Reklama

Niedziela Wrocławska

Bohaterowie w obrączkach

Małżeństwo „bez znieczulenia”

Franciszkańskie Duszpasterstwo Młodzieży i Powołań na Górze św. Anny to dla wielu nie tylko miejsce beztroskich spotkań, ale czas dojrzewania do podejmowania życiowych decyzji. Tam poznali się Katarzyna i Paweł – dziś małżeństwo z czteroletnim stażem, które dzieli się doświadczeniem głosząc konferencje dla dzieci i młodzieży

Katarzyna i Paweł

Liczy się drugi człowiek

Katarzyna i Paweł Kaczmarkowie są pedagogami i kuratorami społecznymi. Katarzyna pracuje w jednym z wrocławskich ośrodków adopcyjnych, a Paweł jest obecnie wicedyrektorem Szkoły Podstawowej nr 83 im. Jana Kasprowicza we Wrocławiu, gdzie uczy także religii. Niejednokrotnie Kasia czy Paweł po ciężkim dniu pracy jechali jako kuratorzy do rodzin, które mierzyły się z całą masą problemów. Chciałoby się zapytać: za mało macie swoich zmartwień? – Kuratela to praca bez nagrody, bo często nie widać postępu w rodzinach, do których jeździmy, ale takie słowa jak „dobrze, że pani przyszła, bo chociaż miałam z kim porozmawiać” pokazują, że warto – mówi Katarzyna. W takiej pracy trzeba nad sobą panować, być czujnym i skupionym na dobru dziecka. Tego nie da się nauczyć. Mimo że Katarzyna i Paweł powierzają swoje powołanie Bogu, ale muszą liczyć się z tym, że nie wszyscy żyją Chrystusem. – W kurateli nie ma miejsca na bezpośrednie odnoszenie się do wiary, używanie argumentów typu „Pan Bóg Ci pomoże”. W kontakcie z drugim człowiekiem trzeba odnosić się do faktów i prawa. Często podejmować ważne decyzje związane z życiem drugiego człowieka. Nawet w sytuacjach skrajnych należy umieć wybaczać i dawać kolejną szansę – dodaje Paweł.

Misja

Reklama

Kasia trafiła na studia pedagogiczne bez przekonania, jednak na trzecim roku odbyła praktyki w ośrodku adopcyjnym i tam odnalazła swoje miejsce. We Wrocławiu są tylko dwa takie ośrodki, po kilka etatów w każdym, a jednak udało jej się dostać pracę w jednym z nich. Przypadek? – Dla mnie to palec Boży. Teraz minął już szósty rok jak pracuję w ośrodku i mimo że czasem jest bardzo emocjonalnie i stresująco, nie zamieniłabym tej pracy na żadną inną. Bywa, że człowiek ma dość, przede wszystkim odpowiedzialności. Przecież podejmuje decyzje, które mogą zaważyć na losie wielu ludzi: na losie dzieci, dla których szukamy rodziców, a także rodziców, których wybieramy do konkretnych dzieci. W modlitwie proszę Boga o mądrość i roztropność przy podejmowaniu tych decyzji – mówi Katarzyna.

Kaganek oświaty

Co jest dla Pawła ważne w pracy nauczyciela? To, że dziś uczniowie nie tyle potrzebują nauczycieli, ile kogoś, kto będzie obok nich, zrozumie bez wielkich słów. On stara się być i to sprawia, że czuje się potrzebny. Zapytałam go również, jakiego Boga pokazuje dzieciom na lekcjach religii. – Niestety nie pokazaliśmy młodemu człowiekowi Boga, który jest miłością. Ja na lekcjach religii nie żądam, żeby uczniowie mieli 10 podpisów pod Różańcami i 15 pod Roratami, ale zależy mi na tym, żeby chociaż na chwilę weszli sami do kościoła na spotkanie z kimś, z kim mogą być w relacji. Dzięki temu ten obraz może się wyprostować – odpowiada.

Można by powiedzieć, że Kaczmarkowie po prostu wykonują swój zawód. Oczywiście. Jednakże sam wybór zawodów społecznych mówi o nich wiele. To ludzie, którzy chcą żyć w relacji z innymi, poświęcać się im w różnych formach z całkowitą pokorą. Przez duszpasterstwo młodzieży zostali wychowani do życia we wspólnocie i mimo że oboje stanowią ją teraz dla siebie, chętnie dzielą się sobą z innymi, zapraszając do tego Pana Boga.

2019-05-21 13:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego wiele małżeństw jest nieszczęśliwych? - ks. Marek Dziewiecki

Czym jest przysięga małżeńska i czy wiemy, co sobie ślubujemy? Dlaczego wiele małżeństw jest nieszczęśliwych?

CZYTAJ DALEJ

Dzieciątko z Atocha

Niedziela Ogólnopolska 1/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Hiszpania

Archiwum

Mały Pan Jezus z Atocha

Mały Pan Jezus z Atocha

Główne sanktuarium Dzieciątka z Atocha znajduje się w Meksyku i tam czcią wiernych jest otoczona oryginalna figurka Małego Pana Jezusa, jednak autentyczne początki historycznej „działalności” Dziecięcia miały miejsce w Hiszpanii

Hiszpania była wówczas pod okupacją Maurów. W Atocha, na przedmieściach Madrytu, wielu katolików zostało uwięzionych przez muzułmanów z powodu wyznawanej wiary. Więźniowie nie byli karmieni przez nadzorców, pożywienie zatem musiały im dostarczać ich rodziny. W końcu jednak kalif zarządził, że przychodzić do więzienia z żywnością będą mogły wyłącznie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. roku życia.

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję