Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 12/2019, str. 10

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

U najpiękniejszej z niewiast

O roli kobiet

O nasilającej się we współczesnym świecie duchowej walce o duszę kobiety, prawdę o niej i jej tożsamość mówił bp Andrzej Przybylski do kobiet zgromadzonych na Jasnej Górze na 12. Święcie Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast z okazji 8 marca. – Możemy czasem mieć przed sobą takie obrazy kobiet, które nazywają siebie feministkami, walczącymi o prawa dla siebie, o wygodę dla siebie, ale czemu one, niekiedy półnagie, wkraczają z wrzaskiem do świątyń i z agresją rzucają się na to, co święte? Czemu na naszych ulicach, niby w imię piękna i dobra kobiety, walczą o coś, co wcale piękne nie jest, w kompletnie niepiękny sposób? – pytał kaznodzieja bp Przybylski.

Po Eucharystii odbyło się okolicznościowe spotkanie w Kaplicy Różańcowej. Gośćmi były: Małgorzata Nawrocka – pisarka, dziennikarka, autorka książek, scenariuszy teatralnych i szkolnych podręczników oraz Jadwiga Wiśniewska – polityk, pedagog, deputowana do Parlamentu Europejskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Organizatorami Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast są: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Częstochowie oraz Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze.

mir/Radio Jasna Góra

Ks. Jacek Gancarek nowym moderatorem Żywego Różańca

Konferencja Episkopatu Polski powołała nowego krajowego moderatora Żywego Różańca. Został nim ks. Jacek Gancarek z archidiecezji częstochowskiej. O nominacji poinformował ks. Szymon Mucha w warszawskim Rembertowie, gdzie u sióstr loretanek 14 marca br. odbyła się XIV Konferencja Diecezjalnych Moderatorów Żywego Różańca.

Zaproszenie

39. Pielgrzymka Obrońców Życia Jasna Góra, 23 marca 2019

9.30 – Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo

10.45 – Spotkanie w Auli św. Jana Pawła II

14.30 – Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich

15.30 – Zakończenie pielgrzymki

Więcej pod adresem: biuro@pro-life.pl .

Rekolekcje z Benedyktem XVI

Damy i kawalerowie OESSH na Jasnej Górze

Członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie w dniach 8-10 marca br. odbyli swoje wielkopostne rekolekcje na Jasnej Górze. Prowadził je ks. prof. Jerzy Szymik. Wprowadził on uczestników rekolekcji do szkoły Benedykta XVI i, sięgając do jego nauczania, podjął podczas konferencji następujące tematy: Wiara; Prawda; Sumienie; Wolność; Maryja. Każdego dnia rekolekcji damy i kawalerowie OESSH uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Homilie głosił ks. prof. Szymik – mówił o modlitwie, o radości i o pierwszeństwie Boga. Przekazał też wskazówki pomagające się modlić. Ostrzegł, że jeżeli odczuwamy, iż modlitwa jest nudna, to jest to znak alarmujący, bo kto się osobiście nie modli, ten na dłuższą metę nie wytrwa w wierze w Boga. Wyjaśnił, że modlitwa i poznanie Boga przynależą do siebie nawzajem.

Reklama

Na rekolekcjach był obecny komandor Józef Dąbrowski – zwierzchnik Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu. W wypowiedzi dla Biura Prasowego Jasnej Góry i Radia Jasna Góra zaapelował on, aby odwiedzać Ziemię Świętą i ogarniać modlitwą prześladowanych chrześcijan, którzy „bez naszej obecności czują się kompletnie odcięci od Kościoła”. – Dlatego każdy przyjazd do Ziemi Świętej, zakupienie pamiątek w sklepach czy w warsztatach, które prowadzą chrześcijanie, dają im to minimum zabezpieczenia egzystencji. Dziś wielu chrześcijan traci pracę ze względu na to, że są chrześcijanami – stwierdził Dąbrowski. Modlitwę Apelu Jasnogórskiego 8 marca poprowadził ks. prał. Krzysztof Bąk, komandor Zakonu.

Przewodnicy turystyczni

U Przewodniczki Wiary

W dniach 8-10 marca br. odbyła się 35. Ogólnopolska Pielgrzymka Przewodników Turystycznych na Jasną Górę z udziałem ok. tysiąca osób z całej Polski. W tym roku głównymi organizatorami spotkania byli: Krajowy Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK, Oddział PTTK w Zakopanem i Koło Przewodników Tatrzańskich im. Klimka Bachledy w Zakopanem. W czasie spotkania zaplanowano referaty przybliżające region Podhala i polskich Tatr. Spotkaniu towarzyszyło hasło: „«Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!» – św. Jan Paweł II”. Z przewodnikami pielgrzymował bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski. Sprawował Msze św. oraz przewodniczył modlitwie Apelu Jasnogórskiego. Prosił pielgrzymów o modlitwę za abp. Edmunda Piszcza, który zawsze był obecny na pielgrzymce przewodników, ale tym razem stan zdrowia mu na to nie pozwolił.

2019-03-20 09:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję