Reklama

Diecezja Włocławska ma nowego Ordynariusza

Redakcja
Edycja włocławska 15/2003

Bp Wiesław Alojzy Mering urodził się 10 grudnia 1945 r. w Żukowie k. Gdańska. Po maturze, w latach 1962-64 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, a następnie na Wydziale Filozoficznym KUL, gdzie w 1969 r. uzyskał magisterium z filozofii. Następnie kontynuował studia teologiczne w Pelplinie (1969-72), ukończone przyjęciem święceń kapłańskich 21 maja 1972 r. z rąk biskupa pomocniczego diecezji chełmińskiej Zygfryda Kowalskiego w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni.
W latach 1972-74 pracował jako wikariusz w parafii św. Marcina w Sierakowicach, po czym rozpoczął studia doktoranckie w ATK w Warszawie. Doktorem nauk humanistycznych został w 1976 r., a w następnym roku, jako stypendysta rządu francuskiego, studiował teologię na Uniwersytecie Nauk Humanistycznych w Strasburgu, gdzie uzyskał stopień licencjata.
Po powrocie do Polski w 1977 r. pracował jako wikariusz, najpierw w parafii pw. Chrystusa Króla w Toruniu (1978), a następnie w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Gdyni (1978-81), a w latach 1981-83 pełnił obowiązki proboszcza parafii pw. św. Marcina w Lignowach Szlacheckich. Był też duszpasterzem rodzin diecezji chełmińskiej (do 1989 r.) i diecezjalnym wizytatorem nauki religii (do 1990 r.).
W 1992 r. został mianowany rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, w którym od roku akademickiego 1980/81 wykładał wstęp do filozofii, metafizykę, historię filozofii i ogólną metodologię nauk oraz antropologię filozoficzną i teorię poznania. Był też lektorem języka francuskiego. W latach 1984-86 był wykładowcą w WSD w Koszalinie, a od 1994 r. w WSD w Elblągu.
W 1989 r. odznaczony został godnością kapelana honorowego i w 1994 r. godnością prałata domowego Jego Świątobliwości. W 1992 r. włączony został do Kapituły Katedralnej Pelplińskiej jako kanonik honorowy, a od 1994 r. jako kanonik gremialny.
Należał także do Kolegium Konsultorów Diecezji Pelplińskiej, do Rady Kapłańskiej, Rady Programowej Radia Głos oraz Rady Programowej Kwartalnika Pastores.
W 1996 r. ks. dr W. Mering opublikował książkę Wstęp do filozofii. Jest też autorem skryptu z metafizyki oraz ponad 200 artykułów naukowych, publicystycznych, o tematyce religijnej i światopoglądowej.
Jako dewizę posługi pasterskiej bp Wiesław Mering przyjął słowa: Iustitia, pax et gaudium zaczerpnięte z Listu św. Pawła do Rzymian (14, 17): "Królestwo Boże (...) to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym".
Uroczystość przyjęcia sakry biskupiej przez nowego Ordynariusza odbędzie się w sobotę 26 kwietnia br. Tego samego dnia będzie miał miejsce ingres do katedry włocławskiej. Celebracja rozpocznie się o godz. 11.00. Już dziś zapowiadamy, że na łamach Ładu Bożego z 27 kwietnia br. zostanie opublikowany wywiad z bp. Wiesławem Meringiem, którego Biskup Nominat udzielił ks. red. Waldemarowi Karasińskiemu 27 marca podczas pobytu we Włocławku.

Diecezja bydgoska: pierwszy w Polsce escape room o tematyce religijnej

2019-05-19 10:38

jm / Łochowo (KAI)

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łochowie otwarto pierwszy w Polsce pokój zagadek dotyczący papieża Polaka. Zagadki, a jest ich szesnaście, zostały tak wymyślone, by poprzez ich rozwiązywanie poznać najważniejsze wydarzenia z życia Karola Wojtyły – od Wadowic po Watykan.

Ks. Zenon Czumaj
Pamiątkowe paramenty liturgiczne, używane przez św. Jana Pawła II

Maksymalny czas na rozwiązanie i wyjście z escape roomu wynosi godzinę. W całym projekcie znalazło się sporo multimediów. Tradycja, jak choćby rekonstrukcja pokoju Jana Pawła II w Wadowicach, miesza się z nowoczesnością – interaktywnym panelem dotykowym. W przedsięwzięcie sporo własnej pracy włożyli uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum, których uczy zaangażowana w projekt nauczycielka, Sabina Waszczuk.

Młodzież zajęła się na początku renowacją starych mebli, które otrzymali od ks. dr. Marcina Chrostowskiego z pobliskiej parafii i rodziców, a następnie malowaniem. Do późnej nocy przez kilka tygodni pracowały same nauczycielki, a wszystko zaczęło się od szkolenia.

– Na początku roku szkolnego z koleżanką, Justyną Wamką, znalazłyśmy warsztaty z tworzenia edukacyjnych escape roomów i za zgodą dyrektora wzięłyśmy w nich udział. Już podczas wykładów wpadłyśmy na pomysł, aby stworzyć pokój zagadek o Janie Pawle II w naszej szkole, z racji zbliżającej się rocznicy nadania jej imienia papieża Polaka. Od razu na myśl przyszła nam dawno zapomniana Izba Pamięci Jana Pawła II. Chciałyśmy nadać jej nowy wymiar, by znów mogła spełniać swoje pierwotne funkcje przybliżania sylwetki naszego patrona. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę – mówiła chwilę po oficjalnym otwarciu Edyta Szulc, autorka wszystkich zagadek.

Przestrzeń została podzielona na trzy pomieszczenia: Wadowice, Kraków, Watykan. Edukacyjna rola tego escape roomu polega na tym, że wszystkie potrzebne informacje na temat Jana Pawła II ukryte są w zagadkach, podpowiedziach, a nawet elementach dekoracyjnych, dzięki czemu przechodząc pokój równocześnie zdobywa się wiedzę. Zagadki wymagają ogromnej spostrzegawczości, umiejętności logicznego myślenia, zdolności manualnych, a także pracy zespołowej.

Już podczas prac nad tym nowym na mapie escape roomów w Polsce miejscem dzieci pytały: Dlaczego on się nazywa „U Lolka”? – Odpowiedź na to pytanie na pewno znajdziecie w pokoju – odpowiadała im Justyna Wamka. Minimalna ilość osób, które mogą wejść do pokoju, to trzy, a maksymalna – sześć.

Jak można się zapisać? Na Facebooku powstała strona Escape room „U Lolka”. Tutaj, poprzez wiadomość prywatną, należy sprawdzić dostępność terminów. Następnie wpłacić 80 złotych na konto szkoły, jako darowiznę na cele edukacyjne, z dopiskiem „U Lolka” i z wydrukowanym potwierdzeniem przelewu przyjść na umówioną godzinę. Jeśli ktoś nie posiada konta na FB, może skontaktować się mailowo. Edukacyjna rola escape roomu jest ściśle związana z uczniami szkoły, w której się znajduje. Od 8 do 16 będzie przeznaczona dla dzieci i młodzieży, również z innych szkół. Po tej godzinie do 21.15 będzie otwarta dla każdego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Dec: trzeba mężnie i pokornie głosić Ewangelię

2019-05-20 15:36

ako / Świdnica (KAI)

Przed nami dalszy zasiew słowa za wzorem pierwszych ewangelizatorów. Trzeba mężnie i pokornie głosić Ewangelię. O pokorze jest dzisiaj mowa w psalmie. “Nie nam daj chwałę, lecz Twemu imieniu” (Ps 115). My dzisiaj głosimy te same prawdy w innym kontekście historycznym i aplikujemy do konkretnych warunków życia - mówił bp Ignacy Dec.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Kapłani z trzech diecezji: wrocławskiej, legnickiej i świdnickiej, w poniedziałek 20 maja, w kaplicy seminaryjnej Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchowne we Wrocławiu sprawowali dziękczynną Mszę św. z okazji 30. rocznicy święceń kapłańskich. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Ignacy Dec, który był długoletnim wychowawcą, wykładowcą i rektorem perłowych jubilatów.

- Dzisiejszy dzień jest okazją do tego, by uświadomić sobie, jak wiele otrzymaliśmy od Pana Boga, zarówno w czasie seminaryjnym i potem na żniwie pańskim. Dziękujmy Bogu za tę drogę, którą przeszliśmy. Przyszłość powinna być dalej kształtowana słowem Bożym - wskazał biskup świdnicki.

Homileta przywołał wspomnienia związane ze święceniami kapłańskimi, 20 maja 1989 roku. - To była wigilia Uroczystości Trójcy Świętej, święceń udzielał kard. Henryk Gulbinowicz, było was 29. To było zakończenie formacji seminaryjnej i początek posługi kapłańskiej. Potem wasze drogi się rozwidliły - przypomniał biskup.

Bp Ignacy Dec latach 1982-1995 pełnił różne funkcje wychowawcze w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu: 1982-1984 jako prefekt; 1984-1988 jako wicerektor, a w latach 1988-1995 był rektorem tegoż seminarium. Był również rektorem Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu w latach 1992–2004.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem