Reklama

To nie było jednorazowe wydarzenie

2019-02-20 11:32

Bp Henryk Tomasik, ordynariusz Diecezji Radomskiej
Niedziela Ogólnopolska 8/2019, str. 17

Każde Światowe Dni Młodzieży mają kilka wymiarów. Nieraz zwraca się uwagę na sprawy organizacyjne, na kraj, do którego przyjeżdża papież, czy koncerty, które się odbywają przy tej okazji. Ale Światowe Dni Młodzieży są przede wszystkim wielkim doświadczeniem Kościoła, który wyznaje wiarę. To czas wsłuchiwania się w słowa Ojca Świętego, który przybywa, aby umocnić braci w wierze.

Ojciec Święty zwrócił uwagę na fundamentalne prawdy o chrześcijaństwie. Na to, że chrześcijaństwo nie jest zbiorem jakichś idei. Ale chrześcijaństwo to Chrystus. Mówił, że Pan Bóg jest bardzo konkretny i konkretna jest Jego miłość. Zachęcał do odpowiedzi na tę miłość i konkretnego wyznawania wiary. Mówił również o kulturze spotkania i relacji z innymi. O kontakcie z osobami wykluczonymi, biednymi, upośledzonymi, odsuniętymi na margines.

Światowe Dni Młodzieży w Panamie kojarzą mi się z wymianą darów duchowych i wielką życzliwością. W tym kraju doświadczyliśmy nadzwyczajnej gościnności. Mogą o tym świadczyć różne, nawet drobne zdarzenia. Któregoś dnia szliśmy z księżmi do kościoła i nagle zatrzymał się samochód. Pani, która nim kierowała, spytała, czy może nas podwieźć. Powiedzieliśmy, że mamy zaledwie 300 m do pokonania, ale ona zachęcała do wejścia do samochodu, bo przecież panował niesamowity upał i chciała, żebyśmy te kilka chwil spędzili w chłodniejszym miejscu. Takich sytuacji było wiele.

Reklama

Światowe Dni Młodzieży w Panamie były dla mnie znakiem nadziei. Podziwiałem wolontariuszy, którzy z ogromnym zaangażowaniem pomagali innym. Podziwiałem również żywiołowe reakcje młodzieży na słowa Papieża, a także ciszę i skupienie, które panowały przez wiele minut, gdy tysiące młodych ludzi adorowało Najświętszy Sakrament. Bardzo cieszyła mnie postawa młodzieży z Polski. Polacy stanowili największą grupę narodową z Europy. Byli widoczni, mieli dużo flag. Ciekawym podkreśleniem naszej obecności był udział młodzieży biorącej udział w Rejsie Niepodległości na żaglowcu „Dar Młodzieży”.

Światowe Dni Młodzieży to nie jakieś jednorazowe wydarzenie, które trwa tylko kilka dni. To także program np. dla duszpasterstw młodzieży na wiele lat. Zachęcam do czytania i analizowania słów papieża Franciszka wypowiedzianych w Panamie.

Reklama

Św. Teresa z Lisieux w największym szkockim więzieniu

2019-09-19 07:13

VATICAN NEWS

W Szkocji wciąż jeszcze jest dużo wiary, a peregrynacja relikwii św. Teresy z Lisieux jest tego świadectwem. Tymi słowami szkockie media komentują poruszenie, jakie wywołała w tym kraju obecność najmłodszej Doktor Kościoła.

Vaticam Media
Św. Teresa z Lisieux

W tych dniach dobiega końca peregrynacja jej relikwii. Przez trzy tygodnie odwiedziły one wszystkie szkockie diecezje. Wszędzie przyciągały tłumy wiernych, w tym wielu młodych. W Motherwell, pierwszym etapie peregrynacji, zgromadziło się 20 tys. wiernych.

W poniedziałek relikwie odwiedziły największe szkockie więzienie w Glasgow. „Był tu już Nelson Mandela, księżniczka Anna, a wraz z nimi premierzy i parlamentarzyści, ale nikt nie zrobił na więźniach tak wielkiego wrażenia, jak św. Teresa z Lisieux” – opowiada William McGurk, pracownik służb więziennych.

Abp Philip Tartaglia, który odprawił dla więźniów Mszę, opowiedział im o wytrwałej modlitwie 14-letniej Teresy za nieskruszonego mordercę i skazańca Henriego Pranziniego. Tuż przed egzekucją niespodziewanie pocałował krucyfiks. Dla przyszłej świętej był to znak, że jej modlitwy zostały wysłuchane i Pranzini pojednał się przed śmiercią z Bogiem.

Metropolita Glasgow zachęcał więźniów, by brali przykład ze św. Teresy i weszli na drogę małych, codziennych gestów życzliwości względem swych współwięźniów, a tym samym czynili swoje życie bardziej znośnym. „Życie w więzieniu nie jest łatwe. Ofiarujcie wasz trud Bogu za waszych współwięźniów” – mówił abp Tartaglia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nowy sekretarz generalny COMECE: promować godność człowieka w instytucjach UE

2019-09-19 19:43

pb (KAI/vaticannews.va) / Bruksela

Promowanie godności człowieka we wszystkich obszarach kompetencji instytucji europejskich - tak swe zadanie definiuje nowy sekretarz generalny Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. Manuel Barrios Prieto. Jego kadencja potrwa cztery lata. Swój urząd objął on 1 września, zastępując francuskiego dominikanina o. Oliviera Poquillona.

Vatican News
Ks. Manuel Barrios Prieto

Zadaniem COMECE jest wnoszenie głosu Kościoła do prac instytucji europejskich w dialogu z nimi. Chodzi o to, wskazuje ks. Barros, by poszanowanie godności osoby ludzkiej było obecne „we wszystkim, co się robi na szczeblu europejskim”. Przedstawianie „katolickiej perspektywy” wymaga dialogu z instytucjami europejskimi, starając się o to, by „wartości stanowiące istotę, duszę Europy były zachowane w tak trudnym momencie dla Europy”, naznaczonym „tyloma kryzysami”: instytucjonalnym, migracyjnym, gospodarczym. - Do tych wyzwań odnosimy się w naszej pracy - stwierdził sekretarz generalny COMECE.

Przypomniał, że „projekt europejski zrodził się jako projekt pokoju, dobrobytu, sprawiedliwości, wolności”, do którego Kościół „zawsze, od początku chciał wnieść swój wkład”. - Staramy się to robić jak najlepiej w COMECE poprzez szczery, otwarty, przejrzysty dialog z instytucjami - zaznaczył hiszpański duchowny.

Odnosząc się do brexitu, przytoczył wyrażone już wcześniej stanowisko COMECE, że „w pierwszym rzędzie należy uszanować” wolę Brytyjczyków, wyrażoną w referendum, gdyż „projekt europejski jest głęboko związany z demokracją”. Jednocześnie Komisja dała wyraz swemu żalowi z powodu chęci wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oświadczając, że po brexicie „wszyscy będziemy ubożsi, nie tylko ekonomicznie”. - Trzeba będzie zrobić wszystko, aby relacje z Wielką Brytanią po zakończeniu tego procesu polegały na współpracy i zrozumieniu - podkreślił ks. Barros. Dodał, że trzeba też znaleźć „będące do przyjęcia dla wszystkich” rozwiązanie problemu granicy Wielkiej Brytanii z Irlandią.

Ks. Manuel Barrios Prieto urodził się 1962 r. w Madrycie. Dzieciństwo i młodość spędził w Rzymie, ucząc się w szkole angielskiej. Wstąpił do rzymskiego seminarium duchownego i w 1988 r. przyjął święcenia kapłańskie. Obronił doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Od 2011 r. był dyrektorem Sekretariatu ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego konferencji episkopatu Hiszpanii. Przez 20 lat był też proboszczem parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Madrycie, a ponadto delegatem biskupim ds. duszpasterstwa rodzina w archidiecezji madryckiej (2002-2011), dziekanem dekanatu Barajas (2003-2012) i wykładowcą teologii w Wyższym Instytucie Nauk o Religii św. Augustyna (2000-2011) i na Kościelnym Uniwersytecie św. Damazego (2001-2010).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem