Reklama

Polska

Prymas Polski abp Wojciech Polak konfratrem zakonu paulinów

Prymas Polski abp Wojciech Polak gościł 15 lutego u paulinów w Biechowie. Podczas uroczystej Mszy św. metropolita gnieźnieński został włączony do grona konfratrów zakonu paulinów.

Eucharystię sprawowaną pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka koncelebrował m.in. o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów, który wygłosił również homilię. Na uroczystość przybyli także o. Mariusz Tabulski i o. Ryszard Bortkiewicz, definitorzy generalni Zakonu, o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry, o. Krystian Gwioździk – podprzeor Jasnej Góry, o. Paweł Przygodzki – sekretarz generalny oraz ojcowie pochodzący z Wrześni: o. Samuel Pacholski – przeor ze Świdnicy, o. Dariusz Szuba – przełożony z Łukęcina; o. Dariusz Nowicki i o. Piotr Urbanek z Wągrowca. Obecni byli także ks. Krzysztof Redlak – dziekan dekanatu miłosławskiego oraz ks. Kazimierz Głów z Wrześni – konfrater paulińskiego Zakonu.

Oprócz dyplomu potwierdzającego przyjęcie do konfraterni abp Polak otrzymał także ikonę z wizerunkiem oblicza Matki Bożej, która zawieszona została w domowej kaplicy w rezydencji arcybiskupów gnieźnieńskich.

Reklama

Uroczystość uświetnił chór z Wrześni i Środy Wielkopolskiej pod dyrekcją Przemysława Piechockiego.

Konfraternia paulińska, jako nieformalne stowarzyszenie dobrodziejów i przyjaciół zakonu, sięga swymi początkami połowy XIV wieku. Nie stanowiła ona prawnej organizacji, ale była to duchowa łączność zakonu z uprzywilejowanym gronem swoich dobrodziejów, przyjaciół i współpracowników. Dzięki tej wspólnocie z osobami duchownymi i świeckimi, paulini mogli lepiej realizować swoje posłannictwo w Kościele. Konfratrzy stawali się współuczestnikami wszelkich dóbr duchowych zakonu zarówno za życia, jak i po śmierci. Włączenie do konfraterni jest wyrazem wdzięczności dla ludzi wspierających posłannictwo paulińskiego zakonu. Dziękując za ten akt Prymas Polski polecił Bogu całą paulińską rodzinę.

2015-02-17 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski polecił ograniczyć liczbę osób na Mszach świętych

[ TEMATY ]

prymas Polski

koronawirus

Episkopat.pl

Prymas Polski abp Wojciech Polak polecił, aby podczas każdej Mszy św. i nabożeństw celebrowanych wewnątrz kościoła na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej przebywało maksymalnie 50 osób. Ma to związek z decyzjami władz w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego na terenie kraju.

Wszystkim wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej prymas przypomniał w wydanym komunikacie o dyspensie od obowiązku uczestniczenia w niedzielnych i świątecznych Mszach św. do 29 marca br., prosząc, by z tej możliwości skorzystali. Ograniczenie w Polsce zgromadzeń do 50 osób jest jednym ze środków bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Abp Grušas dla KAI: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform

2023-02-08 15:23

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Odpowiadając na pytanie KAI, metropolita wileński oświadczył, że nie taki jest cel dokumentu ani samego procesu synodalnego. Zaznaczył, że „nie mamy przedstawiać rozwiązań problemów, mamy doświadczać synodalności:. Spodziewa się jednak, że problemy i „rany”, o których mówiono w czasie zgromadzenia, będą w nim wspomniane. – Ale to nie jest dokument programowy, nie będziemy więc w nim proponować ostatecznych rozwiązań problemów, jakie występują w Kościele – podkreślił abp Grušas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję