Reklama

XVIII Przegląd Teatralny o Tematyce Religijnej

2019-04-10 10:28

Zygmunt Piotr Cywiński
Edycja szczecińsko-kamieńska 15/2019, str. II

Zygmunt P. Cywiński
Szkoła Podstawowa nr 1 w Stargardzie

Mamy niezwykle zdolne dzieci i zdolną młodzież. To jest bogactwo i przyszłość rodziców i narodu. Róbmy wszystko, abyśmy to dobro jeszcze bardziej podnosili, uszlachetniali, aby była pomyślność naszych rodzin, przyszłość Ojczyzny i Kościoła”. Słowa te wypowiedział bp Henryk Wejman podczas finału XVIII Archidiecezjalnego Przeglądu Teatralnego o Tematyce Religijnej pod patronatem abp. Andrzeja Dzięgi. Odbył się on w Szczecinie 11 marca w Pałacu Młodzieży. Słowa wdzięczności skierował do wszystkich, którzy w ten Przegląd się zaangażowali. Ich wspólne dzieło pozwala pokazać bogactwo życia religijnego, patriotycznego i wspólnotowego. Bp Henryk Wejman w sposób szczególny dziękował katechetce Ewie Żuchowskiej, która w Szkole Podstawowej nr 45 na os. Zawadzkiego przez lat jedenaście organizowała przedstawienia na poziomie dzieci najmłodszych. W tym roku w Przeglądzie wystąpiło 39 zespołów, angażując ponad 600 uczestników. Jury podało następujące rezultaty zmagań na scenie:

NAJMŁODSZE DZIECI Z PRZEDSZKOLI I KLAS 0

I miejsce otrzymała Grupa O B ze Szkoły Podstawowej nr 74 w Szczecinie za spektakl pt. „Prowadź mnie do krzyża”, opiekunki Iwona Ryś, Barbara Gralak, Sz. Ossowski. II miejsce otrzymała Grupa Calineczki z Przedszkola Publicznego nr 5 w Gryfinie za przedstawienie pt. „Uzdrowienie Dawida”, opiekunka Czesława Romanowicz. III miejsce otrzymała Grupa OA ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Szczecinie za przedstawienie pt. „Noe – człowiek, który uratował swoją rodzinę i zwierzęta dzięki wierze w Boga”, opiekunki Ewelina Sasak, Magdalena Klowan (otrzymały nagrodę za najlepszy scenariusz autorski). Nagrodę za najlepszą kreację aktorską otrzymała Aleksandra Tyszka z Przedszkola Publicznego nr 58 w Szczecinie za rolę Borsuka w przedstawieniu pt. „Samotny Borsuk, czyli opowieść o prawdziwej miłości”.

Wyróżnienia otrzymały:

Reklama

I Grupa Pszczółki z Przedszkola Publicznego nr 2 im. Misia Uszatka w Gryfinie za przedstawienie pt. „Młodzi dla młodych”, opiekunka Czesława Romanowicz.

II Grupa Pszczółki ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Szczecinie za spektakl pt. „Zabłąkana owieczka”, opiekunki Adrianna Skaruz i Martyna Grubińska.

III Grupa 0C Biedronki ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Szczecinie za spektakl pt. „Zwyczajny cud”, opiekunka Monika Hartman.

KATEGORIA KLAS I-III

I miejsce otrzymała Szkoła Podstawowa nr 1 w Stargardzie (klasa 1a) za spektakl pt. „Historyjka o stworzeniu świata”, opiekunka Katarzyna Jagnicz.

II miejsce otrzymała Niepubliczna Szkoła „Uśmiech” ze Stargardu za spektakl pt. „Wybór należy do mnie”, opiekunka Ewelina Szypowska.

III miejsce otrzymała Szkoła Podstawowa nr 1 z Gryfina (Religijne Koło Teatralne „Święta Załoga” za spektakl pt. „Żeby chcieli czytać Pismo Święte”, opiekunka Beata Żabiełowicz.

KATEGORIA KLAS IV-VIII

I miejsce dla Szkoły Podstawowej nr 28 ze Szczecina (Szkolne Koło Teatralne „Zmowa ku Płoni”) za spektakl „Niegrzecznym dzieciom bywa źle”, opiekunka Iwona Surmacz. Nagrody za doskonałe prowadzenie roli przyznano Magdalenie Rasiewicz-Kiełbasa, Wiktorii Kujawa, Lukaszowi Koper, Oliwierowi Jastrzębskiemu.

II miejsce dla Szkoły Podstawowej nr 2 z Gryfina za spektakl pt. „Aniołek w klatce”, opiekunka Natalia Mikulska.

III miejsce dla Szkoły Podstawowej nr 74 ze Szczecina za spektakl pt. „O dobrym królu”, opiekunka Anna Majkowska.

ZESPOŁY SZKÓŁ

I miejsce dla grupy teatralnej „Rybacy Pana” z Podstawowej Szkoły Podstawowej Specjalnej im. Juliana Tuwima w Stargardzie za spektakl pt. „Przychodzimy do naszej Królowej”, opiekunka siostra Nikodema – Anna Balcerzyk.

II miejsce dla grupy teatralnej „Świetliki” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowogardzie za spektakl pt. „Scenki z życia św. Pawła”, opiekunka Maria Ostasz.

III miejsce dla grupy teatralnej „Jestem inny niż mnie znacie” z Zespołu Szkół Specjalnych w Goleniowie za spektakl pt. „Droga”, opiekunki Izabela Stanuch i Diana Doszczeczko-Biczkowska.

III miejsce dla grupy teatralnej „Szóstaki” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 25 w Szczecinie za spektakl pt. „Najcenniejszy skarb”, opiekunka Danuta Gralczyk.

Wyróżnienie dla grupy teatralnej „Kłosy życia” z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z niepełnosprawnością Intelektualna KOŁO Szczecin za spektakl pt. „Arka Noego i wielki potop”, opiekunki Areta Kąklewska i Kamila Wójtowicz.

SZKOŁY GIMNAZJALNE

I miejsce oraz Nagrodę dla Wytrwałych (dziewiąty udział w Przeglądzie) otrzymała Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Pełczycach za spektakl pt. „Sumienie gimnazjalisty”, opiekunka Barbara Jagiełło. I miejsce uzyskał też scenariusz spektaklu i Emilia Genik za rolę – głos sumienia.

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

I miejsce ex aequo – dla VII Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Szczecinie za spektakl pt. „Domysły na temat Barabasza – impresja”, opiekunowie Joanna Sadłowska i ks. Robert Mrozowski.

I miejsce ex aequo – dla X Liceum Ogólnokształcącego w ZSO nr 3 w Szczecinie za spektakl pt. „Nastoletni Dekalog” opiekunka Renata Żmuda. Wyróżnienie dla Zespołu Szkół nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie za spektakl pt. „Wypłyń na głębię”, opiekunka Marzena Danowska.

„Przegląd Teatralny o Tematyce Religijnej osiągnął już pełnoletność mając lat osiemnaście” – żartobliwie wyraził się dyrektor ZS nr 2 Bogusław Nowak. „Spektakle przygotowane przez uczniów to prawdziwa uczta duchowa. Podnosi ona ku nadziei, ku temu, co jest dobre, co jest święte”.

Tagi:
przegląd

Reklama

Niedziela - telewizyjny przegląd tygodnika

2019-09-15 14:45

Red.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Powraca kontrowersyjna prośba do papieża

2019-10-22 13:33

azr (KAI/Zenit) / Watykan

Sześciu biskupów i kardynałów skierowało do papieża Franciszka list otwarty, w którym prosi ogłoszenie piątego dogmatu maryjnego, który miałby dotyczyć współodkupieńczej roli Maryi w historii Zbawienia. Kontrowersyjny postulat powraca w Kościele od ponad stu lat, jednak dotąd nie znalazł wystaczającego uzasadnienia w nauczaniu Kościoła.

Grzegorz Gałązka

"W ciągu ostatnich dwu tysięcy lat Kościół w czterech dogmatach uznał szczególne przywileje, jakie Ojciec przyznał Maryi – Matce Jego boskiego Syna. Nigdy jednak Kościół uroczyście nie uznał jej ludzkiej, choć kluczowej roli w Bożym planie zbawienia jako Nowej Ewy u boku Nowego Adama, jako Duchowej Matki ludzkości. Jesteśmy przekonani, że Ojciec oczekuje, aby Kościół w sposób szczególny i dogmatyczny uczcił jej współodkupieńczą rolę wraz z Jezusem, przez co odpowie On historycznym nowym wylaniem Ducha Świętego" - piszą sygnatariusze listu otwartego, adresowanego do papieża Franciszka. Postulat ogłoszenia piątego dogmatu argumentują m.in. potężną walką duchową, jaka toczy się obecnie na świecie i w której olbrzymią rolę odgrywa wstawiennictwo Maryi.

"Potrzebujemy jej, ale ona także potrzebuje nas. Jeśli czcimy Naszą Panią w całej wielkości, jaką nasz Pan jej przyznał, może ona w pełni podjąć macierzyńskie orędownictwo za nami, jak w Kanie Galilejskiej, może wstawiać się u swojego Syna wypraszając cuda na nasze czasy" - można przeczytać w kontrowersyjnym dokumencie. Jego autorami są dwaj kardynałowie, Telesfor Toppo z Indii oraz Juan Sandoval z Meksyku, a także czterech biskupów: Felix Job z Nigerii, Antonio Baseotto z Argentyny, John Keenan ze Szkocji oraz David Ricken ze Stanów Zjednoczonych.

Temat uznania dogmatu o współodkupieńczej roli Maryi w historii Zbawienia powraca w Kościele od lat. Już podczas Soboru Watykańskiego I, postulat uznania Maryi za Współodkupicielkę podniósł francuski biskup Jean Laurent. W latach 20. XX w. naciski skoncentrowane były bardziej na uznaniu Maryi jako Pośredniczki łask wszelkich. W tej sprawie belgisjski hierarcha kard. Désiré-Joseph Mercier skierował aż 4 listy do papieża Benedykta XV. W 1921 r. Ojciec Święty zezwolił na obchody uroczystości NMP Pośredniczki Łask Wszelkich, a pozwolenie to dotyczyło diecezji brukselskiej oraz innych diecezji i wspólnot, które chciały obchodzić tę uroczystość. Nie zdecydował jednak o ogłoszeniu dogmatu.

Aż do lat 50., międzynarodowe kongresy mariologiczne popierały postulat ogłoszenia dogmatu o wszechpośrednictwie Najświętszej Maryi Panny. Także po zwołaniu Soboru Watykańskiego II kilkuset biskupów postulowało doprecyzowanie tej kwestii, a kilkudziesięciu ponownie prosiło o uznanie Maryi za współodkupicielkę ludzkości. Jednakże papież Jan XXIII nie zdecydował się na ostateczną zmianę nauczania Kościoła w tej kwestii. W 62 paragrafie Konstytucji Dogmatycznej o Kościele "Lumen gentium" Maryja zostaje wprawdzie określona mianem Pośredniczki, ale nie Pośredniczki Łask Wszelkich. W dokumencie tym czytamy: "Dzięki swej macierzyńskiej miłości opiekuje się braćmi Syna swego, pielgrzymującymi jeszcze i narażonymi na trudy i niebezpieczeństwa, póki nie zostaną doprowadzeni do szczęśliwej ojczyzny. Dlatego też do Błogosławionej Dziewicy stosuje się w Kościele tytuły: Orędowniczki, Wspomożycielki, Pomocnicy, Pośredniczki. Rozumie się jednak te tytuły w taki sposób, że niczego nie ujmują one ani nie przydają godności i skuteczności działania Chrystusa, jedynego Pośrednika".

Choć nieujęte dogmatem, określenie Maryi mianem Współodkupicielki pojawia się jednak w Kościele. Jak podaje "Vatican Insider", pierwszym papieżem, który publicznie go użył, miał być Piux XI. Także Jan Paweł II kilkukrotnie używał tego określenia, a z kolei Benedykt XVI określił Maryję mianem Pośredniczki Łask Wszelkich w liście do abpa Zygmunta Zimowskiego z okazji Światowego Dnia Chorego w 2012 r.

Postulat ogłoszenia dogmatu o współodkupieńczej roli Matki Bożej powracał także po Soborze Watykańskim II. W latach 90. domagała się tego m.in. grupa znana jako Vox Populi Mariae Mediatrici, założona przez amerykańskiego mariologa dra Marka Miravallego. Krytycznie wobec tego postulatu wypowiedziała się grupa 23 teologów (reprezentujących także Kościół prawosławny, luteran oraz anglikanów), obradująca w Częstochowie w 1996 r. podczas 12. Międzynarodowego Kongresu Mariologicznego. Do tego samego tematu powróciła w 2005 r. grupa 6 teologów - w tym kard. Toppo z Indii - kierując stosowną petycję do papieża Benedykta XVI.

Zachowawcze stanowisko wobec tych postulatów tak komentował w rozmowie z KAI mariolog, o. prof. Celestyn Napiórkowski w 2001 r. :

"Studiuję tę problematykę ponad 30 lat. Coraz bardziej przekonuję się, że rola Matki Bożej w dziejach zbawienia była i jest olbrzymia, zdumiewająca, ogromna, a wielką do Niej miłość i głębokie nabożeństwo uzasadnia Ewangelia i doświadczenie Kościoła, które odsłania błogosławione owoce tej drogi. Z drugiej jednak strony nie sposób nie dostrzegać pewnych elementów niepokojących, które towarzyszą maryjności, zwłaszcza w nauczaniu o pośrednictwie Maryi i w praktyce pobożności. Przykład pierwszy. Na początku V wieku zajęli Hiszpanię ariańscy wizygoci, którzy odmawiali Chrystusowi bóstwa. Kościół w Hiszpanii zdecydowanie podkreślał negowane przez najeźdźców bóstwo Chrystusa, celowo nie podkreślając człowieczeństwa. Niezamierzony skutek był taki, że w świadomości wiernych wybitnie osłabła funkcja Chrystusa jako pośrednika między Bogiem a ludźmi.

(...) Po drugie, na osłabienie świadomości wiernych odnośnie do Chrystusa jako naszego najmiłosierniejszego Pośrednika, w tym również Orędownika, wciąż wpływa skłonność do czynienia Boga na obraz i podobieństwo swoje: mama lepsza, miłosierniejsza, bardziej wyrozumiała od ojca. Psychologia wcisnęła się zwycięsko w teologię i mariologię. Największy kaznodzieja maryjny średniowiecza, św. Bernard z Clairvaux, tak zachęcał do zawierzenia pośrednictwu Maryi: Chrystus wprawdzie jest doskonałym Pośrednikiem, ale jest Bogiem, którego człowiek się lęka, ale jest też i będzie naszym Sędzią, a któż przed takim Sędzią nie czuje trwogi, ale jest mężczyzną, a z mężczyznami łączymy raczej szorstkość i twardość niż delikatność i litość. Tymczasem Maryja nie jest ani Bogiem, ani Sędzią, ani mężczyzną, uciekajmy się zatem do Niej, naszej najlepszej Pośredniczki. Te elementy w różnej formie wciąż żyją w słowach i tekstach zalecających uciekanie się do Maryi, w kazaniach, czytankach, modlitwach i pieśniach maryjnych.

Po trzecie, w apologii piątego dogmatu znajduję brak poprawności i ścisłości w argumentacji. Nawet węzłowe terminy: Współodkupicielka, Pośredniczka, Orędowniczka, nie zostały uściślone; serwuje się nam semantyczny chaos."

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: Ks. Andrzej Ziombra o Cudzie Eucharystycznym w Legnicy

2019-10-23 00:22

Kamil Krasowski

Ks. Andrzej Ziombra, proboszcz parafii pw. św. Jacka w Legnicy 22 października wygłosił prelekcję nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.

Karolina Krasowska
Ks. Andrzej Ziombra przedstawił faktografię oraz swoje refleksje nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy

Spotkanie z kustoszem sanktuarium św. Jacka w Legnicy, gdzie przed 6 laty wydarzył się cud eucharystyczny, poprzedziły Różaniec i Msza św. Po nich odbyła się prelekcja ks. Andrzeja wzbogacona projekcją zdjęć nt. cudu, do którego doszło nad Kaczawą. - Cud miał swój początek 25 grudnia 2013. Ponieważ niechcący wypadła Hostia księdzu wikariuszowi, później po badaniach okazało się, że naukowcy znaleźli w niej fragmenty mięśnia sercowego oraz rodzaj tkanek przez DNA podobny do ludzkiego, co było wielkim odkryciem - mówił proboszcz z Legnicy. - Ksiądz biskup zawiózł te informacje do Stolicy Apostolskiej, a Watykan wydał pozytywną aprobatę dla tego wydarzenia, dlatego nasz biskup Zbigniew Kiernikowski 10 kwietnia 2016 roku wydał komunikat "o wydarzeniu eucharystycznym o znamionach cudu", do którego doszło w kościele św. Jacka w Legnicy. Od tego czasu rozpoczęła się nowa era w naszej parafii, która odtąd funkcjonuje również jako miejsce pielgrzymek. Jeździmy nie tylko po Polsce, ale także po Europie. Zapraszają nas na różne konferencje, odczyty, bo chcą się dowiedzieć, co wydarzyło się w naszym kościele. Przede wszystkim mamy jednak teraz takie poczucie misji, żeby mówić o tym, co się stało, bo widzimy w tym wyraźny znak. Pan Bóg wzywa nas do tego, żebyśmy zainteresowali się Eucharystią  oraz żebyśmy odkryli jej tajemnicę i piękno.

Zobacz zdjęcia: Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Spotkanie w kościele Najświętszego Zbawiciela składało się z dwóch części. Ks. Andrzej Ziombra przedstawił faktografię, a następnie podzielił się swoimi refleksjami dotyczącymi Cudu Eucharystycznego i tego co on oznacza dla każdego z nas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem