Reklama

propozycje

Powołujmy kluby „Europa Christi”

Chrystus zmartwychwstał i jest z nami”. To podstawowe zdanie wiary chrześcijańskiej stało się jakoś nieobecne w życiu ochrzczonych ludzi w Europie, a także w Polsce. Obchodzimy radośnie święta Zmartwychwstania Pańskiego, ale zapominamy, że każda niedziela jest przypomnieniem Zmartwychwstania – być może dlatego ? polskich katolików nie uczęszcza regularnie na niedzielną Mszę św.

Ruch „Europa Christi” proponuje powoływanie Klubów „Europa Christi”. Rozważaliśmy ich statutową formę podobną np. do formy Klubów Inteligencji Katolickiej, także jako stowarzyszenia pod nazwą „Europa Christi”. Jedno jest pewne: Kluby „Europa Christi” winny dostarczać wiedzy i ożywiać świadomość polskich chrześcijan, by byli oni traktowani jako pełnoprawni obywatele.

Reklama

Po pewnym zamyśleniu chcielibyśmy zatem zaproponować opcję Klubów „Europa Christi” jako grup modlitwy, adoracji i pokuty. Nasze życie społeczne i polityczne przepełnione jest wrzaskiem i niepokojem. W takiej sytuacji Pan Jezus proponuje modlitwę. Jeżeli nie jest możliwe przyjazne spotkanie się ludzi, to trzeba spojrzeć w górę – do Boga. A zwrócenie się do Boga to nic innego jak modlitwa. Pamiętamy też słowa Chrystusa: „Gdzie dwóch lub trzech gromadzi się w imię Moje, tam i Ja jestem miedzy nimi” (por. Mt 18, 20). Do Klubu „Europa Christi” mogą więc należeć trzy osoby lub więcej. Wszyscy znamy podstawowe modlitwy chrześcijan, z których winniśmy robić użytek, ale ważna jest także praktyka życia religijnego i pomoc okazywana kapłanom w prowadzeniu duszpasterstwa w parafii.

Kluby „Europa Christi” mogłyby także odznaczać się czymś w rodzaju specjalizacji tematycznej, zależnie od składu i potrzeb grupy. Przykładowo: grupa dobroczynności – świadczenie różnych dobrych czynów, okazywanie współczucia i pomocy; grupa przebaczenia – rozmowy o potrzebie przebaczenia i pokucie; grupa różańcowa – spotkania połączone z odmawianiem Różańca św.; grupa zawodowa – np. nauczyciele, inżynierowie, lekarze i pielęgniarki – realizacja wiary w konkretach życia zawodowego; grupa rodzinna – rodzice, dzieci, dziadkowie, sąsiedzi, przyjaciele; grupa adoracyjna, grupa kontemplacyjna itd.

Kluby „Europa Christi” mają charakter prywatny. Grupa przyjmuje, że spotkania klubu będą się odbywać sukcesywnie, np. raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie czy na miesiąc. Podczas spotkań powinna mieć miejsce wspólna modlitwa, ale także dzielenie się treścią najważniejszych dokumentów Kościoła i prasy katolickiej.

Reklama

O powstaniu Klubu „Europa Christi” powinien być powiadomiony moderator Ruchu „Europa Christi”, który pomoże w zdobyciu materiałów do dyskusji i udzieli pomocnych wskazówek.

A zatem – Klub „Europa Christi” ma charakter grupy modlitewnej, którą tworzą ludzie wierzący w Chrystusa Zmartwychwstałego. Członkowie klubu modlą się, rozważają Pismo Święte, dzielą się lekturą katolicką, a także włączają się w życie parafii, modlą się za Ojczyznę oraz o nawrócenie mieszkańców Europy. Jeśli wielu z nas – w niewielkich wspólnotach – będzie tak czynić, to nie tylko uchronimy się przed ateizacją, ale wyrośniemy Panu Bogu na mądrych mądrością Bożą i świadomych katolików, prawdziwie dzieci Boże.

Kontakt: ks. inf. Ireneusz Skubiś, ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa honorowy@niedziela.pl

2019-04-16 18:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nigdy się nie skarżył

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

miłosierdzie

bł. ks. Michał Sopoćko

miłosierdzie Boże

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego/faustyna.pl

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

O nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, wielkiej pokorze i cierpieniu ks. Michała Sopoćki opowiada s. Bogdana Łasocha, misjonarka Świętej Rodziny.

O. Sebastian Wiśniewski, oblat Maryi Niepokalanej: Towarzyszyła Siostra bł. Michałowi Sopoćce, spowiednikowi św. Siostry Faustyny, w jego ostatnim roku życia. Jak Siostra wspomina ks. Sopoćkę?

CZYTAJ DALEJ

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję