Reklama

Miejsca, które warto odwiedzić

2019-04-10 10:28


Edycja zielonogórsko-gorzowska 15/2019, str. VI

Karolina Krasowska
Ks. Daniel Geppert – wikariusz w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze, należy do klubu księży motocyklistów Gods Guards

O motocyklowej pasji opowiada ks. Daniel Geppert

Kamil Krasowski: – Czy jeszcze kilkanaście lat temu wyobrażał Ksiądz sobie, że jako kapłan będzie jeździł na motocyklu?

Ks. Daniel Geppert: – Kilkanaście lat temu myślałem już o kapłaństwie, jednak nigdy nie wyobrażałem sobie, że będę jeździł na motocyklu. W ogóle nie brałem tego pod uwagę. Owszem, miałem pewne doświadczenie jazdy Simsonem brata albo WFM-ką dziadka, ale nie myślałem o tym, żeby zdawać na prawo jazdy kategorii A. Myśl o motocyklach przyszła, kiedy posługiwałem w parafii w Lubsku, gdzie jest motocyklowa tradycja miejscowego klubu. Również prawo wyszło wtedy kierowcom naprzeciw i można było jeździć 125tką (125 cm pojemności – przyp. red.) z prawem jazdy kategorii B. Pierwszy krok uczyniłem więc w 2014 r.

– Jakie pojazdy ma Ksiądz na myśli, mówiąc o 125tce?

– Najczęściej są to skutery albo małe cruisery, które może wyglądają poważnie, ale poważnie nie jeżdżą (śmiech).

– Dlaczego zdecydował się Ksiądz akurat na motocykl?

– Od wielu, wielu lat kibicuję sportom motorowym, głównie przez żużel. Dlatego pomyślałem, że spróbuję – nie muszę robić dodatkowych kursów, zdawać kolejnych egzaminów itd. I się zaczęło. 125ka pokazała, że jednak chcę jeździć więcej, że odległości, które pokonywałem tym małym „bzykiem”, były za bliskie, że jak chciałem jechać ze starszymi kolegami, to oni się ze mną męczyli, a ja za nimi nie nadążałem, więc podjąłem decyzję o podjęciu kursu i zdaniu egzaminu.

– To jaką maszyną Ksiądz jeździ?

– Teraz jeżdżę motocyklem turystycznym BMW. Posługuję się nim od 2015 r.

– Gdzie najczęściej wybiera się Ksiądz motocyklem?

– To zależy od czasu, możliwości i pogody. Chociaż motocykliści mówią, że nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiedni strój. W ciągu roku szkolnego nie wybieram się w długie podróże, bo są parafia i szkoła. Jednak takim stałym wydarzeniem, w którym staram się uczestniczyć odkąd zdałem prawo jazdy, jest pielgrzymka od Bałtyku do Tatr, czyli Pielgrzymka Motocyklowa Od Krzyża do Krzyża.

– Co to za pielgrzymka?

– Idea wyszła z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Na wydmie w Pustkowie postawiono replikę krzyża z Giewontu. Stąd zrodziła się idea rajdu od krzyża do krzyża. Zainicjował ją ks. Wiesław Dyk, profesor Seminarium Duchownego i Uniwersytetu Szczecińskiego, który początkowo jeździł tam z grupą Blue Knights. Później inicjatywę przejęli księża motocykliści z grupy Gods Guards. W tym roku od 12 do 17 sierpnia odbędzie się 11. edycja tej pielgrzymki. Tradycyjnie z plaży w Pustkowie wyruszymy do Zakopanego, wejdziemy na Giewont, nawiedzając po drodze różne miejsca kultu.

– Jak wygląda typowy dzień w czasie takiej pielgrzymki?

– W czasie pielgrzymki tworzymy wspólnotę. Jest codzienna Eucharystia, wspólna modlitwa, np. dziesiątką Różańca. Odwiedzamy miejsca kultu, sanktuaria.

– Jak w tym roku będzie przebiegała trasa?

– Będą to następujące miejscowości: Pustkowo – Toruń – Góra św. Anny – Zakopane.

– Kto może pojechać „Od Krzyża do Krzyża”?

– Jest to pielgrzymka dla wszystkich, którzy chcą połączyć duchowość z pasją motocyklową, a swój urlop wykorzystać na taki przejazd. W zeszłym roku było nas ponad 60 osób. Staramy się za każdym razem jechać inną trasą, żeby poznać Polskę, bo jest wiele miejsc, które warto odwiedzić. Możliwości jest wiele. Można brać udział w całości, a można tylko jednego dnia, dołączając na trasie na kolejny odcinek – przenocować i wrócić do domu. Wszystko trzeba tylko ustalić z przewodnikami, organizatorami, którymi są księża z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Rozpoczęły się już zapisy. Szczegóły są na Facebooku.

– 13 kwietnia w parafii pw. Ducha Świętego będzie rozpoczęcie sezonu motocyklowego dla motocyklistów z Zielonej Góry i okolic.

– W wielu miejscach dzieje się to różnie. Kluby świeckie organizują swoje spotkania, wielodniowe zloty. My, jako duchowni, którzy jeździmy na motocyklach, staramy się wejść w sezon od strony duchowej. Zapraszamy motocyklistów na Eucharystię, po której przewidziane są dodatkowe atrakcje. W tym samym dniu odbędzie się rozpoczęcie sezonu motocyklowego w Gorzowie. Tam też jest zaplanowane duże spotkanie. Dlatego z Zielonej Góry, po modlitwie i poświęceniu pojazdów, wspólnie przejedziemy do Gorzowa. Diecezjalne rozpoczęcie sezonu odbędzie się w niedzielę 28 kwietnia. Spotkamy się pod pomnikiem Chrystusa Króla w Świebodzinie, skąd kawalkadą motocykli przejedziemy do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, by zawierzyć się patronce naszej diecezji.

Tagi:
motocykliści

Motocykliści ruszyli

2019-05-15 09:02

Ks. Paweł Dąbrowski
Edycja toruńska 20/2019, str. 8

Adrianna Szczeblewska
W paradzie motocykli wzięło udział blisko tysiąc uczestników

Motocykliści 28 kwietnia w Niedzielę Miłosierdzia otworzyli nowy sezon motocyklowy. Było to ósme rozpoczęcie z inicjatywy członków grupy „Mototurystyka”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Koronka za Polskę i Europę 25 maja

2019-05-15 15:36

rm / Radom (KAI)

Do odmówienia Koronki do Bożego Miłosierdzia za Polskę i Europę 25 maja zachęca Fundacja Płomień Eucharystyczny. Inicjatorzy podkreślają, że akcja nie jest wymierzona przeciwko komukolwiek, ma charakter tylko i wyłącznie religijny. Modlitwa będzie miała również charakter przebłagalny za znieważanie Matki Bożej Częstochowskiej.

Bożena Sztajner/Niedziela

Koronka do Miłosierdzia Bożego zostanie odmówiona w trzech intencjach: za wszystkie narody Europy w przededniu elekcji do Parlamentu Europejskiego - o dokonanie dobrych wyborów, o powrót mieszkańców kontynentu do chrześcijańskich korzeni; za Polskę i Polaków, aby stanowili jedność i żyli Ewangelią każdego dnia, nie wyrzekając się Krzyża i wiary w Boga, ale też miłując nieprzyjaciół i wynagradzająco - przebłagalnej za znieważanie Matki Bożej i Pana Jezusa oraz za tych, którzy się tego dopuszczają z prośbą o Boże Miłosierdzie dla nich.

Fundacja zachęca, by koronką pomodlić się w godzinie Miłosierdzia Bożego. - Można to zrobić indywidualnie, ale zachęcamy do publicznej modlitwy w różnych miejscach, np. placach, przy kościołach, w parkach, przy kapliczkach itp. My zamierzamy pomodlić się przy budowanej właśnie Kaplicy Wieczystej Adoracji w Jedlni Kolonii koło Radomia - mówił ks. prezes Fundacji ks. Sławomir Płusa, jeden z egzorcystów diecezji radomskiej oraz koordynator krajowy Odnowy w Duchu Świętym. Osoby duchowne też mogą włączyć się do akcji modlitewnej, odmawiając Koronkę wraz z wiernymi np. po sobotniej, wieczornej Mszy świętej.

Fundacja informuje, że akcja nie jest wymierzona przeciwko komukolwiek, ma charakter tylko i wyłącznie religijny. Prosi też, aby podczas publicznej modlitwy nie eksponować żadnych symboli czy logotypów (w dniu akcji będzie obowiązywała cisza wyborcza w związku z wyborami do Europarlamentu w niedzielę, 26 maja, a za jej złamanie, np. eksponowanie plakatów wyborczych grożą surowe kary dla osoby agitującej).

Fundacja została powołana pod koniec 2015 roku w celu gromadzenia środków na budowę pierwszej w Polsce Kaplicy – Centrum Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu im. św. Jana Pawła II na terenie parafii Jedlnia koło Radomia. Dzieło to uzyskało akceptację biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Prezesem Fundacji jest ks. dr Sławomir Płusa, jeden z egzorcystów diecezji radomskiej oraz koordynator krajowy Odnowy w Duchu Świętym. Duchowym dyrektorem Fundacji oraz orędownikiem budowy Centrum jest zaś o. Joseph Vadakkel, misjonarz z chrześcijańskiego stanu Kerala w Indiach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Depo: niemal codziennie dochodzi do profanacji znaków religijnych

2019-05-19 13:28

ks. mf / częstochowa (KAI)

Niestety i w naszych czasach niemal codziennie dochodzi do profanacji znaków religijnych, w tym Wizerunku Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Samo dochodzenie konsekwencji prawnych jest niewystarczające. Jako katolicy musimy podejmować kroki do umocnienia naszej wiary – napisał abp Wacław Depo w swoim słowie pasterskim pt. „Maryja Matka Kościoła”, odczytywanym dziś we wszystkich kościołach archidiecezji częstochowskiej.

Marcin Mazur/episkopat.pl

Przypominając o obecności Maryi w tajemnicy Chrystusa i Kościoła abp Depo podkreśla aktualność orędzia fatimskiego. „Wzywając do nawrócenia Maryja zaprasza nas do kultu Jej Niepokalanego Serca” – pisze abp Depo i dodaje: „Dlatego nieustannie podpowiada nam, jak mamy odpowiadać na różne dziejowe zagrożenia. Jej fatimskie orędzie, które jest nadal aktualne, streszcza się w trzech słowach: pokuta, nawrócenie i wiara”.

Metropolita częstochowski wskazuje na wielką wartość nabożeństwa pierwszych pięciu sobót miesiąca. „Sam Chrystus podczas jednego z objawień przypomniał Łucji, że grzechy przeciw Maryi obrażają samego Boga i wyjaśnił dlaczego ma być pięć pierwszych sobót miesiąca. Dzieje się tak ponieważ „...jest pięć rodzajów grzechów, jakimi ludzie obrażają Niepokalane Serce Maryi. Mianowicie bluźnierstwa przeciw Niepokalanemu Poczęciu, przeciwko Dziewictwu Matki Najświętszej, przeciwko Jej Bożemu Macierzyństwu, bluźnierstwa chcących zaszczepić w sercach dzieci obojętność, wzgardę i nienawiść do Matki Najświętszej oraz zniewagi Maryi w Jej wizerunkach”.

„Niestety i w naszych czasach, niemal codziennie dochodzi do profanacji znaków religijnych, w tym Wizerunku Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, czego byliśmy ostatnio świadkami. Wobec zaistniałej sytuacji, samo dochodzenie konsekwencji prawnych wobec dopuszczających się obrażenia uczuć religijnych ludzi wierzących jest niewystarczające. Jako katolicy musimy podejmować kroki do umocnienia naszej wiary osobistej i wspólnotowej, do jej obrony i ochrony jej wartości, nade wszystko modlitwą” – dodał arcybiskup.

Metropolita częstochowski zarządził, aby na terenie całej archidiecezji częstochowskiej, począwszy od dnia dzisiejszego, została odprawiona 9-dniowa nowenna wynagradzająca Niepokalanemu Sercu Maryi. „Proszę, by dzisiaj po każdej Mszy św. odmówić „Akt wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi”, a w kolejnych ośmiu dniach włączyć go do nabożeństwa majowego” – napisał abp Depo.

„Zachęcam również wszystkich wiernych, by przynajmniej raz w życiu odprawili nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca” – napisał metropolita częstochowski.

Odnosząc się do 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Ojczyzny, do Częstochowy i na Jasną Górę abp Depo przypomina, że św. Jan Paweł II uczył nas miłości i zawierzenia Maryi. „Zdajemy sobie sprawę – zwłaszcza w obliczu ostatnich wydarzeń i podziałów społecznych, że wciąż nie dorastamy do miary wdzięczności Bogu za dar osoby i pontyfikatu św. Jana Pawła II. Nasze miasto Częstochowa, które zostało nazwane przez Papieża „dobrym miastem”, mającym charyzmat maryjny i obdarowało Jana Pawła II tytułem „Honorowego Obywatela”, musi okazać się wierne tej łasce” – napisał abp Depo.

„Zawierzmy Jej na nowo, bo Ona najbardziej przybliża ku nam Boże moce w walce z mocami ciemności oraz ze słabością ludzką. Wypraszajmy też realizację jednego z najbardziej istotnych zadań Kościoła na ziemi polskiej, a mianowicie: podstawowego prawa wolności religii i sumienia. Bo dopiero wówczas Ojczyzna nasza będzie rozwijała się w pokoju i jedności” – napisał na zakończenie metropolita częstochowski.

Abp Depo zaprosił wiernych na dziękczynienie w 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Częstochowy i na Jasną Górę. 4 czerwca o godz. 17.00 zostania odprawiona na Szczycie Jasnej Góry uroczysta Msza św. A następnie w Bazylice Jasnogórskiej odbędzie się koncert poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Dziękczynienie zakończy się na Apelową „godziną szczerości i jedności Polaków”.

„Niech nas nie zabraknie na tym dziękczynieniu, a zarazem zobowiązaniu heroicznego zawierzenia Maryi przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II – „Patrona Rodzin” – napisał abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem