Reklama

drogowskazy

„Et grati estote” – I bądźcie wdzięczni

To słowa św. Pawła (Kol 3, 15), jakże proste i zwyczajne. Bo wdzięczność to właśnie coś bardzo oczywistego i normalnego.

Reklama

Myślę, że podstawowym obowiązkiem każdego człowieka jest zachować pewną normalność. Oznaką normalności jest przede wszystkim nasz stosunek do prawdy, który w naszych czasach został rozchwiany. A prawda mówi nam to, co po prostu jest. Bóg zdefiniował siebie słowami: „Jestem, Który Jestem” (Wj 3, 14). Otóż Pawłowe „grati estote” i wszystkie odniesienia do prawdy mieszczą się w pojęciu normalności.

Tak wielu ludzi rozmija się z prawdą. Niektórzy celebryci zapominają, co było wczoraj, i wprost pływają w obłudzie i pozoranctwie. Chciałbym zapytać wielu spośród tzw. białych kołnierzyków: Jaka jest wasza pamięć i dlaczego jest taka krótka? Moralność w wydaniu Ewangelii jest oczywista, nie można mieć wątpliwości, gdzie jest prawda, a gdzie obłuda. Celebryci też powinni mieć sumienie i rozumnie myśleć. Chodzi o zwykłą uczciwość. Ktoś z nich odgrażał się kiedyś, że „załatwi swojego konkurenta w białych rękawiczkach”, inni zaś udają obrońców życia, choć niekoniecznie od poczęcia do naturalnej śmierci. I pytam: o co tu chodzi? Przypomnijmy sobie słowa Chrystusa przed Piłatem: „Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie” (J 18, 37). Przykro, że „białych rękawiczek” i obłudnych podżegaczy jest coraz więcej...

Na bazie mojego dużego doświadczenia muszę, niestety, stwierdzić, że ok. 95 proc. ludzi obdarowanych to ludzie bez pamięci. Nie tylko nie pamiętają okazanego im dobra, ale też czynią wszystko, by o tym zapomnieć, a nawet – by inni o tym nie wiedzieli. I to jest wielki problem, który ociera się w jakimś sensie o satanizm, bo do ideologii szatana należy przecież brak wdzięczności. Na wielkość i wspaniałość Boga szatan zareagował nienawiścią. Również ateizm jest wyrazem największej niewdzięczności wobec Boga Stwórcy. Wszyscy obdarowani powinniśmy się zastanowić, czy zawsze jesteśmy wdzięczni, czy raczej realizujemy opcję diabła, czyli niewdzięczności.

2019-04-30 09:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Wspólna droga - wkrótce inauguracja III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-21 11:25

Archidiecezja Lubelska

Przed nami uroczysta inauguracja III Synodu Archidiecezji Lubelskiej.

W najbliższą sobotę, 25 września, w archikatedrze zostanie oficjalnie otwarty III Synod Archidiecezji Lubelskiej, który pod hasłem „Kościół - dom i szkoła komunii” został zwołany przez abp. Stanisława Budzika 25 marca 2019 r. Pandemia znacznie przesunęła w czasie zaplanowaną inaugurację, ale nie przerwała intensywnych prac przygotowawczych. Kilkaset osób z komisji synodalnych oraz kilka tysięcy członków parafialnych zespołów synodalnych: biskupi, kapłani, osoby życia konsekrowanego i świeccy podjęli modlitwę i refleksję nad kondycją Kościoła w Lublinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję