Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

XVIII Przegląd Teatralny o Tematyce Religijnej

Niedziela szczecińsko-kamieńska 15/2019, str. II

[ TEMATY ]

przegląd

Zygmunt P. Cywiński

Szkoła Podstawowa nr 1 w Stargardzie

Szkoła Podstawowa nr 1 w Stargardzie

Mamy niezwykle zdolne dzieci i zdolną młodzież. To jest bogactwo i przyszłość rodziców i narodu. Róbmy wszystko, abyśmy to dobro jeszcze bardziej podnosili, uszlachetniali, aby była pomyślność naszych rodzin, przyszłość Ojczyzny i Kościoła”. Słowa te wypowiedział bp Henryk Wejman podczas finału XVIII Archidiecezjalnego Przeglądu Teatralnego o Tematyce Religijnej pod patronatem abp. Andrzeja Dzięgi. Odbył się on w Szczecinie 11 marca w Pałacu Młodzieży. Słowa wdzięczności skierował do wszystkich, którzy w ten Przegląd się zaangażowali. Ich wspólne dzieło pozwala pokazać bogactwo życia religijnego, patriotycznego i wspólnotowego. Bp Henryk Wejman w sposób szczególny dziękował katechetce Ewie Żuchowskiej, która w Szkole Podstawowej nr 45 na os. Zawadzkiego przez lat jedenaście organizowała przedstawienia na poziomie dzieci najmłodszych. W tym roku w Przeglądzie wystąpiło 39 zespołów, angażując ponad 600 uczestników. Jury podało następujące rezultaty zmagań na scenie:

NAJMŁODSZE DZIECI Z PRZEDSZKOLI I KLAS 0

I miejsce otrzymała Grupa O B ze Szkoły Podstawowej nr 74 w Szczecinie za spektakl pt. „Prowadź mnie do krzyża”, opiekunki Iwona Ryś, Barbara Gralak, Sz. Ossowski. II miejsce otrzymała Grupa Calineczki z Przedszkola Publicznego nr 5 w Gryfinie za przedstawienie pt. „Uzdrowienie Dawida”, opiekunka Czesława Romanowicz. III miejsce otrzymała Grupa OA ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Szczecinie za przedstawienie pt. „Noe – człowiek, który uratował swoją rodzinę i zwierzęta dzięki wierze w Boga”, opiekunki Ewelina Sasak, Magdalena Klowan (otrzymały nagrodę za najlepszy scenariusz autorski). Nagrodę za najlepszą kreację aktorską otrzymała Aleksandra Tyszka z Przedszkola Publicznego nr 58 w Szczecinie za rolę Borsuka w przedstawieniu pt. „Samotny Borsuk, czyli opowieść o prawdziwej miłości”.

Wyróżnienia otrzymały:

I Grupa Pszczółki z Przedszkola Publicznego nr 2 im. Misia Uszatka w Gryfinie za przedstawienie pt. „Młodzi dla młodych”, opiekunka Czesława Romanowicz.

Reklama

II Grupa Pszczółki ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Szczecinie za spektakl pt. „Zabłąkana owieczka”, opiekunki Adrianna Skaruz i Martyna Grubińska.

III Grupa 0C Biedronki ze Szkoły Podstawowej nr 45 w Szczecinie za spektakl pt. „Zwyczajny cud”, opiekunka Monika Hartman.

KATEGORIA KLAS I-III

I miejsce otrzymała Szkoła Podstawowa nr 1 w Stargardzie (klasa 1a) za spektakl pt. „Historyjka o stworzeniu świata”, opiekunka Katarzyna Jagnicz.

II miejsce otrzymała Niepubliczna Szkoła „Uśmiech” ze Stargardu za spektakl pt. „Wybór należy do mnie”, opiekunka Ewelina Szypowska.

III miejsce otrzymała Szkoła Podstawowa nr 1 z Gryfina (Religijne Koło Teatralne „Święta Załoga” za spektakl pt. „Żeby chcieli czytać Pismo Święte”, opiekunka Beata Żabiełowicz.

KATEGORIA KLAS IV-VIII

I miejsce dla Szkoły Podstawowej nr 28 ze Szczecina (Szkolne Koło Teatralne „Zmowa ku Płoni”) za spektakl „Niegrzecznym dzieciom bywa źle”, opiekunka Iwona Surmacz. Nagrody za doskonałe prowadzenie roli przyznano Magdalenie Rasiewicz-Kiełbasa, Wiktorii Kujawa, Lukaszowi Koper, Oliwierowi Jastrzębskiemu.

II miejsce dla Szkoły Podstawowej nr 2 z Gryfina za spektakl pt. „Aniołek w klatce”, opiekunka Natalia Mikulska.

III miejsce dla Szkoły Podstawowej nr 74 ze Szczecina za spektakl pt. „O dobrym królu”, opiekunka Anna Majkowska.

ZESPOŁY SZKÓŁ

I miejsce dla grupy teatralnej „Rybacy Pana” z Podstawowej Szkoły Podstawowej Specjalnej im. Juliana Tuwima w Stargardzie za spektakl pt. „Przychodzimy do naszej Królowej”, opiekunka siostra Nikodema – Anna Balcerzyk.

II miejsce dla grupy teatralnej „Świetliki” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Nowogardzie za spektakl pt. „Scenki z życia św. Pawła”, opiekunka Maria Ostasz.

III miejsce dla grupy teatralnej „Jestem inny niż mnie znacie” z Zespołu Szkół Specjalnych w Goleniowie za spektakl pt. „Droga”, opiekunki Izabela Stanuch i Diana Doszczeczko-Biczkowska.

Reklama

III miejsce dla grupy teatralnej „Szóstaki” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 25 w Szczecinie za spektakl pt. „Najcenniejszy skarb”, opiekunka Danuta Gralczyk.

Wyróżnienie dla grupy teatralnej „Kłosy życia” z Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z niepełnosprawnością Intelektualna KOŁO Szczecin za spektakl pt. „Arka Noego i wielki potop”, opiekunki Areta Kąklewska i Kamila Wójtowicz.

SZKOŁY GIMNAZJALNE

I miejsce oraz Nagrodę dla Wytrwałych (dziewiąty udział w Przeglądzie) otrzymała Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Pełczycach za spektakl pt. „Sumienie gimnazjalisty”, opiekunka Barbara Jagiełło. I miejsce uzyskał też scenariusz spektaklu i Emilia Genik za rolę – głos sumienia.

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

I miejsce ex aequo – dla VII Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Szczecinie za spektakl pt. „Domysły na temat Barabasza – impresja”, opiekunowie Joanna Sadłowska i ks. Robert Mrozowski.

I miejsce ex aequo – dla X Liceum Ogólnokształcącego w ZSO nr 3 w Szczecinie za spektakl pt. „Nastoletni Dekalog” opiekunka Renata Żmuda. Wyróżnienie dla Zespołu Szkół nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie za spektakl pt. „Wypłyń na głębię”, opiekunka Marzena Danowska.

„Przegląd Teatralny o Tematyce Religijnej osiągnął już pełnoletność mając lat osiemnaście” – żartobliwie wyraził się dyrektor ZS nr 2 Bogusław Nowak. „Spektakle przygotowane przez uczniów to prawdziwa uczta duchowa. Podnosi ona ku nadziei, ku temu, co jest dobre, co jest święte”.

2019-04-10 10:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U Matki Księżomierskiej

Niedziela lubelska 27/2015, str. 5

[ TEMATY ]

przegląd

Paweł Wysoki

Przegląd pieśni maryjnych gromadzi parafian i gości

Przegląd pieśni maryjnych gromadzi parafian i gości

Przy sanktuarium Matki Bożej Księżomierskiej już po raz dziewiąty odbył się Międzydiecezjalny Przegląd Pieśni Maryjnej „Matko, która nas znasz, z dziećmi swymi bądź”. Wzięło w nim udział ok. 300 wykonawców

Idea przeglądu pieśni maryjnych zrodziła się latem 2006 r. Festiwal miał stać się okazją do szerzenia kultu Matki Bożej Księżomierskiej. Najlepszym miejscem do realizacji pomysłu okazało się Pole Zjawienia, czyli miejsce, gdzie ponad 400 lat temu objawiła się Matka Boża. W realizację projektu, dzięki któremu historię zjawienia się Maryi w stroju ubogiej chłopki poznały tysiące osób, włączył się nie tylko proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Księżomierzy, ale też wójt gminy Gościeradów, Zespół Szkół im. Józefa Twaroga w Księżomierzy, Gminny Ośrodek Kultury w Gościeradowie oraz Starostwo Powiatowe w Kraśniku.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

2022-11-30 21:59

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Argentyna

mundial

Katar

PAP/EPA/Georgi Licovski

Grupa C: Polska - Argentyna 0:2 w 67. min.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję