Reklama

Módlmy się za Europę

Chryste, Panie i Władco narodów Europy!
Pomóż, Panie, ludziom nauki i kultury odkrywać wspaniałe dziedzictwo chrześcijańskie. Obudź w nich potrzebę najwyższej, Bożej mądrości i piękna, którego kultura chrześcijańska jest odzwierciedleniem

My przedstawiciele Ruchu „Europa Christi”, pragniemy uprosić Twoje Miłosierne Serce o łaskę otwarcia oczu i sumień mieszkańców Europy na to, że drugim imieniem Starego Kontynentu jest imię: „Europa Christi” – Europa Chrystusowa.

Panie i Zbawicielu, przyszedłeś na nasze ziemie 2 tys. lat temu. Zostały one zroszone krwią męczenników i stały się zasiewem nowych chrześcijan. Twoja Ewangelia, oparta na przykazaniu miłości Boga i bliźniego, przez wieki budowała nową kulturę ludów i narodów Europy. Wśród twórców tej kultury byli wielcy święci. Naznaczeni przez Ducha Świętego w modlitwie i pracy dali Europie wielki dar umiłowania prawdy, dobra i piękna. Znalazło to swój wyraz we wspaniałych świątyniach, dziełach architektury i sztuki, literatury, muzyki, w zamyśleniu filozoficzno-teologicznym, a zwłaszcza w szkołach i na uniwersytetach oraz w zakonach i w działalności dobroczynnej. Wszystkim tym dziełom patronował Twój krzyż.

Reklama

W ostatnich czasach zauważa się w Europie odejście od wiary i moralności chrześcijańskiej. Niektóre narody pierworodne wobec chrześcijańskiego dziedzictwa Europy zstępują na drogi szeroko pojętego ateizmu, bezbożnictwa. Wierzący chrześcijanie stają się w nich mniejszością. Dlatego dziś wołamy do Ciebie, Panie:

Daj łaskę wiary silnej i przekonywającej tym, którzy pozostali Twoimi wyznawcami.

Daj łaskę apostolskiej gorliwości duchowieństwu i świeckim. Niech z entuzjazmem podejmą pracę nad chrześcijańskim sumieniem człowieka, które kształtuje jego życie wewnętrzne, niech budują na modlitwie i adoracji. Niech dodaje im sił moc sakramentów świętych.

Reklama

Pomóż, Panie, ludziom nauki i kultury odkrywać wspaniałe dziedzictwo chrześcijańskie. Obudź w nich potrzebę najwyższej, Bożej mądrości i piękna, którego kultura chrześcijańska jest znakomitym odzwierciedleniem. Prowadź ich na „górę przemienienia”, by zachwycili się pięknem stworzenia odnowionego przez Twoje zbawcze działanie i łaskę. Prowadź na tę „górę” uniwersytety – niech powstają intelektualne elity katolickie i chrześcijańskie, które będą przekonywać maluczkich do Ciebie.

Wejrzyj, Panie, na życie polityczne Europy, daj przedstawicielom władzy łaskę postrzegania życia wspólnot narodowych jako ośrodków sprawiedliwości i solidarnego budowania „civitas Dei” – państwa Bożego. Niech polityka narodów Europy opiera się na zasadach katolickiej nauki społecznej, niech ma na uwadze dobro rodziny, dobro każdego człowieka, niech broni życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Błogosław, Panie, wszystkim inicjatywom uwzględniającym prawdziwy postęp i rozwój cywilizacyjny – niech te działania wpisują się w Boży nakaz: „Czyńcie sobie ziemię poddaną”.

Panie Jezu, daj wszystkim ludom Europy łaskę zrozumienia, że tylko w Bogu można znaleźć spełnienie ludzkich pragnień, oczekiwań i nadziei, że tylko On nadaje sens naszemu bytowi na ziemi.

Jezu Chryste, nasz Zbawicielu, te nasze zamyślenia wypowiadamy w duchu założeń Ruchu „Europa Christi”. Przyjmij je i oświeć nasze serca, byśmy umieli być skutecznymi głosicielami ewangelicznego przesłania i całym sercem przylgnęli do Twojego Najświętszego Miłosiernego Serca. Amen.

2019-03-27 10:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik MZ o zakażeniach: to nie jest wynik dużych ognisk, to wynik powrotu do normalności

2020-09-25 11:28

[ TEMATY ]

zdrowie

COVID‑19

Ministerstwo Zdrowia

wpolityce.pl

Wojciech Andrusiewicz

Wojciech Andrusiewicz

To nie jest wynik dużych ognisk zakażeń. To jest wynik naszego powrotu do normalności – powiedział w piątek rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, komentując bilans zakażeń koronawirusem. Wskazał, że to m.in. efekt imprez rodzinnych, zakażeń w szpitalach i w zakładach pracy.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1587 osób. Z powodu COVID-19 zmarły 23 osoby.

"To nie jest wynik dużych ognisk zakażeń. To jest wynik naszego powrotu do normalności, do codziennego funkcjonowania w otaczającej nas rzeczywistości" – skomentował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

"To, co państwo wszyscy obserwujecie na co dzień – mamy korki na ulicach, ludzi w tramwajach, w autobusach, mamy powrót do pracy bezpośredniej z pracy zdalnej. Tych kontaktów, interakcji na co dzień jest dużo więcej niż na wiosnę i w lecie, kiedy oczywiście byliśmy na wypoczynku letnim i spotykaliśmy się nad morzem, nad jeziorami, ale nie spotykaliśmy się na ulicach miast, w pracy. Dzisiaj tych interakcji jest dużo więcej" – powiedział.

Zaznaczył, że obecnie ogniska zakażeń są rozproszone. "To często są ogniska z imprez domowych, rodzinnych, ogniska z większych zakładów opieki zdrowotnej, szpitali, gdzie mamy do czynienia też z pacjentami COVID-owymi, mamy do czynienia z szeregiem mniejszych ognisk w zakładach pracy (...). Nie możemy powiedzieć, że dominuje jakieś jedno ognisko zakażeń" – powiedział.

Dodał, że liczba zakażeń jest także efektem odwiedzin w domach pomocy społecznej. Poinformował, że MZ poprosiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o decyzję w sprawie zablokowania odwiedzin w domach opieki społecznej.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska, Dorota Stelmaszczyk

ozk/ dst/ joz/

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: pandemia w Polsce pod kontrolą

2020-09-25 15:07

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

koronawirus

PAP/Piotr Nowak

Pandemia nie jest w odwrocie, ale jest pod kontrolą w naszym kraju - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Z przekazanych mu informacji wynika, że można się spodziewać, iż do połowy października mogą być jeszcze wzrosty zachorowań. Od połowy października spodziewamy się wypłaszczenia - dodał.

W piątek rano resort zdrowia poinformował o stwierdzeniu 1587 nowych przypadków koronawirusa, rekordowej dobowej liczbie zakażeń od początku epidemii. Najwięcej, 295 przypadków, zanotowano w woj. mazowieckim.

"Pandemia nie jest w odwrocie, ale jest pod kontrolą w naszym kraju, podkreślam to od samego początku. Nie brakuje ani łóżek w szpitalach, ani respiratorów, jest odpowiedni zapas na to przygotowany" - powiedział prezydent podczas briefingu prasowego w Watykanie pytany o rekordowy wzrost zakażeń koronawirusem odnotowywany w ostatnich dniach.

Podkreślił, że rozmawiał na temat sytuacji w kraju z szefem GIS i usłyszał od niego, że w okresie połowa - koniec września do połowy października jest spodziewany wzrost liczby zakażeń ze względu na powroty z wakacji, powroty do pracy i do szkół. "To były procesy, które były nieuchronne, dlatego że faktem jest to, że pandemia koronawirusa jest" - powiedział.

Prezydent ocenił, że "nam udało się stosunkowo bardzo nad tą pandemią zapanować". Według niego "nie było ani jednej sytuacji jakiegoś dużego kryzysu, nigdy w Polsce nie brakło łóżka w szpitalu i nikomu nigdy nie brakło respiratora, a ludzie generalnie przechodzą koronawirusa stosunkowo łagodnie". Podkreślił, że należy być wyjątkowo ostrożnym w przypadku osób starszych i mających choroby współistniejące.

"Natomiast jest wzrost zachorowań, ale cały czas panujemy nad tą pandemią, nie ma dzisiaj żadnego zagrożenia wybuchem, jest wzrost, który był przewidywany i prawdopodobnie możemy się spodziewać, że do połowy października mogą być jeszcze wzrosty, tak mnie informowano, a spodziewamy się od połowy października wypłaszczenia" - oznajmił prezydent.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1 587 osób – to największy dobowy wzrost zakażeń od początku epidemii. Pobity tym samym został dobowy rekord – 1136 zakażonych, który padł dzień wcześniej. Wysoką liczbę dobowych nowych przypadków notowano też kolejno 19 września – 1 002, 23 września – 974 i 20 września 910. Wyniki te przekroczyły najwyższy rezultat od początku epidemii, który padł 21 sierpnia – 903.

Jeśli chodzi o statystkę dziennej liczby zgonów, to w piątek zanotowano ich 23, czyli o 17 mniej niż wyniósł dobowy rekord z 24 kwietnia. Jest to czwarty najgorszy dzień pod względem liczby zgonów we wrześniu, bo 15 września było ich 24, 23 września – 28, a 25 września – 25.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ocenił w piątkowej rozmowie z PAP, że wzrost nowych przypadków COVID-19 wynika z aktywności i z niestosowania się do zasad sanitarnych.

Z kolei wirusolog prof. Włodzimierz Gut powiedział PAP, że jego zdaniem do zwiększonego przyrostu zakażenia koronawirusem przyczyniają się weekendowe spotkania towarzyskie, w trakcie których zapomina się o obostrzeniach: zakładaniu maseczek, myciu rąk i zachowaniu dystansu. (PAP)

autorki: Wiktoria Nicałek, Marzena Kozłowska

wni/ mzk/ mok/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję