Reklama

Kościół

Zamiast rosy polska krew

Uroczystości na Monte Cassino miały szczególnie podniosły charakter. W ten sposób przypomniano Europie o jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej, którą udało się wygrać właśnie dzięki bohaterstwu Polaków

Niedziela Ogólnopolska 21/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

rocznica

Artur Stelmasiak/Niedziela

Z okazji 75. rocznicy zdobycia Monte Cassino zorganizowano największe w historii uroczystości w tym miejscu. Pierwszy raz wzięli w nich udział prezydenci Polski i Włoch, a przy grobie każdego poległego żołnierza wartę honorową pełnili harcerze.

– Nasi żołnierze nie dotarli do ojczyzny – powiedział prezydent RP Andrzej Duda. – Zostali tutaj, na tej ziemi, która ich litościwie przytuliła. Ale popatrzcie Państwo, na nich (tu wskazał na harcerzy): do tych krzyży, do tych grobów, do tych poległych przyszła dzisiaj Polska – podkreślił i podziękował harcerzom za ich piękną służbę. – Polscy żołnierze nie doszli do Polski, choć zwyciężyli tutaj, w tej bitwie, która znów rozsławiła polski oręż na cały świat. Ich zwycięstwo otworzyło drogę na Rzym, przełamało niemiecką blokadę. Lecz Polska nie stała się w pełni wolna po II wojnie światowej. Ale dziś jest! Jest wolna, niepodległa, suwerenna i dziś jest także tutaj – zauważył.

Polsko-włoska świątynia pamięci

Bitwa o Monte Cassino i bitwa o Anglię to dwa najbardziej znane symbole polskiego oręża z okresu II wojny światowej. Dzięki Polakom kilkanaście dni później udało się wyzwolić Rzym. – To jest niesamowite miejsce, bo ten kawałek ziemi we Włoszech jest tak bardzo polski. Na widok tego cmentarza ściska się serce każdego Polaka. Przed nami groby bohaterów tamtej bitwy, którzy szli przez ziemię włoską, ale chcieli iść z ziemi włoskiej do Polski, jak w naszym hymnie narodowym – zwrócił uwagę prezydent Duda.

Reklama

Do tej przejmującej symboliki wojennej ofiary odniósł się także prezydent Republiki Włoskiej Sergio Mattarella. – Monte Cassino to świątynia pamięci naszych narodów: polskiego i włoskiego – powiedział. – Pamięć ta została uwieczniona w słowach wyrytych na wzgórzu 593: „Za wolność naszą i waszą, my, żołnierze polscy, oddaliśmy Bogu ducha, ciało – ziemi włoskiej, a serce – Polsce”. W głębokim znaczeniu tego zdania zawarta jest istota przyjaźni łączącej Polskę i Włochy.

Piękne uroczystości z udziałem wojska, harcerzy i kombatantów zorganizował Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Młodzieżowym organizacjom został przekazany patriotyczny testament kombatantów, rozpoczęto także akcję odnajdywania i umieszczania zdjęć na grobach wszystkich poległych bohaterów. – Europo, swoją wolność zawdzięczasz polskiemu żołnierzowi. Nigdy o tym nie zapomnij – podkreślił min. Jan Józef Kasprzyk, szef UdsKiOR.

Najważniejszymi uczestnikami obchodów 75. rocznicy bitwy byli, oczywiście, kombatanci z różnych stron świata. Ok. 50 proc. żołnierzy Armii Andersa nie wróciło do ojczyzny, bo wiedzieli, że komunistyczna władza nie czeka na nich z otwartymi ramionami. – Oni powinni defilować w gronie zwycięzców, a stało się inaczej. Dla polskich bohaterów komuniści po 1945 r. przygotowali kazamaty bezpieki i zamiast chwały zgotowali im kolejne oskarżenia i cierpienie – powiedział „Niedzieli” obecny na uroczystościach prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Reklama

Ziarna wydały plon

Zaciekłą walkę o Monte Cassino w 1944 r. doskonale pamięta płk. Antoni Łapiński. – Tuż obok tego cmentarza był tzw. domek lekarza i tam nosiliśmy z pola walki dziesiątki rannych – opowiadał „Niedzieli”. Pochodzi z Łap k. Białegostoku, przeszedł trudny szlak przez Syberię i Bliski Wschód. – Podczas wojny przeżyłem dwie najbardziej wzruszające chwile. Pierwsza to kiedy w tej beznadziei w głębi ZSRR zobaczyłem polską flagę przy punkcie werbunkowym do Armii Andersa, a druga – gdy biało-czerwona załopotała na Monte Cassino i gdy tu właśnie spotkałem mojego rodzonego brata, który przeżył najcięższe walki o Mass Albaneta. To było dla mnie jak kolejne urodziny. Cieszę się, że mogę je kolejny raz świętować w tym ważnym dla mnie miejscu – dodał ze wzruszeniem płk Łapiński.

Podczas uroczystości została wykonania najsłynniejsza wojskowa pieśń ze słowami: „Czerwone maki na Monte Cassino/ Zamiast rosy piły polską krew”. – Tamtej wiosny czerwień maków na Monte Cassino stawała się coraz bardziej intensywna, gdyż – jak mówią słowa pieśni – te maki piły polską krew – zauważył podczas Mszy św. bp gen. Józef Guzdek, ordynariusz polowy WP. Tę krew warto było przelewać za usychające i niszczone przez totalitaryzm niemiecki i sowiecki drzewo chrześcijańskiego kontynentu, zasadzone przez założyciela klasztoru – św. Benedykta z Nursji. – Z ofiary m.in. polskiego żołnierza rodziła się Europa wolna, pełna szacunku dla każdego człowieka, powracająca do swych chrześcijańskich korzeni – powiedział bp Guzdek. – Jesteśmy na tym wojennym cmentarzu, aby na nowo odkryć, że dorodne ziarna wsiane w skalistą glebę pod niebem Italii, choć obumarły, wydały obfity plon wolności.

2019-05-21 13:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W czwartek 39. rocznica śmierci Prymasa Wyszyńskiego

2020-05-25 17:57

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

rocznica

www.prymaswyszyński.pl

kard. Stefan Wyszyński

W 39. rocznicę śmierci Prymasa Stefana Wyszyńskiego mieszkańcy stolicy będą modlić się w archikatedrze warszawskiej o owoce jego beatyfikacji. Jak co miesiąc, będą uczestniczyć we Mszy świętej, którą 28 maja o godz. 19.00 odprawi kard. Kazimierz Nycz. W ramach duchowych przygotowań wysłuchają też prelekcji, którą wygłosi prof. Krzysztof Koehler.

Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z epidemią koronawirusa, do archikatedry św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście będzie mogło wejść ok. 150 osób. Msza święta, modlitwa i prelekcja będzie transmitowana na kanale YouTube Archidiecezji Warszawskiej.

Zobacz zdjęcia: Maryjność prymasa Stefana Wyszyńskiego

W ramach przygotowania pastoralnego do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego prof. Krzysztof Koehler poruszy temat "Wizja obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski". - Przedstawiając program tych obchodów będę starał się wskazać nie tylko na czym on polegał, ale także jakie było jego znaczenie dla przyszłości Polski i Kościoła – zapowiada wybitny eseista i profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W nawiązaniu do daty rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia, 28. dzień miesiąca to od lat dzień modlitwy przy grobie kard. Stefana Wyszyńskiego w stołecznej archikatedrze. Najpierw modlono się o jego beatyfikację, a od listopada 2019 r. trwa przygotowanie pastoralne i modlitwa o owoce beatyfikacji. Niewykluczone, że w przyszłości, jeśli tak zdecyduje papież, będzie to dzień liturgicznego wspomnienia Prymasa Wyszyńskiego.

CZYTAJ DALEJ

Biskup podarował parafii w Szprotawie kopię obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej

2020-05-26 10:04

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

parafia Szprotawa

Kamil Krasowski

Biskup przekazał wizerunek Matki Bożej Rokitniańskiej na ręce ks. Ryszarda Grabarskiego

Bp Tadeusz Lityński w Dniu Matki podarował parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie kopię obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej. Wizerunek przekazał na ręce proboszcza ks. Ryszarda Grabarskiego w Domu Biskupim w Zielonej Górze.

- Umieścimy Matkę Bożą Rokitniańską na ambonie, gdzie ma u nas swoje szczególne miejsce, żeby czuwała nad nami i wysłuchiwała prośby o te łaski, które są dla nas potrzebne - mówi ks. Ryszard Grabarski, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Szprotawie.

- Jakiś czas temu będąc z osobistą wizytą w Szprotawie ksiądz proboszcz informował mnie o poczynionych pracach w czasie remontu w tamtejszym kościele, o wszystkim co zostało dokonane z wielkim wysiłkiem parafian. Jestem im wdzięczny za to, że tyle wysiłku, tyle ofiary włożyli w przywrócenie piękna tej świątyni. Wówczas mówił, że bardzo pragnie, aby do kościoła mógł zawitać piękny wizerunek Matki Bożej Rokitniańskiej. Dlatego kiedy zrodziła się taka możliwość postanowiłem go przekazać, żeby w tym Dniu Matki, Ona, nasza Patronka Rokitniańska, mogła trafić do tej wspólnoty. Ale w tym dniu jest to też taki duchowy dar dla tych wszystkich, którzy jako dzieci uciekają się pod Jej opiekę, pod opiekę Matki - powiedział bp Tadeusz Lityński.

CZYTAJ DALEJ

Trwają duchowe przygotowania do odpustu w parafii Ducha Świętego w Kielcach

2020-05-26 19:29

[ TEMATY ]

Kielce

parafia Ducha Świętego w Kielcach

Janusz Kamiński

Kościół Ducha Świętego w Kielcach

Tygodniowy cykl konferencji zainspirowanych poezją ks. Twardowskiego zaproponowała parafia Ducha Świętego w Kielcach przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Konferencje głosi ks. dr Jan Nowak – redaktor naczelny Wydawnictwa „Jedność” i wykładowca kieleckiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Spotkania Mszą św. i Nabożeństwem do Ducha Świętego mają przygotować wiernych do uroczystości odpustowych. Tematy poszczególnych konferencji np. „Duch stale pobożny twardy i uparty”, „jesteś – a przecież nigdy cię nie widać” , „bo przez grzeczność udajesz że wcale cię nie ma” - zaczerpnięte są z wiersza ks. Jana Twardowskiego „Westchnienie”. Spotkania modlitewne odbywają się od poniedziałku 25 maja do 30 maja. Rozpoczynają się każdego dnia Mszą św. o godz. 19. 30, o godz. 20. 30 jest Nabożeństwo do Ducha Świętego.

Każdego roku w parafii w Wigilię Zesłania Ducha Świętego odbywa się wielkie czuwanie z obecnością różnych ruchów i wspólnot parafialnych. Towarzyszyły im występy zespołów muzycznych, które pomagały prowadzić rozważania modlitewne. Ze względu na ograniczenia epidemiczne tegoroczne czuwanie będzie miało skromniejszą oprawę.

W niedzielę 31 maja o godz. 11. 30 Sumie odpustowej w kościele pw. Ducha Świętego będzie przewodniczył ks. dr Jan Nowak.

Katarzyna Dobrowolska

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję