Reklama

Niedziela Legnicka

Gwizdanów

Wielkopostne Drogi Krzyżowe

Niedziela legnicka 10/2019, str. II

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Wielki Post

Ks. Piotr Nowosielski

Kościół parafialny w Gwizdanowie będzie miejscem jubileuszowej trzeźwościowej Drogi Krzyżowej, w której uczestniczą osoby uzależnione i ich rodziny. Dla wielu jest to początek wychodzenia z nałogu

Kościół parafialny w Gwizdanowie będzie miejscem jubileuszowej
trzeźwościowej Drogi Krzyżowej, w której uczestniczą osoby uzależnione i ich rodziny. Dla wielu jest to początek wychodzenia z nałogu

Okres Wielkiego Postu to czas, w którym częściej rozważamy Mękę Pańską w okolicznościowych nabożeństwach. Jednym z nich jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej. W Gwizdanowie, niewielkiej parafii w dekanacie Polkowice, 15 marca br. w nabożeństwie tym uczestniczyć będzie bp Marek Mendyk.

Wydarzenie zorganizował Apostolat Trzeźwości Diecezji legnickiej, rejonu lubińsko-polkowickiego. W bieżącym roku Droga Krzyżowa odbędzie się tu już po raz dziesiąty. Pomysłodawcą nabożeństwa, adresowanego do ludzi z problemem alkoholowym, ich rodzin, ale i do wszystkich chętnych, którzy swoją modlitwą chcą wspierać takie osoby, jest Stefan Domagała. – Na początku było nas mało, zaczynaliśmy od 4 osób, a później przychodziło coraz więcej ludzi. W ubiegłym roku uczestniczyło już ok. 160 osób.

Pan Stefan, mówiąc o motywach zorganizowania przed laty pierwszego nabożeństwa, zwraca uwagę, że okres Wielkiego Postu to czas, w którym wielu ludzi wchodzi trochę w głąb siebie, poszukuje własnej wartości, przypomina sobie, że Chrystus umarł, ale i zmartwychwstał, pokonując śmierć. Zmartwychwstał do życia. Stąd pomysł, by zaproponować takie nabożeństwo ludziom, którzy potrzebują duchowego zmartwychwstania.

– Ponadto mają możliwość spotkania i posłuchania osób współuzależnionych. To także było moim zamierzeniem, aby jak największa liczba osób, dowiadywała się nie tylko przez rozważania Drogi Krzyżowej, ale także przez świadectwo innych, że nie sztuką jest upaść, że sztuką jest się podnieść. Widzimy też, że po uczestnictwie w takim nabożeństwie wzrasta liczba ludzi zgłaszających się po pomoc do poradni czy punktów konsultacyjnych – mówi Stefan Domagała.

Jacek Stryjak, rejonowy koordynator Apostolatu Trzeźwości, wyjaśnia: – Do głównych zadań Apostolatu należy propagowanie trzeźwego stylu życia i generalnie profilaktyka. W ramach tej działalności zapraszamy do udziału w Mszach św. w intencjach trzeźwościowych, podczas których składają świadectwa osoby uzależnione lub współuzależnione. Przez to docieramy do świadomości ludzi, którzy mają taki problem w rodzinie. Po Mszach św. spotykamy się z nimi, dajemy okazję do rozmowy, przedstawiamy możliwości i kierunki pomocy.

Reklama

Organizatorzy przypominają, że problem alkoholowy ciągle istnieje. Stąd każda forma działania, uświadamiająca niebezpieczeństwo uzależnienia jest potrzebna. Cieszą się, że przez współpracę z parafią i ks. proboszczem Tomaszem Hęsiem mają możliwość dotarcia do szerszego kręgu mieszkańców.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w tym wydarzeniu. 15 marca spotkanie rozpocznie Msza św. (godz. 17.00), odprawiona pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka. Po niej odbędzie się Droga Krzyżowa w intencji osób uzależnionych i ich rodzin.

2019-03-06 10:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikWielkopostny: Rozważanie słowa Bożego

[ TEMATY ]

Wielki Post

#NiezbędnikWielkopostny

Red.

Pokora i pycha idą ze sobą w parze. W jednej sytuacji będziemy pełni pokory i ze spokojem przyjmiemy nawet bolesne dla nas sytuacje. Czasem zaś jest tak, że górę biorą emocje, jesteśmy tak zaślepieni załatwieniem swoich interesów, że nie widzimy niczego innego. A pycha przecież kroczy przed upadkiem...

Ewangelia (Łk 18, 9-14)

CZYTAJ DALEJ

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Mimo że teksty te powstały w środowisku mnichów, nie są zarezerwowane dla zakonników, duchownych, mistyków czy specjalistów od duchowości. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie wiary. Przybliżają sposoby modlitwy osobistej, którą można praktykować w każdych warunkach. Pomagają lepiej i chętniej się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Pamięć o abp. Ignacym Tokarczuku na ziemi brzozowskiej

2023-02-07 11:12

Katarzyna Gajda-Bator (IPN)

Konferencję otwierał abp Adam Szal

Konferencję otwierał abp Adam Szal

- Taką wybitną postać, jak abp Ignacy Tokarczuk trzeba utrwalać, przybliżać i przekazywać następnym pokoleniom. Wiedza o nim powinna być jak najszerzej – mówił Jerzy Adamski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzozowie podczas konferencji poświęconej „Pasterzowi Niezłomnemu”.

Konferencja zatytułowana „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk Wielki Pasterz Kościoła Polskiego w 10. rocznicę Jego śmierci” odbyła się poniedziałek, 6 lutego 2023 r. w Muzeum Regionalnym m. Adama Fastnachta w Brzozowie. W wydarzeniu uczestniczyło wielu znamienitych gości, wśród nich abp Adam Szal, metropolita przemyski, kapłani z regionu, przedstawiciele władz samorządowych i kulturalnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję