Reklama

Niedziela Legnicka

Nowi nadzwyczajni szafarze Komunii św. w diecezji

Niedziela legnicka 14/2019, str. III

[ TEMATY ]

Szafarze Komunii św.

Ks. Piotr Nowosielski

Tegoroczni nadzwyczajni szafarze Komunii św. wraz z biskupem legnickim

Tegoroczni nadzwyczajni szafarze Komunii św. wraz z biskupem legnickim

Nasza diecezja cieszy się od 23 marca 36 nowymi nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św. Uroczystości w katedrze legnickiej przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Odbyła się ona z udziałem proboszczów z parafii, z których pochodzą szafarze, a także ich rodzin i znajomych, obchodzących ten dzień, jako szczególne święto.

W homilii biskup legnicki nawiązał do odczytywanego tego dnia Słowa Bożego, zawierającego przypowieść o Synu Marnotrawnym.

Reklama

– Będziecie mogli posługiwać tajemnicy Komunii, zanosząc postać chleba, czy też w pewnych okolicznościach podając kielich z tą tajemnicą Jezusa Chrystusa, który przyjął na siebie wszelki ludzki grzech i mimo że nie popełnił żadnego błędu, grzechu, niewierności, utożsamił się z marnotrawnym synem. Życzę, byście posługując tej Tajemnicy, sami dobrze, mocno i głęboko odkrywali prawdę, że mimo wysiłku żeby być dobrym i porządnym wszyscy nosimy w sobie tę wielką skazę syna marnotrawnego.

Zachęcał też do wytrwania w tej posłudze, a bliskich do wspierania ich modlitwą.

– Wasza posługa jest związana z pokornym dawaniem siebie do dyspozycji tam, gdzie potrzeba, według uznania duszpasterzy, w szczególności w zanoszeniu Komunii św. do chorych. Miejcie tę posługę na uwadze i chciejcie się nią właściwie szczycić. Niech bliscy wspomagają ich modlitwą. Ważne jest otoczenie, troską, aby strzegli tego szczególnego daru i posługi zanoszenia Ciała Pańskiego i podawania kielicha potrzebującym. Niech to wszystko służy budowaniu Ciała Chrystusa, jakim jest wspólnota Kościoła – życzył bp Kiernikowski.

Reklama

W diecezji legnickiej kandydaci na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. winni mieć ukończone 25 lat, a funkcję tę we wspólnotach parafialnych, mogą pełnić do ukończenia 65. roku życia. Wymaga się od nich, aby odznaczali się nieskazitelnym życiem moralnym, pobożnością, a także poważaniem wśród duchowieństwa i wiernych parafii.

Posługa ta wymaga odpowiedniego przygotowania. Dlatego przed otrzymaniem upoważnienia od biskupa diecezjalnego kandydat jest zobowiązany do ukończenia studium przygotowawczego. Obecni szafarze, pochodzących z mniejszych i większych parafii, od października ub.r. uczestniczyli w spotkaniach, na których podejmowane były wyznaczone tematy teologiczno-liturgiczne oraz ćwiczenia praktyczne. Mieli także okazję do modlitwy i duchowego umocnienia. Dlatego w programie każdego spotkania zawsze obecna była Msza św. z homilią o tematyce eucharystycznej.

Kandydaci przygotowywali się tej posługi pod opieką ks. dr Tomasza Krauze – diecezjalnego duszpasterza nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Kurs przygotowawczy zakończył się egzaminem z teorii i praktyki udzielania Komunii św. podczas Eucharystii i zanoszenia jej chorym.

Wśród nowych szafarzy, znaleźli się mężczyźni pełniący różne funkcje i zatrudnieni w różnych zawodach. Są wśród nich np. nauczyciele, lekarze, dziennikarze, samorządowcy, czy też rolinicy.

2019-04-03 10:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dawać świadectwo miłości

Niedziela sandomierska 5/2020, str. VI

[ TEMATY ]

formacja

kurs

Szafarze Komunii św.

Ks. Wojciech Kania

Formację rozpoczęło 24 kandydatów

Formację rozpoczęło 24 kandydatów

Kolejna grupa kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. rozpoczęła formację przygotowawczą.

W Instytucie Teologicznym w Sandomierzu, 18 stycznia, odbyło się pierwsze spotkanie mężczyzn, którzy wyrazili gotowość podjęcia posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. W tym roku do uczestnictwa w spotkaniach formacyjnych zgłosiło się 24 kandydatów wskazanych przez księży proboszczów z kilkudziesięciu parafii naszej diecezji. Są w różnym wieku i w większości żonaci. W spotkaniu uczestniczyli również niektórzy duszpasterze.

CZYTAJ DALEJ

W rzymskich katakumbach odkryto najstarszy obraz Wniebowstąpienia

2021-06-13 10:54

Włodzimierz Rędzioch

Watykańskim archeologom udało się zidentyfikować najstarszy obraz Wniebowstąpienia. Znajduje się on w katakumbach Vigna Charaviglio, stanowiących część kompleksu nekropolii św. Sebastiana. Jego powstanie datuje się na przełom IV i V w.

O istnieniu tych katakumb wiedziano już od lat 20-tych ubiegłego wieku. Już wtedy przeprowadzono drobiazgowe badania wykopaliskowe i odkryto gęstą nekropolię wokół grobu męczennika Eutychiusza, z którego zachowała się piękna płyta nagrobna, wykonana na zamówienie papieża Damazego. Wydobyte z katakumb datowane inskrypcje pozwalają precyzyjnie ustalić ich zakres chronologiczny, który rozciąga się między pontyfikatami dwóch papieży Damazego (366-384) i Inocentego I (401-417).

CZYTAJ DALEJ

ME 2021 - Polacy zaczynają udział w turnieju, ciekawie w Sewilli

2021-06-14 07:11

[ TEMATY ]

Euro 2020

PAP

Piłkarze reprezentacji Polski zmierzą się o godz. 18 w Sankt Petersburgu ze Słowacją w swoim pierwszym meczu mistrzostw Europy. Wieczorem w tej samej grupie odbędzie się w Sewilli spotkanie Hiszpanii ze Szwecją.

W rankingu FIFA biało-czerwoni plasują się na 21., a Słowacy, którzy na Euro awansowali dopiero po barażach, na 36. miejscu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję