Reklama

Niedziela Świdnicka

Dzień skupienia dla duchowieństwa

[ TEMATY ]

dzień skupienia

Bożena Sztajner/Niedziela

Ostatni z trzech zaplanowanych przed Wielkim Postem dni skupienia dla duchowieństwa diecezji świdnickiej odbył się 21 lutego w Świdnicy pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca. Myślą przewodnią tych dni były słowa zaczerpnięte z programu duszpasterskiego na rok 2014/2015: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” oraz „Miłość Matki”, jako wartość Orędzia Fatimskiego w czasie Peregrynacji Matki Bożej Fatimskiej w diecezji świdnickiej.

Bp Dec w nawiązaniu do tekstu Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 5,27-32): „Nie przyszedłem wezwać do nawrócenia sprawiedliwych, lecz grzeszników”, rozpoczynając homilię, zadał pytanie: „Czy uznajemy się za sprawiedliwych, czy za grzeszników”? W odpowiedzi przytoczył historię: „W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia głośno było u nas o zbrodni popełnionej przez ojca i jego dwóch dorosłych synów, którzy wymordowali całą rodzinę swoich sąsiadów. Gdy ojciec morderca znalazł się w więzieniu ktoś usłyszał jego westchnienie: «za jakie grzechy muszę tak na stare lata poniewierać się w więzieniu?». Słowa te świadczą, że zbrodniarz uważał się za człowieka sprawiedliwego. Okazuje się, że bywa dość często tak, że im większy grzesznik, tym łatwiej mu uważać się za sprawiedliwego”.

Reklama

Fałszywe poczucie sprawiedliwości i moralnej niewinności - kontynuował bp Dec – spotykamy także w codziennym życiu. Następnie zwrócił się w szczególności do kapłanów i kleryków tymi słowami: „Gdy dzisiaj przyglądamy się postawie Lewiego, powołaniu Go na Apostoła, gdy próbujemy rozeznać, którzy ludzie uznają się za sprawiedliwych, a którzy za grzeszników? Chcemy siebie zapytać: a my, do których osób należymy? Nam osobom duchownym, może się też przydarzyć zagubienie, poczucia grzeszności. Potrafimy się łatwo rozgrzeszać, wiele spraw tłumaczyć na naszą korzyść. Chrystus dzisiaj do każdego z nas mówi: «Nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem wezwać do nawrócenia sprawiedliwych, lecz grzeszników». Trzeba nam zrzucić skorupę sprawiedliwości. Musimy najpierw zobaczyć, jak bardzo jesteśmy grzeszni, i jak bardzo potrzebujemy Lekarza, my duchowni i wierni świeccy, aby się nawrócić”.

Druga część dnia skupienia, której przewodniczył ks. dr Krzysztof Czapla SAC, Dyrektor Sekretariatu Fatimskiego z Zakopanego, odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy. Podczas konferencji prelegent nawiązał do słów z 1977 r. bp. Rudolfa Grabera: „W tym roku uroczyście obchodzimy 60-lecie Fatimy. Nie, muszę sprostować, nie uroczyście, przeciwnie, boleśnie stwierdzamy, że polecenia, które nam Bóg dał przez Maryję za mało są uwzględniane i wypełniane. Bolejemy, że Fatimę się w pewnej mierze odrzuca, jako prywatne objawienie, które nas nie obowiązuje. Ale już powoli zaczyna się rozróżniać między objawieniami prywatnymi skierowanymi do jednej osoby lub grupy a takimi, które zawierają polecenia Boga dla całego świata (Rahner). Skoro Kościół wydał o tym pozytywny sąd, to polecenia te należy poważnie potraktować. Odnosi się to właśnie do Fatimy. Zarzuca się nam, że spekulujemy na uczuciach strachu i kompleksach ludzi, gdy mówimy o wielkich Maryjnych orędziach. Ale każdy człowiek myślący wie dziś dobrze, że siedzimy na beczce wybuchowej i że świat stoi nad przepaścią. Politycy gonią z jednej konferencji na drugą, aby świat zachować od wojny atomowej, a obecnie wielkie niepokoje budzi bomba neutronowa. A przecież od 60 lat mamy przed sobą plan pokojowy, który nie kosztuje miliardów tylko od nas czegoś wymaga”. Mówiąc dalej Ks. Czapla zadał pytanie: „Czego od nas wymaga Matka Boża z Fatimy?”. Odpowiadając stwierdził: „Matka Boża wymaga od nas: Modlitwy Różańcowej, a przede wszystkim nawrócenia grzeszników. Oddania się jej Niepokalanemu Sercu, całkowitego odwrócenia się od grzechu i pełnego zwrócenia się ku Bogu. Maryja kategorycznie to podkreśliła, że żąda, aby świat żył takim oddaniem”.

Dzień skupienia zakończył się adoracją Najświętszego Sakramentu i wspólną modlitwą różańcową oraz Aktem zawierzenia kapłanów diecezji świdnickiej Niepokalanemu Sercu Maryi.

2015-02-23 10:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień skupienia dla kapłanów

[ TEMATY ]

kapłan

dzień skupienia

Tomasz Lewandowski

Od Mszy św., której we wrocławskiej katedrze przewodniczył abp Józef Kupny, księża z całej archidiecezji rozpoczęli swój wielkopostny dzień skupienia. Towarzyszyły im słowa: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię", a głównym tematem był sakrament pojednania.

W czasie spotkania wykład do duchownych wygłosił ks. Aleksander Radecki, wikariusz biskupi ds. formacji kapłanów, który już we wstępie zwrócił uwagę, iż współczesny człowiek od księży oczekuje przede wszystkim Chrystusa, bo o wszystko inne może się zwrócić do innych ludzi. Drugie oczekiwanie - zdaniem prelegenta - dotyczy sakramentu pojednania. - Kapłan jest świadkiem Bożego Miłosierdzia, a w konfesjonale realizuje się najpełniej jego ojcostwo duchowe - mówił ks. Radecki.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: w tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości

W tym miejscu czuję się bezpiecznie, bo przy Matce Bożej Pięknej Miłości — powiedział bp Krzysztof Włodarczyk po kanonicznym objęciu diecezji bydgoskiej. Duchowny jest drugim ordynariuszem bydgoskim od utworzenia diecezji w 2004 roku.

Bp Włodarczyk podczas uroczystości w katedrze świętych Marcina i Mikołaja podpisał dokumenty związane z objęciem diecezji wraz z dotychczasowych administratorem apostolskim diecezji bydgoskiej, ordynariuszem toruńskim biskupem Wiesławem Śmiglem i kolegium konsultorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję