Reklama

Niedziela Legnicka

Popielówek – wioska Żołnierzy Niezłomnych

Niedziela legnicka 10/2019, str. I

[ TEMATY ]

żołnierze niezłomni

Ks. Piotr Nowosielski

Mszy św. w intencji Ojczyzny towarzyszył odnaleziony po latach sztandar Armii Krajowej

Mszy św. w intencji Ojczyzny towarzyszył odnaleziony po latach sztandar Armii Krajowej

W Narodowym Dniu Żołnierzy Niezłomnych 1 marca br., wioska Popielówek k. Lubomierza była jednym z miejsc, w którym uroczyście obchodzono ten dzień.

W miejscowym kościele została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem proboszcza parafii ks. Erwina Jaworskiego, z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych oraz reprezentacji Zespołu Szkół w Lubomierzu i różnych środowisk z tego terenu.

– Pamięć o żołnierzach niezłomnych sprawiła, że jesteśmy dzisiaj w tym miejscu, w tej świątyni i w tej wiosce. Oby pamięć o nich trwała w naszym narodzie, w świadomości kolejnych pokoleń – mówił ksiądz proboszcz, zachęcając do wspólnej modlitwy.

Reklama

Mszy św. sprawowanej w intencji Ojczyzny towarzyszył odnaleziony w ubiegłym roku w wieży tego kościoła, historyczny sztandar Armii Krajowej. Na jednej jego stronie znajduje się wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, a na drugiej orzeł w koronie z napisem „Bóg Honor Ojczyzna”.

– Zachęcam, aby po Mszy św. podejść do tego sztandaru, by niejako dotknąć naszej historii, doświadczyć spotkania z tymi, którzy byli tu przed nami, którzy ten sztandar stworzyli, którzy siedzieli w tych ławkach, w których wy dzisiaj siedzicie i modlili się przed wyjściem na swój „wilczy szlak” – mówił ks. Jaworski

Popielówek nazwano „wioską Żołnierzy Niezłomnych”, gdyż potwierdzono tu powołanie do życia w 1947 r. antykomunistycznej organizacji Żandarmerii Sił Podziemnych, a na miejscowym cmentarzu znajduje się grób jednego z tych żołnierzy – Tadeusza Pietryki ps. Sokół.

W kościele odkryto coś jeszcze. Z drugiej strony poniemieckiej tablicy pamiątkowej, znaleziono napis w języku polskim z 1946 r., wykonany przez pierwszych osadników.

Uroczystość w Popielówku, obejmowała moment odsłonięcia tablicy informacyjnej oraz złożenie kwiatów na grobie „Sokoła”, a ponadto wystąpienia okolicznościowe i część artystyczną w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Lubomierzu. Odbył się też II Bieg Niepodległości im. Tadeusza Pietryki.

Fotorelacja na www.niedziela, diecezja.legnica.pl

2019-03-06 10:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: centralna uroczystość Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

[ TEMATY ]

żołnierze wyklęci

żołnierze niezłomni

twitter.com/DGeneralneRSZ

Na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się centralna uroczystość Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, podczas której odczytany został apel pamięci, wręczono awanse generalskie oficerom Wojska Polskiego, a przysięgę wojskową złożyło ponad 2 tys. żołnierzy służby przygotowawczej. Błogosławieństwo nowym żołnierzom Wojska Polskiego udzielił biskup polowy Józef Guzdek.

Uroczystość rozpoczęła się od wciągnięcia na maszt proporca prezydenckiego i flagi państwowej oraz odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Odczytany został apel pamięci, w którym wymieniono niektórych bohaterów powojennego podziemia niepodległościowego. Oddano salwę honorową. Rotę przysięgi, w obecności sztandaru Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego wypowiedziało ponad 2 tys. elewów. Następnie błogosławieństwa na czas służby udzielił nowym żołnierzom biskup polowy Józef Guzdek. Modlitwę błogosławieństwa odmówili także przedstawiciela duszpasterstw wojskowych: prawosławnego i ewangelickiego. W czasie uroczystości na pl. Piłsudskiego prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje na pierwszy lub wyższe stopnie generalskie ośmiu oficerom Wojska Polskiego.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

2023-01-29 16:46

[ TEMATY ]

prymas Polski

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

Eucharystia celebrowana była w inowrocławskim kościele pw. Zwiastowania NMP, w którym śp. kard. Józef Glemp został ochrzczony 18 grudnia 1929 roku. Po latach tak o sobie pisał: „Urodzony chłopiec był tak wątły, że tego samego dnia chrztu udzielił ksiądz wikariusz Ludwik Sobieszczyk, później zesłany do Dachau. I tak z życiem doczesnym zaczęło się życie łaski w Chrystusie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję