Reklama

Uczelnia na Bielanach

Na rynku wydawniczym ukazała się 500-stronicowa książka pt.: „Korzenie UKSW. Z dziejów uczelni na warszawskich Bielanach”, której autorem jest ks. Roman Bartnicki, profesor, dziekan i rektor prezentowanej uczelni przez dwie kadencje: w latach 1996-99 był rektorem ATK, a w latach 1999 – 2005 – rektorem UKSW.

Na kartach książki goszczą zarówno pracownicy dydaktyczni i administracyjni, jak i studenci tworzący szkołę od 200 lat związaną ze stolicą. Dzieło składa się z trzech części, ujętych w ramach chronologicznych wydarzeń uczelnianych. Ks. Bartnicki najpierw ukazuje najstarsze akademickie uczelnie teologiczne w Warszawie. Skupia się przede wszystkim na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Warszawskiego, odnowionego w 1915 r. Sama uczelnia wraz z pierwszymi wydziałami powołanymi w 1816 r. obchodziła jubileusz 200-lecia istnienia. Ta rocznica była jedną z przyczyn przedstawienia dziejów tradycji uniwersyteckiego nauczania teologii w Warszawie.

Reklama

Drugą część książki autor poświęcił Akademii Teologii Katolickiej, która istniała w latach 1954-99. Była to uczelnia państwowa, kierująca się przepisami prawa kościelnego i państwowego. Przez 45 lat służyła krajowi, rozwijając przede wszystkim nauki teologiczne oraz kształcąc duchowieństwo i katolicką inteligencję świecką. Na kartach książki widoczny jest obraz uczelni charakteryzującej się specyficzną atmosferą, życiem pełnym treści ewangelicznych i humanistycznych, zaufaniem i życzliwością wobec ludzi. Wszyscy się znali, nie byli anonimowi, a studenci odnosili się z wielkim szacunkiem do profesorów, swoich mistrzów, z których byli dumni. Ponadto w trudnych czasach reżimu komunistycznego dwie polskie uczelnie katolickie: KUL i ATK były niejako skazane na siebie – przy przewodach doktorskich i habilitacyjnych oraz profesurach wymagana była bowiem recenzja przynajmniej jednego profesora z innej uczelni. Tak więc KUL musiał współpracować z ATK i odwrotnie, zwłaszcza w zakresie nauk teologicznych.

Początkom działalności Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – drugiego uniwersytetu w stolicy – poświęcona jest trzecia część publikacji. Autor w szczegółach przedstawia okoliczności przekształcenia ATK w UKSW. Prezentuje poszczególne osoby związane z powstaniem nowej uczelni, aby zachować je od zapomnienia. Przytacza dokładne daty oraz brzmienie aktów prawnych. Ukazuje ewolucję najważniejszych struktur uniwersytetu, jak wzbogacenie ich humanistyką, matematyką, bioetyką, ekologią, przybliża także rozwój Wydziału Teologicznego z filią w Radomiu i powstałym Instytutem Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa. Wiele miejsca poświęca problematyce rozbudowy kampusu uczelnianego na Bielanach i Młocinach. Porusza też sprawę komputeryzacji; ukazuje bibliotekę, teatr i chór akademicki, podejmowane badania naukowe, a także współpracę międzynarodową. Specjalny paragraf przeznacza na omówienie wydarzeń związanych z doktoratem honoris causa dla Jana Pawła II, co było – jego zdaniem – najważniejszym wydarzeniem w dziejach tej młodej uczelni.

Z pewnością prezentowana książka znajdzie swoje miejsce w zbiorach bibliotecznych zarówno kościelnych, jak i państwowych. Sięgną po nią chętnie także absolwenci – biskupi, kapłani, zakonnicy i zakonnice, a także rzesza osób świeckich.

Ks. Roman Bartnicki, „Korzenie UKSW. Z dziejów uczelni na warszawskich Bielanach”. Dystrybucja: Księgarnia UKSW, ul. Dewajtis 5, 01-815 Warszawa.

2019-04-30 09:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Zagadka księdza N.N.

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 60-61

[ TEMATY ]

historia

ksiądz

Zdjęcia: archiwum Rodzinne Jaskiewiczów

Po 80 latach udało się ustalić, kto został pochowany w anonimowym grobie na cmentarzu w Zduńskiej Woli. „N.N. Ksiądz” to kleryk Adam Jaskowski, chrystusowiec.

Przez lata na cmentarzu katolickim przy ul. Łaskiej wśród ofiar niemieckich nalotów znajdował się anonimowy grób. Tablica z napisem: „Tu spoczywa N.N. Ksiądz, który zginął podczas bombardowania przez Niemców dworca kolejowego w Zduńskiej Woli we wrześniu 1939 roku”, ciekawiła mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

BOŻE OJCZE MIŁOSIERNY...

2021-09-17 21:39

Małgorzata Pabis

    W niedzielę, 19 września w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach będziemy przeżywać drugą stację miesięcznego przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

    Przygotowania rozpoczęto w sierpniu br. podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Inaugurując tę niezwykłą modlitwę, arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wyraził życzenie, aby „iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać: „Jezu, ufam Tobie!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję