Reklama

Polska

Obchody 28. rocznicy śmierci ks. Franciszka Blachnickiego

"Tak umierają święci" - powiedział bp Adam Wodarczyk w 28. rocznicę śmierci sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Uroczystej Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji ks. Blachnickiego przewodniczył 27 lutego br. w krypcie katedry Chrystusa Króla w Katowicach abp Wiktor Skworc. Kazanie wygłosił bp Adam Wodarczyk, moderator generalny Ruchu Światło Życie.

[ TEMATY ]

oaza

Bp Wodarczyk przybliżył licznie zgromadzonym wiernym historię powołania oraz ostatnie chwile ziemskiego życia sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. – Ks. Franciszek Blachnicki umarł na swoim łóżku w postawie siedzącej o godz. 16.15 i ostatnie słowa, które wyszeptał zanim utracił świadomość w stanie agonii to były słowa „Ojcze, w Twoje ręce…”. Tak umierają święci – zauważył biskup.

Jak wspominał moderator generalny RŚŻ w momencie śmierci ks. Blachnickiego na Jasnej Górze rozpoczynała się 12. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu „Światło – Życie”, w której bp Wodarczyk uczestniczył jako uczeń szkoły średniej. – W pierwszych godzinach kongregacji dotarła do nas informacja, że sługa Boży został wezwany do wieczności. Nie zapomnę tej chwili, gdy staliśmy wszyscy w auli Jana Pawła w całkowitej ciszy, która nie była ciszą pełną rozpaczy, ale pełną głębokiej wiary w to, że dla założyciela Ruchu „Światło – Życie” rozpoczęło się nowe życie; życie w pełni światła – podkreślił biskup.

Reklama

Kaznodzieja zwrócił uwagę na cud nawrócenia tysięcy ludzi za sprawą ks. Blachnickiego. – Wystarczy zobaczyć ilu nas się tutaj zebrało w katowickiej krypci i przemnożyć to przez te wszystkie miejsca, w których również odbywają się Msze św. w intencji rychłej beatyfikacji ks. Blachnickiego, aby zobaczyć ogrom żywych serc, wielbiących Boga dzięki nauczaniu nawróconego w celi śmierci ks. Franciszka – stwierdził.

Przed końcowym błogosławieństwem metropolita katowicki abp Wiktor Skworc poinformował, że w czerwcu tego roku ma być gotowy dekret o heroiczności cnót sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. – Obiecał nam to kardynał Angelo Amato słownie oraz pisemnie jesienią ubiegłego roku – powiedział abp Skworc. Wówczas do beatyfikacji potrzebny będzie jeszcze cud za wstawiennictwem sługi Bożego, na który wszyscy czekają, a gdy pojawia się jakakolwiek przesłanka mogąca to oznaczać, jest skrupulatnie badana. Jednak, jak podkreślił arcybiskup, papież może decyzję o beatyfikacji podjąć nawet bez orzeczenia cudu, o czym zapewniał go w niedawnej rozmowie kardynał Dziwisz. Mając nadzieję na rychłą beatyfikację sługi Bożego ks. Blachnickiego, a ponad to perspektywę zbliżających się ŚDM w Krakowie, metropolita prosił wszystkich o gorliwą modlitwę.

Ks. Franciszek Blachnicki zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął w 1995 r. Od 2000 r. grób ks. Blachnickiego znajduje się w kościele Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem. 27 lutego 2013 r. na ręce prefekta kard. Angelo Amato Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oddano tzw. Positio - spisaną syntezę życia i działalności założyciela RŚŻ.

2015-02-28 11:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ruch Światło – Życie: oazy odbędą się we wszystkich diecezjach

[ TEMATY ]

oaza

W tym roku we wszystkich diecezjach w Polsce odbędą się wyjazdowe rekolekcje oazowe, choć prawdopodobnie będzie ich mniej niż zwykle i z mniejszą ilością uczestników. Wciąż jeszcze trwają zapisy i organizacja turnusów. Przed pandemią w oazach w Polsce uczestniczyło każdego roku ok. 30 tys. osób.

W ubiegłym roku organizacja oaz wyglądała bardzo różnie w różnych diecezjach. W archidiecezji katowickiej zamiast rekolekcji wyjazdowych proponowane były spotkania przy parafiach. W archidiecezji przemyskiej rekolekcje wyjazdowe odbywały się w bardzo ograniczonej formie z uwagi na trudności z organizacją noclegów w szkołach. W archidiecezji białostockiej z kolei odbyły się wyjazdy rekolekcyjne choć w niepełnym wymiarze.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio pozostaje naszym towarzyszem w cierpieniu - o. Cantalamessa o mocy orędownictwa świętego z Petrelciny

2021-09-23 12:03

[ TEMATY ]

O. Pio

Graziako

Moje pierwsze prawdziwe spotkanie z ojcem Pio miało miejsce wiele lat po jego śmierci, gdy byłem w San Giovanni Rotondo przy okazji rekolekcji dla duchownych. Nie poznałem go za życia, a po jego śmierci jako teolog nie czułem też potrzeby bliższego zapoznania się z jego myślą.

Podczas tamtego pobytu przeczytałem przypadkiem świadectwo, które ojciec Pio złożył swojemu spowiednikowi kilka dni po tym, jak otrzymał stygmaty. Znajduje się ono na chórze w starym kościele – tam, gdzie wszystko zaszło. Ojciec Pio kończył swoją relację słowami psalmu:

CZYTAJ DALEJ

Żywy Kościół

2021-09-24 06:27

Magdalena Lewandowska

We wspomnienie św. o. Pio parafia na wrocławskich Partynicach przeżywała odpust i sakrament bierzmowania – uroczystościom przewodniczył abp Józef Kupny.

To jedyny w naszej archidiecezji kościół pod wezwaniem świętego z Pietrelciny. Parafia jest młoda, erygowana w 2007 r. – W dniu dzisiejszym z pewnością mamy wiele powodów do radości, przede wszystkim dlatego, że stoimy w nowej świątyni, w której mieszka Bóg. Udało się ją wybudować dzięki pomocy Bożej, ofiarnej pracy księży proboszczów, budowniczych i wielkiemu sercu parafian. Owszem, ten kościół jeszcze nie jest poświęcony, zostało jeszcze wiele prac do wykonania, ale to, co najważniejsze, co szczególnie nas wszystkich cieszy to to, że w miejscu, gdzie żyjecie, jest Dom Boga – mówił metropolita wrocławski. – Dziękuję wam bardzo za tę świątynię, za wyraz waszej wiary, miłości do Boga i przywiązania do wspólnoty Kościoła. Ta błogosławiona obecność Jezusa Eucharystycznego jest źródłem łask dla wszystkich mieszkańców parafii – podkreślał abp Kupny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję