, bo przecież panował niesamowity upał i chciała, żebyśmy te kilka chwil spędzili w chłodniejszym miejscu. Takich sytuacji było wiele.

Reklama

Światowe Dni Młodzieży w Panamie były dla mnie znakiem nadziei. Podziwiałem wolontariuszy, którzy z ogromnym zaangażowaniem pomagali innym. Podziwiałem również żywiołowe reakcje młodzieży na słowa Papieża, a także ciszę i skupienie, które panowały przez wiele minut, gdy tysiące młodych ludzi adorowało Najświętszy Sakrament. Bardzo cieszyła mnie postawa młodzieży z Polski. Polacy stanowili największą grupę narodową z Europy. Byli widoczni, mieli dużo flag. Ciekawym podkreśleniem naszej obecności był udział młodzieży biorącej udział w Rejsie Niepodległości na żaglowcu „Dar Młodzieży”.

Światowe Dni Młodzieży to nie jakieś jednorazowe wydarzenie, które trwa tylko kilka dni. To także program np. dla duszpasterstw młodzieży na wiele lat. Zachęcam do czytania i analizowania słów papieża Franciszka wypowiedzianych w Panamie.

2019-02-20 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyjątkowy koncert - „Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”

2020-08-04 12:08

[ TEMATY ]

koncert

14 sierpnia o godz. 21:00 TVP1 zaprasza na wyjątkowe widowisko muzyczne poświęcone Papieżowi Janowi Pawłowi II. Na scenie pod batutą Piotra Rubika wystąpi plejada polskich gwiazd, m.in.: zespół Pectus, Katarzyna Cerekwicka i Halina Mlynkova.

Koncert poprowadzą Rafał Brzozowski i Piotr Rubik.

ZAPRASZAMY NA WYJĄTKOWE WYDARZENIE

W piątek, 14 sierpnia na jasnogórskich błoniach spotka się grono radośnie modlących się wiernych. Będzie to finał czasem kilkunastodniowego wysiłku, jakim jest pielgrzymka na Jasną Górę. Dla zmęczonych pielgrzymów nagrodą będzie wyjątkowy koncert, podczas którego razem z artystami, wspaniałą orkiestrą i znakomitym dyrygentem wspólnie zaśpiewają pieśni i piosenki.

POBIERZ ŚPIEWNIK

Na jasnogórskich błoniach usłyszymy „Barkę”, „Abba Ojcze”, ale też piosenki, które powstały na kanwie polskich i zagranicznych przebojów. Nie zabraknie przebojów z repertuaru Piotra Rubika np. „Niech mówią że…”
„Abba Ojcze – pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”

14 sierpnia 2020 r (piątek) - wigilia uroczystości Wniebowzięcia NMP
godz. 21.00 Błonia Jasnogórskie

WYSTĘPUJĄCY:
Kierownictwo muzyczne: Piotr Rubik
Soliści:
Rafał Brzozowski
Katarzyna Cerekwicka
Sargis Davtyan
Darek Malejonek
Halina Mlynkova
Aleksandra Nykiel
Filip Lato
Pectus
Anna Wyszkoni
Łukasz Zagrobelny

Emisja: TVP 1 na żywo
WSTĘP WOLNY

Organizator: TVP, Klasztor Jasnogórski, „Fundacja NIEDZIELA. Instytut Mediów”

Patronat honorowy: Abp Wacław Depo – Metropolita Częstochowski
Patronat medialny: Tygodnik Katolicki "Niedziela"  

 

Koncert „Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II” 14 sierpnia o godz. 21:00 TVP1.

Abp Wacław Depo zaprsza wszystkich do udziału i jak zapewnie miejsca wystarczy na pewno dla wszystkich.

ZOBACZ

 To nie będzie zwykły koncert, to będzie spotkanie modlitewne, które rozpocznie Apel Jasnogórski - podkreśla Mariusz Książek z Fundacji Niedziela. Instytut Mediów, współorganizator wydarzenia.

Mamy nadzieję, że to będzie początek pięknej tradycji, która wpisze się na stałe w czas pielgrzymowania na Jasną Górę.

ZOBACZ WYPOWIEDZ

CZYTAJ DALEJ

Papież przedłużył Jubileusz Loretański

2020-08-15 16:20

[ TEMATY ]

jubileusz

Franciszek

loretanki

PAP

Papież przedłużył o dwanaście miesięcy Jubileusz Loretański. Zakończy się on 10 grudnia przyszłego roku. Decyzję Franciszka przekazał podczas modlitwy różańcowej w sanktuarium w Loreto w wigilię uroczystości Wniebowzięcia NMP abp Fabio Dal Cin. Została ona przyjęta przez wiernych oklaskami. „W tym trudnym dla ludzkości czasie, Kościół daje nam sposobność, aby kolejny raz oprzeć życie na Chrystusie razem z Maryją, która jest znakiem pocieszenia i nadziei” – powiedział papieski delegat.

Jubileusz upamiętnia stulecie ogłoszenia przez papieża Benedykta XV Matki Bożej Loretańskiej patronką lotników. Rozpoczął się 8 grudnia zeszłego roku uroczystością otwarcia drzwi świętych w sanktuarium w Loreto. Wierni nie mogli jednak w pełni skorzystać z jubileuszowych łask ze względu na pandemię koronawirusa, która rozpoczęła się kilka miesięcy po jego inauguracji. Stąd decyzja o przedłużeniu go o kolejny rok. „Daje ona możliwość doświadczenia łaski przebaczenia wszystkim odwiedzającym sanktuarium w Loreto przez kolejnych dwanaście miesięcy” – czytamy w oświadczeniu Penitencjarii Apostolskiej. Jubileusz rozciąga się na wszystkie kaplice lotnisk i baz lotniczych na całym świecie.

Papieski delegat podkreślił więź Papieża Franciszka z loretańskim sanktuarium. Właśnie tam Ojciec Święty podpisał adhortację apostolską „Christus vivit”. Jego decyzją wspomnienie NMP z Loreto wpisane zostało do kalendarza rzymskiego. Wreszcie nie tak dawno polecił dołączyć do Litanii Loretańskiej trzy nowe wezwania: „Matko Miłosierdzia”, „Matko Nadziei” i „Pocieszycielko Imigrantów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję