Reklama

Watykan

Z Watykanu

Troska o świat stworzony

Eko-Watykan

Rzym tonie w śmieciach: obrazy przepełnionych pojemników publikuje co raz światowa prasa. Jak zatem wygląda sytuacja w położonym w centrum Wiecznego Miasta Watykanie? Czy „wyspa świętych” również boryka się z problemem nadmiaru śmieci? Na te pytania odpowiedział Rafael Ignacio Tornini, szef działu ogrodnictwa i służb komunalnych w Gubernatoracie Państwa Watykańskiego w rozmowie z włoską agencją Ansa.

Najmniejsze państwo na świecie jest również jednym z najbardziej „zielonych”, w końcu znaczna część jego terytorium jest pokryta ogrodami. Jednorazowy plastik wkrótce stanie się przeszłością – powiedział Tornini. A śmieci? Aby je zebrać i poddać recyklingowi, Watykan ma swój własny system, który jest w dużej mierze zgodny ze standardami ustalonymi przez Unię Europejską. Od 2016 r. w państwie istnieje nawet specjalne składowisko odpadów, nazywane centrum ekologicznym. W pierwszych 6 miesiącach tego roku 98 proc. śmieci, które wylądowały na składowisku odpadów niebezpiecznych, zostało przesortowanych. Celem jest, oczywiście, 100 proc., co powinno zostać osiągnięte w przyszłym roku. Jeśli chodzi o „normalne” odpady, jeszcze 3 lata temu tylko 35 proc. było sortowanych; dziś odsetek ten wynosi 55 proc., a w ciągu 2-3 lat powinien osiągnąć poziom 75 proc. Watykan produkuje ok. 1000 ton odpadów rocznie.

RV

Raport o prześladowaniach

Alarmująca skala dyskryminacji chrześcijan

Reklama

W alarmującym tempie rośnie skala prześladowań i dyskryminacji, których doświadczają chrześcijanie. Wspólnota międzynarodowa nie wyciąga z tego żadnych konsekwencji albo w ogóle nie zwraca na to uwagi. Prześladowcy chrześcijan mogą liczyć na bezkarność – powiedział wiceszef papieskiej dyplomacji ks. Antoine Camilleri podczas prezentacji raportu na temat prześladowania chrześcijan.

Dokument ten został przygotowany na wniosek brytyjskich władz. W Rzymie zaprezentowano go w bazylice na Wyspie Tyberyjskiej. Świątynia ta została wybudowana ku czci św. Wojciecha. Po złożeniu w niej relikwii św. Bartłomieja zmieniono też jej nazwę. Z woli Jana Pawła II jest ona rzymskim sanktuarium nowych męczenników.

Ksiądz Camilleri zauważył, że w niektórych regionach świata dochodzi do tak daleko idących prześladowań, że można już mówić wręcz o ludobójstwie, systematycznym wymazywaniu obecności chrześcijan ze społeczeństwa i kultury. Dochodzi do tego również w miejscach, gdzie wyznawcy Chrystusa są pierwotnymi mieszkańcami.

RV

Evangelii gaudium

Jak wdrażać w życie wizję Franciszka

Reklama

Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji organizuje II międzynarodowe spotkanie poświęcone perspektywom wdrożenia w życie Kościoła adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium”. Odbędzie się ono w dniach 28-30 listopada br.

W spotkaniu wezmą udział biskupi, kapłani i świeccy, którzy w ramach konferencji episkopatów i na poziomie diecezjalnym zajmują się ewangelizacją oraz tematami jej pokrewnymi.

RV

Synod o Amazonii

Konstruktywna krytyka

Okrytyczne podejście do dokumentu roboczego przyszłego synodu biskupów o Amazonii apeluje kard. Gerhard Ludwig Müller. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary przypomina, że tekst ten nie ma nic wspólnego z magisterium Kościoła. Nie ma więc obawy, że krytykując dokument, atakujemy Ojca Świętego.

Instrumentum laboris, zdaniem kard. Müllera, jest słabe nie tylko pod względem teologicznym, ale w niektórych miejscach wręcz wprowadza zamieszanie w ważnych kwestiach wiary.

RV

Wolność religijna

Szczyt Watykan – USA

Watykan i Stany Zjednoczone zorganizują wspólnie spotkanie na temat wolności religijnej. Szczyt jest planowany na 2 października br. Ma służyć m.in. podkreśleniu znaczenia współpracy z organizacjami związanymi z religią w dziedzinie ochrony wolności religijnej.

VN

Z twittera papieża Franciszka

Wiara jest darem, który podtrzymuje żywą, głęboką i piękną pewność: jesteśmy dziećmi umiłowanymi przez Boga.

2019-07-24 11:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzea Watykańskie: poranne zwiedzanie o szóstej - ze śniadaniem

[ TEMATY ]

Watykan

muzeum

Christopher Chan / Foter.com / CC BY-NC-ND

Niecodzienne zwiedzanie z przewodnikiem o szóstej rano, zakończone śniadaniem proponują Muzea Watykańskie. O tej porze można uczestniczyć m.in. w otwieraniu sal i zapalaniu w nich światła, z Kaplicą Sykstyńską włącznie.

Aby uczestniczyć w tej jedynej w swoim rodzaju „wizycie specjalnej” w niewielkiej grupie, trzeba dokonać rezerwacji za pośrednictwem maila: visitespeciali.musei@scv.va lub numeru telefonu: + 39 06 69881435. Na stronie internetowej ZOBACZ można zobaczyć wideo przedstawiające tę wizytę, zatytułowaną „Good Morning Vatican Museums".

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję