Reklama

Polska

„Krzyż Wolności i Solidarności” dla ks. prał. Mariana Dudy

[ TEMATY ]

krzyż

Bożena Sztajner

W dniu 17 lutego br. ks. prałat dr hab. Marian Duda, Dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie, odebrał Krzyż Wolności i Solidarności przyznany mu na wniosek Prezesa IPN dr.

Łukasza Kamińskiego przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w dniu 16 stycznia 2015 roku.

Ks. Marian Duda – diecezjalny duszpasterz akademicki, nauczycieli i wychowawców oraz środowisk społeczno-zawodowych. W 1981 r. towarzyszył studentom w czasie strajków w Wyższej Szkole Pedagogicznej i Politechnice Częstochowskiej. W stanie wojennym organizował pomoc duchową i materialną dla internowanych i uwięzionych oraz prześladowanych w ramach Diecezjalnego Komitetu Pomocy Bliźniemu działającemu przy Kurii Diecezjalnej. W latach osiemdziesiątych redagował pisemne protesty władz kościelnych wobec brutalnych działań Służby Bezpieczeństwa, w tym pobicia uczniów i studentów częstochowskich szkół i uczelni. Animował niezależną działalność społeczno-kulturalną w Centralnym Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego „Emaus”, stwarzał przestrzeń do spotkań formacyjnych grup opozycyjnych wobec władzy. Inicjował w wymiarze diecezjalnym powstawanie struktur duszpasterstwa społeczno-zawodowego. Czynnie uczestniczył w reaktywowaniu NSZZ „Solidarność” regionu częstochowskiego. Jako Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Społeczno-Zawodowego założył „Konsultę” – rodzaj Rady Społecznej grupującej szerokie przedstawicielstwo środowiska częstochowskiego. Współorganizował Częstochowski Komitet Obywatelski i był przy nim obserwatorem z ramienia biskupa częstochowskiego. Zaangażowany w wybory parlamentarne w roku 1989 i samorządowe w 1990. Kaznodzieja i konferencjonista podczas uroczystości patriotycznych i społecznych w wielu ośrodkach i zakładach pracy w Częstochowie i Zagłębiu Dąbrowskim.

W dniu 20 lutego 2007 r. Instytut Pamięci Narodowej przyznał Księdzu M. Dudzie, status pokrzywdzonego przez system komunistyczny.

Reklama

Krzyż Wolności i Solidarności, to polskie państwowe odznaczenie cywilne, które nadawane jest działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL. Zostało ustanowione ustawą z dnia 5 sierpnia 2010 roku.

W precedencji zajmuje miejsce pomiędzy Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami a Złotym Krzyżem Zasługi.

2015-02-17 15:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyż źródłem nadziei

Niedziela lubelska 16/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

krzyż

Tadeusz Boniecki

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Chełmie jako kolejna w dekanacie Chełm-Wschód gościła relikwie Krzyża Świętego umieszczone w kopii Krzyża Trybunalskiego. W sobotę 5 kwietnia zakończeniu peregrynacji towarzyszyła uroczysta Liturgia z sakramentem bierzmowania i poświęceniem wybudowanego domu parafialnego. Uroczystościom przewodniczył abp Stanisław Budzik

Bezpośrednim przygotowaniem do tego historycznego wydarzenia były rekolekcje ewangelizacyjne przeprowadzone w dniach 27-30 marca przez ks. Bogdana Kalinowskiego z grupą osób świeckich. Rekolekcje zachęciły wiernych do ożywienia życia religijnego i zawierzenia Jezusowi Chrystusowi. Dopełnieniem rekolekcyjnej zadumy była peregrynacja relikwii Krzyża Świętego. Przez cały tydzień parafianie adorowali relikwie, modlili się w różnych intencjach do Chrystusa obecnego w znaku krzyża, i tak aż do soboty 5 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Jak podkreśla odpowiedzialny we Wspólnocie św. Idziego za relacje międzynarodowe, Mauro Garofalo, już widać owoce wizyty papieskiej w Sudanie Południowym. To właśnie ta organizacja pośredniczyła w rozmowach prowadzących do porozumienia z 2018 r. kończącego otwartą wojnę domową. Obecna zapowiedź prezydenta oznacza, że do procesu pokojowego na nowo zostaną zaproszone grupy, które nie przyjęły ówczesnych postanowień. Kraj bowiem do tej pory nie znalazł demokratycznych i w pełni pokojowych sposobów rozwiązywania swoich problemów wewnętrznych – podkreśla Garofalo. W wielu regionach panuje przemoc, a pierwsze wolne wybory zostały odłożone o dwa lata na rok 2024. Ale obecność papieża, arcybiskupa Canterbury oraz moderatora Kościoła Szkocji zwraca uwagę na potrzebę porozumienia i odnawia motywacje do podejmowania odpowiednich starań – zauważa przedstawiciel Wspólnoty św. Idziego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję