Reklama

To nie było jednorazowe wydarzenie

Niedziela Ogólnopolska 8/2019, str. 17

Każde Światowe Dni Młodzieży mają kilka wymiarów. Nieraz zwraca się uwagę na sprawy organizacyjne, na kraj, do którego przyjeżdża papież, czy koncerty, które się odbywają przy tej okazji. Ale Światowe Dni Młodzieży są przede wszystkim wielkim doświadczeniem Kościoła, który wyznaje wiarę. To czas wsłuchiwania się w słowa Ojca Świętego, który przybywa, aby umocnić braci w wierze.

Ojciec Święty zwrócił uwagę na fundamentalne prawdy o chrześcijaństwie. Na to, że chrześcijaństwo nie jest zbiorem jakichś idei. Ale chrześcijaństwo to Chrystus. Mówił, że Pan Bóg jest bardzo konkretny i konkretna jest Jego miłość. Zachęcał do odpowiedzi na tę miłość i konkretnego wyznawania wiary. Mówił również o kulturze spotkania i relacji z innymi. O kontakcie z osobami wykluczonymi, biednymi, upośledzonymi, odsuniętymi na margines.

Światowe Dni Młodzieży w Panamie kojarzą mi się z wymianą darów duchowych i wielką życzliwością. W tym kraju doświadczyliśmy nadzwyczajnej gościnności. Mogą o tym świadczyć różne, nawet drobne zdarzenia. Któregoś dnia szliśmy z księżmi do kościoła i nagle zatrzymał się samochód. Pani, która nim kierowała, spytała, czy może nas podwieźć. Powiedzieliśmy, że mamy zaledwie 300 m do pokonania, ale ona zachęcała do wejścia do samochodu, bo przecież panował niesamowity upał i chciała, żebyśmy te kilka chwil spędzili w chłodniejszym miejscu. Takich sytuacji było wiele.

Reklama

Światowe Dni Młodzieży w Panamie były dla mnie znakiem nadziei. Podziwiałem wolontariuszy, którzy z ogromnym zaangażowaniem pomagali innym. Podziwiałem również żywiołowe reakcje młodzieży na słowa Papieża, a także ciszę i skupienie, które panowały przez wiele minut, gdy tysiące młodych ludzi adorowało Najświętszy Sakrament. Bardzo cieszyła mnie postawa młodzieży z Polski. Polacy stanowili największą grupę narodową z Europy. Byli widoczni, mieli dużo flag. Ciekawym podkreśleniem naszej obecności był udział młodzieży biorącej udział w Rejsie Niepodległości na żaglowcu „Dar Młodzieży”.

Światowe Dni Młodzieży to nie jakieś jednorazowe wydarzenie, które trwa tylko kilka dni. To także program np. dla duszpasterstw młodzieży na wiele lat. Zachęcam do czytania i analizowania słów papieża Franciszka wypowiedzianych w Panamie.

2019-02-20 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Nowe fakty dotyczące matki Jana Pawła II

2020-02-17 14:04

[ TEMATY ]

Wojtyłowie

Episkopat

Znamiennego odkrycia na temat Emilii Wojtyłowej dokonała dr Milena Kindziuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, która na cmentarzu Rakowickim w Krakowie odnalazła dwa nagrobki matki Papieża (sic!). Jeden pochodzi z roku 1929, drugi natomiast z 1934. Jak to możliwe?

- Kiedy Emilia Wojtyłowa zmarła w 1929 roku, najpierw została pochowana w grobie swoich krewnych, należącym do rodziny Kuczmierczyków na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Pięć lat później natomiast w 1934 roku została ona ekshumowana i przeniesiona do nowego grobowca w wojskowej części tego samego cmentarza. Oba nagrobki zachowały się do dziś - tłumaczy dr M. Kindziuk. I dodaje: - Na podstawie akt parafialnych oraz dokumentów znajdujących się w Zarządzie Cmentarzy Komunalnych w Krakowie, udało mi się też ustalić ponad wszelką wątpliwość, że w 1934 roku ekshumowano nie tylko matkę Papieża, ale również ciała jego dziadków Marii i Feliksa Kaczorowskich oraz brata przyszłego papieża Edmunda Wojtyły. Obecnie wszyscy spoczywają razem w nowym grobowcu kupionym przez Karola Wojtyłę seniora (ojca Karola i Edmunda) po nagłej śmierci Edmunda, która nastąpiła w 1932 r.

Milena Kindziuk ustaliła też na podstawie dokumentów, że Emilia Wojtyłowa została pochowana od razu w Krakowie, a nie w Wadowicach - jak są przekonani mieszkańcy tego miasta, i jak błędnie podają biografie Jana Pawła II.

Te fakty do tej pory w ogóle nie były znane. Wiadomo było jedynie, że matka Papieża zmarła w 1929 roku i że jej grób znajduje się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Nowe informacje dotyczące matki Papieża dr Milena Kindziuk z UKSW ustaliła przy okazji przygotowywania książkowej biografii Emilii i Karola Wojtyłów, w związku z planowanym rozpoczęciem ich procesu beatyfikacyjnego oraz ze 100-leciem urodzin św. Jana Pawła II. Książka ukaże się w kwietniu br. nakładem Wydawnictwa „Esprit” oraz „W drodze”. Znajdą się w niej także inne, nowe fakty na temat rodziców i brata Papieża.

CZYTAJ DALEJ

Droga Krzyżowa z kard. Stefanem Wyszyńskim

2020-02-23 19:33

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Warszawa

Droga Krzyżowa

kard. Wyszyński

źródło: archwwa.pl

W piatek 28 lutego na ulicach Starego Miasta w Warszawie odbędzie się Droga Krzyżowa z kard. Stefanem Wyszyńskim. Będzie to zarazem uroczyste wprowadzenie odrestaurowanego Cudownego Krucyfiksu Baryczków do archikatedry warszawskiej.

Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 17:30 w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Nowym Mieście.

Mottem tej szczególnej Drogi Krzyżowej w pierwszy piątek Wielkiego Postu będą słowa “Bądź wola Twoja jako w niebie… tak i w Warszawie”.

Drogę Krzyżową zakończy Msza św. pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego oraz adoracja Cudownego Krucyfiksu.

Organizatorami nabożeństwa na Starym Mieście są: Akcja Katolicka wraz z Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Instytut Prymasa Wyszyńskiego, parafie: katedralna oraz Nawiedzenia NMP na Przyrynku oraz kościół akademicki św. Anny w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję