Reklama

W wolnej chwili

Zamość: o wojnie i pokoju na XX Międzynarodowych Dniach Filmu Religijnego SACROFILM

XX Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM rozpoczęły się w Zamościu. Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest hasło „O wojnie i pokoju w spotkaniach w drodze do jednego Ojca”. Jako pierwszy, przy pełnej sali pokazano film w reżyserii Harolda Cronka pt. „Bóg nie umarł”.

[ TEMATY ]

film

kultura

MR

W tym roku proponujemy zatrzymać się nad kwestią wojny i pokoju - podkreśla dyrektor festiwalu ks. Wiesław Mokrzycki i wyjaśnia, że w zamyśle organizatorów różne problemy współczesnego świata analizowane są w świetle religii monoteistycznych – judaizmu, chrześcijaństwa i islamu a sam SACROFILM podejmuje próbę dialogu między nimi.

Ks. Mokrzycki zauważa, iż jesteśmy świadkami wielu konfliktów zbrojnych w różnych częściach świata, zamachów terrorystycznych, niezawinionego cierpienia wielu ludzi. - Pojawia się zatem pytanie, jak to możliwe, że po doświadczeniach II wojny światowej, w której zginęło wiele milionów ludzi, człowiek znów chwyta za broń i zabija brata.

Dyrektor Festiwalu wskazuje, że wielu ludzi jako przyczynę wojen wskazuje religię. "Nie da się ukryć, że ludzie walczą w imię Boga. Tylko, czy są to prawdziwi wyznawcy swoich religii? Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas tegorocznej edycji SACROFILM-u, zarówno na kinowym ekranie, jak i w salach wykładowych w „kulturze spotkania i dialogu” – zapewnia dyrektor zamojskiej imprezy. Wyraża też przekonanie, że tego typu spotkania z religiami monoteistycznymi są potrzebne jako jeden z elementów budujących pokój.

Reklama

Organizatorami SACRROFILM-u są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu oraz parafii p.w. św. Antoniego w Dyniskach

Honorowy patronat nad SACROFILMEM objęli biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek, prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, prof. Krzysztof Zanussi – reżyser i dr Krzysztof Pancerz – rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM zostały przyjęte do wydarzeń kulturalnych rekomendowanych przez Signis Europe - Europejskie Katolickie Stowarzyszenie Komunikacji Społecznej.

2015-02-22 19:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tradycja warta jest pielęgnowania

Niedziela lubelska 32/2015, str. 8

[ TEMATY ]

kultura

Urszula Błaziak

Ks. Zbigniew Kasprzyk (drugi z lewej) w imieniu parafii odebrał dyplom „Przyjaciel Dziecka

Ks. Zbigniew Kasprzyk (drugi z lewej) w imieniu parafii odebrał
dyplom „Przyjaciel Dziecka

Spotkania Trzech Kultur przypominają czasy, gdy w miasteczku żyli zgodnie katolicy, prawosławni i żydzi

Przez wieki Wojsławice były miejscem współistnienia trzech wyznań: katolickiej, prawosławnej i żydowskiej. Stowarzyszenie Miłośników Wojsławic, organizując spotkania, stawiają sobie za cel przypomnienie i pielęgnowanie tradycji i historii miasteczka. – Przed laty żyli tu obok siebie w zgodzie i harmonii katolicy, żydzi i wyznawcy prawosławia. Naszym pragnieniem jest podtrzymywanie tego niepowtarzalnego klimatu poprzez prezentację tradycji i obyczajów poszczególnych narodowości i wyznań, promocja wielojęzykowej twórczości artystycznej, jak również zintegrowanie i zaspokojenie potrzeb kulturalnych społeczeństwa poprzez wspólną zabawę – wyjaśnia Marian Lackowski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Wojsławic, a zarazem inicjator i organizator całego przedsięwzięcia.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na 100 lecie obecności Heleny Kowalskiej w Łodzi: twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym

2023-02-05 18:53

[ TEMATY ]

św. s. Faustyna Kowalska

Archidiecezje Łódzka/ks. Paweł Kłys

- Panu Bogu się nie podoba to, w jaki sposób pościmy. Panu Bogu nie podoba się to, w jaki sposób jesteśmy pobożni. Ani przez taki post, ani przez taką pobożność nie jesteśmy światłem, nie dajemy światła, ale mówi Izajasz – twoje światło może zabłysnąć w ciemnościach wtedy, kiedy jesteś człowiekiem miłosiernym, bo podzieliłeś chleb z głodnym, do domu wprowadziłeś tułacza, kiedy dałeś nagiemu ubranie i nie odwróciłeś oczu od tych, którzy wyciągali rękę do ciebie – mówił abp Ryś w domu św. Faustyny w Łodzi.

Mszą świętą pod przewodnictwem metropolity łódzkiego celebrowaną w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łodzi przy ul. Krośnieńskiej 9, gdzie przed 100-laty mieszkała Helena Kowalska, zakończyły się obchody 100-lecia obecności Apostołki Miłosierdzia w Łodzi. Helena Kowalska mieszkała w Łodzi od września 1922 roku do lutego 1923.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież zapewnił o swej modlitwie za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 14:28

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty, za pośrednictwem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Pietro Parolina wystosował telegramy kondolencyjne na ręce nuncjusza apostolskiego w Turcji arcybiskupa Marka Solczyńskiego oraz nuncjusza apostolskiego w Syrii, kardynała Mario Zenariego w związku tragicznym trzęsieniem ziemi, które minionej nocy nawiedziło południową Turcję i północną Syrię. Pociągnęło ono za sobą co najmniej 1 400 ofiar śmiertelnych.

W telegramie skierowanym na ręce papieskiego przedstawiciela w Turcji kard. Parolin zapewnił o duchowej bliskości Ojca Świętego wobec wszystkich poszkodowanych. „Powierzając tych, którzy zginęli miłosierdziu Wszechmogącego, składa serdeczne kondolencje tym, którzy opłakują ich stratę. Jego Świątobliwość modli się również, aby personel ratunkowy był wspierany w opiece nad rannymi i w trwających działaniach pomocowych Bożymi darami męstwa i wytrwałości” – napisał watykański sekretarz stanu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję