Reklama

To nie było jednorazowe wydarzenie

Niedziela Ogólnopolska 8/2019, str. 17

Każde Światowe Dni Młodzieży mają kilka wymiarów. Nieraz zwraca się uwagę na sprawy organizacyjne, na kraj, do którego przyjeżdża papież, czy koncerty, które się odbywają przy tej okazji. Ale Światowe Dni Młodzieży są przede wszystkim wielkim doświadczeniem Kościoła, który wyznaje wiarę. To czas wsłuchiwania się w słowa Ojca Świętego, który przybywa, aby umocnić braci w wierze.

Ojciec Święty zwrócił uwagę na fundamentalne prawdy o chrześcijaństwie. Na to, że chrześcijaństwo nie jest zbiorem jakichś idei. Ale chrześcijaństwo to Chrystus. Mówił, że Pan Bóg jest bardzo konkretny i konkretna jest Jego miłość. Zachęcał do odpowiedzi na tę miłość i konkretnego wyznawania wiary. Mówił również o kulturze spotkania i relacji z innymi. O kontakcie z osobami wykluczonymi, biednymi, upośledzonymi, odsuniętymi na margines.

Światowe Dni Młodzieży w Panamie kojarzą mi się z wymianą darów duchowych i wielką życzliwością. W tym kraju doświadczyliśmy nadzwyczajnej gościnności. Mogą o tym świadczyć różne, nawet drobne zdarzenia. Któregoś dnia szliśmy z księżmi do kościoła i nagle zatrzymał się samochód. Pani, która nim kierowała, spytała, czy może nas podwieźć. Powiedzieliśmy, że mamy zaledwie 300 m do pokonania, ale ona zachęcała do wejścia do samochodu, bo przecież panował niesamowity upał i chciała, żebyśmy te kilka chwil spędzili w chłodniejszym miejscu. Takich sytuacji było wiele.

Reklama

Światowe Dni Młodzieży w Panamie były dla mnie znakiem nadziei. Podziwiałem wolontariuszy, którzy z ogromnym zaangażowaniem pomagali innym. Podziwiałem również żywiołowe reakcje młodzieży na słowa Papieża, a także ciszę i skupienie, które panowały przez wiele minut, gdy tysiące młodych ludzi adorowało Najświętszy Sakrament. Bardzo cieszyła mnie postawa młodzieży z Polski. Polacy stanowili największą grupę narodową z Europy. Byli widoczni, mieli dużo flag. Ciekawym podkreśleniem naszej obecności był udział młodzieży biorącej udział w Rejsie Niepodległości na żaglowcu „Dar Młodzieży”.

Światowe Dni Młodzieży to nie jakieś jednorazowe wydarzenie, które trwa tylko kilka dni. To także program np. dla duszpasterstw młodzieży na wiele lat. Zachęcam do czytania i analizowania słów papieża Franciszka wypowiedzianych w Panamie.

2019-02-20 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na dyskotekę w Adwencie?

Niedziela warszawska 49/2005

Graziako/Niedziela

„Koleżanka zaprosiła mnie na osiemnastkę do modnego klubu. Impreza odbędzie się w Adwencie. Wiem, że będą tańce przy głośnej muzyce. Bardzo chciałabym pójść, ale nie wiem, czy mogę. W końcu Kościół nakazuje w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”.
Martyna z Piastowa

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Lizbona: dotychczas 200 tys. rejestracji na Światowe Dni Młodzieży 2023

2022-11-28 15:16

[ TEMATY ]

symbole ŚDM

ŚDM

ŚDM Lizbona

facebook.com/sandomierzSDM

Po około miesiącu od rozpoczęcia rejestracji, do udziału w Światowych Dniach Młodzieży 2023 w Lizbonie zgłosiło się już około 200 tys. młodych ludzi. Dotychczas swój udział zapowiedziały duże grupy, zwłaszcza z Włoch, Brazylii, Hiszpanii i Francji - ogłosił na konferencji prasowej biskup pomocniczy archidiecezji Lizbony Americo Aguiar, który jest także prezesem Fundacji Światowych Dni Młodzieży – poinformowała agencja informacyjna Ecclesia. Okazją do tego była prezentacja programu duszpasterskiego w sanktuarium maryjnym w Fatimie, 120 kilometrów na północ od stolicy Portugalii, które - zdaniem biskupa - odegra ważną rolę podczas ŚDM.

„Światowe Dni Młodzieży, które po raz pierwszy odbędą się w Portugalii między 1 a 6 sierpnia przyszłego roku, będą ściśle współpracować z Fatimą, ponieważ miejsce pielgrzymkowe jest jedynym miejscem w kraju, która ma już doświadczenie w radzeniu sobie z dużymi rzeszami ludzi”, powiedział bp Aguiar. Fatima będzie nie tylko centralnym punktem dla młodych pielgrzymów ŚDM, ale także dla papieża Franciszka, który jako pierwszy zgłosił się 26 października i już obiecał, że "bardzo chciałby" przyjechać także do Fatimy. Franciszek uczestniczył już w ŚDM w Rio de Janeiro (2013), Krakowie (2016) i Panamie (2019).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję