Reklama

#NaWielkiPost lektura obowiązkowa

Niedziela Ogólnopolska 10/2019, str. 67

Wielki Post to czas, w którym uświadamiamy sobie ogrom miłości Boga do człowieka. Patrzymy na Jezusa i chcemy podążać drogą Jego męki. Na ten wyjątkowy okres, który ma nas przygotować do świąt Wielkanocnych, proponujemy naszym Czytelnikom cenne książki Biblioteki „Niedzieli” dostępne w redakcyjnej księgarni.

Krzyż stał się nam bramą

Ważnym przewodnikiem w duchowości pasyjnej jest abp Stanisław Nowak z Częstochowy, który w serii wydawniczej Biblioteka „Niedzieli” wydał głębokie rozważania nad Męką Pańską. „Krzyż stał się nam bramą” – to tytuł jednej z tych cennych pozycji, które opracował abp Nowak.

Prowadzi on wiernych po dziewiętnastu stacjach „Drogi Męki i Chwały Chrystusa”, które powstały przy sanktuarium św. Ojca Pio na Świętej Górce Przeprośnej pod Częstochową. Monumentalne rzeźby Męki Pańskiej wykonał tam artysta Szymon Wypych. Obok tradycyjnych czternastu stacji Drogi Krzyżowej rozważania obejmują również: „Wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy”, „Wieczernik”, „Ogród Oliwny”, „Zmartwychwstanie Pana Jezusa” i „Jezus wstępujący do nieba błogosławi odkupiony lud”. Do każdego z rozważań dołączona została modlitwa, w której poruszone są najważniejsze sprawy Kościoła i dzisiejszych czasów. Modlitewnik zawiera również wybrane myśli św. Ojca Pio oraz modlitwy do świętego stygmatyka z San Giovanni Rotondo.

Obok krzyża Jezusowego stała Matka Jego

To zbiór pasyjnych rozważań, które abp Stanisław Nowak przygotował dla sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Częstochowie-Lisińcu – kościoła pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, gdzie czczony jest obraz Matki Bożej Bolesnej z koroną cierniową na kolanach. W otoczeniu świątyni znajdują się Dróżki Boleści Matki Bożej, po których autor prowadzi wiernych. Rozważania odkrywają tajemnice Siedmiu Boleści Matki Bożej: „Symeon zapowiada Maryi miecz boleści”, „Ucieczka do Egiptu”, „Szukanie 12-letniego Jezusa”, „Maryja na drodze krzyżowej”, „Maryja stojąca pod krzyżem Syna”, „Opłakiwanie Jezusa po śmierci krzyżowej”, „Maryja przy pogrzebie Jezusa”.

Reklama

Modlitewnik zawiera również: litanie do Matki Bożej Bolesnej, rozważania koronki zwanej Różańcem Siedmiu Boleści Matki Bożej oraz medytacje nowenny do Matki Bożej Bolesnej. Do modlitewnika dołączone zostały m.in. Godzinki, pieśni dróżkowe do Matki Bożej Bolesnej oraz modlitwy za wstawiennictwem Maryi.

Drogi Krzyżowe

Wśród innych cennych pomocy modlitewnych na Wielki Post Biblioteka „Niedzieli” poleca „Drogi Krzyżowe” znanego poety ks. Wacława Buryły. Publikacja zawiera teksty rozważań stacji Drogi Krzyżowej ze wskazaniem konkretnych sytuacji życiowych współczesnego człowieka.

Mój krzyż

Wyjątkową książką jest zbiór świadectw zatytułowany „Mój krzyż”. Jego autorzy dzielą się swoim cierpieniem i tym wszystkim, co w ich życiu stanowi krzyż. Spisane przez nich świadectwa ukazują moc krzyża w pokonywaniu trudności życia.

2019-03-06 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Karol Porwich/Niedziela

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskiej młodzieży: bądźcie „poetami pokoju”

2022-11-28 15:17

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

Ojciec Święty przyjął na audiencji studentów i nauczycieli biorących udział we włoskim projekcie edukacyjnym formującym do pokoju i troski o drugiego człowieka. Jego zwieńczeniem będzie marsz z Perugii do Asyżu, na którym młodzi przedstawią wypracowane przez siebie propozycje pokojowe. Papież postawił im za wzór Jana XXIII, i jego wciąż aktualną encyklikę nt. pokoju, oraz Martina Luthera Kinga. „Bądźcie poetami pokoju” – apelował Franciszek.

Nawiązując do Asyżu, gdzie młodzi spotkają się w przyszłym roku, Papież przypomniał, że związany z tym miastem św. Franciszek wciąż inspiruje i nadal pozostaje symbolem pokoju, braterstwa i miłości do bliźnich. Wskazał, że dzisiejszy świat pilnie potrzebuje wzięcia troski za drugiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję