Reklama

Niedziela Podlaska

Puszczańska Droga Krzyżowa

Puszczańska Droga Krzyżowa to nocne wspólnotowe wędrowanie przez ostępy Puszczy Białowieskiej, 23 km z Białowieży do Hajnówki. 12 kwietnia zaproszony jest każdy, kto chciałby przeżyć doświadczenie Drogi Krzyżowej przez Puszczę Białowieską

Niedziela podlaska 14/2019, str. V

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Tomasz Kamiński

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele różnych religii

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele różnych religii

Inicjatywa Jana Bagińskiego z Hajnówki i ks. Bogdana Popławskiego, proboszcza białowieskiej parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, od pięciu już lat gromadzi 100-150 osób, które w piątek przed Niedzielą Palmową przybywają do białowieskiego kościoła na Mszę św. o godz. 16, a po niej wyruszają w drogę.

Reklama

Duchowym przewodnikiem pielgrzymki jest ks. Bogdan, a na jej czele tradycyjnie idą uczniowie miejscowego Technikum Leśnego z krzyżem i pochodniami. Kilka stacji Drogi Krzyżowej wypada w ważnych, historycznych miejscach, takich jak np. Park Pałacowy w Białowieży. Zatrzymujemy się także na rozważania przy uroczysku Stara Białowieża, gdzie przed wiekami stał dwór Jagiellonów i Stefana Batorego.

W połowie drogi zatrzymujemy się na dłuższy odpoczynek i posiłek. Gościnne podwoje otwiera dla nas nocą Zajazd Myśliwski „U Kolarza” w Budach Leśnych, gdzie przy gorącej herbacie i kawie nabieramy sił przed trudniejszym odcinkiem trasy. Na uczestników zbyt zmęczonych, aby kontynuować pielgrzymkę, czeka tu autokar. Większość pielgrzymów podąża jednak dalej, odtąd już wąską leśną trybą przez bezludne ostępy Puszczy Białowieskiej. W końcowych odcinkach drogi, przy ostatnich stacjach Męki Pańskiej przeżywanych w ciemnościach i zmęczeniu, pieśni pasyjne wybrzmiewają mocno w sercach.

Około godz. 1 po północy docieramy do kościoła św. Klary przy klasztorze Mniszek Klarysek od Wieczystej Adoracji w Hajnówce. Rozświetlony kościółek jest najlepszym miejscem na rozważenie dodatkowej, 15. stacji Drogi Krzyżowej - Zmartwychwstania Jezusa, Jego zwycięstwa nad śmiercią, piekłem i szatanem. Zwycięstwa, które Jezus Chrystus zapewnia każdemu z nas, jeśli przy Nim trwamy.

Więcej informacji udziela Jan Bagiński pod nr. tel.: 782 364 614.

2019-04-03 10:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlili się o trzeźwość

Już po raz czwarty, w pierwszy piątek Wielkiego Postu, odbyła się nocna Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości. W tym roku była ona przeżywana w myśl słów: „Krwi Chrystusa Nadziejo pokutujących, wybaw nas”. W modlitwie wzięło udział blisko 350 osób, wśród których był bp Jan Piotrowski. Organizatorem nabożeństwa jest ks. Kamil Banasik, duszpasterz trzeźwości diecezji kieleckiej, a także grupy AA z wielu ośrodków na terenie diecezji kieleckiej.

CZYTAJ DALEJ

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Franciszek był jednym z pięciu synów Pawła i Marty. Był radosnym i otwartym dzieckiem, lubiącym sport i zabawę. Miał swoje marzenia, a także zainteresowania. Dzięki miłości, której doświadczał od swoich rodziców i braci, odznaczał się wielką wrażliwością na drugiego człowieka. Wychowywany w duchu pobożności maryjnej, uczył się relacji z Panem Bogiem. Wszystko przerwała niespodziewana choroba i przedwczesna śmierć.

CZYTAJ DALEJ

Piesza Pielgrzymka z Głogowa na Jasną Górę

2021-08-02 12:34

facebook.com/swmikolajglogow

2 sierpnia wyruszyła Diecezjalna Piesza Pielgrzymka z Głogowa na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję