Reklama

Polskie górnictwo naftowe i gazownictwo pomaga z radością

2019-08-06 09:21

Jacek Cegła
Niedziela Ogólnopolska 32/2019, str. 46-47

Stach Leszczyński/PGNiG Obrót Detaliczny

Pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym i wykluczonym społecznie to główne cele akcji charytatywnej „Pomagam z radością”, której partnerem strategicznym jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W jej uroczystej inauguracji, która odbyła się w Brańszczyku nad Bugiem, wzięli udział prezydent RP Andrzej Duda i jego małżonka Agata Kornhauser-Duda

Akcja „Pomagam z radością” to dzieło księży orionistów, służące rozpropagowaniu działalności, którą zakonnicy od prawie stu lat prowadzą w kilkunastu ośrodkach rozsianych po całej Polsce. Dzięki zaangażowaniu zakonników udało się już pomóc dziesiątkom tysięcy osób. Charytatywna działalność księży orionistów ma charakter ciągły. Duchowni chcieliby bardziej rozwinąć swoją pracę misyjną; zbudować nowe ośrodki, by otoczyć opieką jeszcze więcej osób. Stąd pomysł na organizację akcji „Pomagam z radością”, której celem jest wspieranie dobroczynności przez przekazywanie darów pieniężnych konkretnym ośrodkom i osobom. Jej oficjalna inauguracja odbyła się 6 lipca br. podczas pikniku w Brańszczyku.

– Kiedy księża orioniści zwrócili się do nas o pomoc, długo się nie zastanawialiśmy – mówi Henryk Mucha, prezes Zarządu PGNiG Obrót Detaliczny. – To dla nas ogromny zaszczyt, że możemy być partnerem strategicznym akcji „Pomagam z radością” – tym bardziej, że uczestniczymy w projekcie, który jest wspierany przez Pana Prezydenta i jego małżonkę. Jestem przekonany, że ta szlachetna akcja wyzwoli wiele dobra, które przełoży się na konkretną pomoc dla potrzebujących.

Pomaganie jest niejako wpisane w działalność PGNiG Obrót Detaliczny. Firma, obsługująca prawie 7 mln klientów, przyczynia się m.in. do poprawy jakości powietrza w Polsce przez realizację licznych programów ekologicznych. Wspiera również polskich patriotów.

Reklama

– Pomagamy bohaterom, którzy odważnie bronili polskiej wolności, uczestników Powstania Warszawskiego czy górników pacyfikowanych w kopalni Wujek. W uznaniu dla ich zasług pokrywamy ich rachunki za gaz w ramach akcji „Rachunek wdzięczności PGNiG” – podkreśla Maciej Woźniak, wiceprezes ds. hadlowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.

Dzięki zaangażowaniu organizatorów, pomocy wielu ludzi dobrej woli i wolontariuszy oraz wsparciu PGNiG piknik inauguracyjny został zorganizowany na najwyższym poziomie. W imprezie, którą poprowadziła Anna Popek, dziennikarka TVP, wzięło udział kilka tysięcy osób. Dla uczestników pikniku – zarówno tych starszych, jak i młodszych – przygotowano wiele atrakcji. Jedną z nich był znajdujący się na stoisku PGNiG namiot edukacyjny z widowiskowymi eksperymentami dla dzieci. Stoisko odwiedziła para prezydencka.

Prezydent Andrzej Duda otrzymał piłkę ręczną (PGNiG jest sponsorem strategicznym polskiej piłki ręcznej), a pierwsza dama – maskotkę Gazka, sympatycznego psa będącego jednym z symboli PGNiG.

Podziękowania partnerowi strategicznemu przekazali również księża orioniści. „Dziękujemy PGNiG za wspieranie naszej akcji i pomoc w propagowaniu postaw dobroczynnych wśród dzieci i młodzieży. Dzięki zaangażowaniu PGNiG akcja «Pomagam z radością» dostała skrzydeł i mogła wystartować. Z całego serca dziękujemy!” – napisali duchowni.

Wszystkich, którzy chcieliby wesprzeć tę wspaniałą akcję, zapraszamy na stronę www.pomagamzradoscia.pl . Znajdują się tam szczegółowe informacje dotyczące konkretnych form pomocy dla podopiecznych księży orionistów. Zachęcamy do wsparcia dzieła, liczy się każda złotówka.

Post w intencji ks. Piotra Pawlukiewicza

2019-11-29 09:16

Red.

Ks. Piotr zmaga się z chorobą w ogromnej pokorze. Przez wiele lat robił to po cichu – nic o niej nie mówiąc, nie czekając na politowanie. W tej chwili wszyscy wiemy, że choroba jest nieustępliwa, powoduje coraz większe cierpienie. Potrzebne jest leczenie, operacje. Ksiądz Piotr też coraz więcej o niej mówi. Społeczność zgromadzona na Facebooku rozpoczyna post w intencji kaznodziei!

Nagranie „Łagiewnicka »22«, spotkanie z ks. Piotrem Pawlukiewiczem, maj 2016”, Faustyna 2016

„Boli?

– Bólu nie czuję. To ograniczenie ruchowe, brak koordynacji. Przewróciłem się już może z 30, 40 razy.

– Czyli żartów nie ma?

– Bywa niebezpiecznie. Jak upadam, np. ze schodów, to myślę, żeby jakoś ręce pochować i przyjąć ciałem ciężar uderzenia.

– To choroba Parkinsona?

– Tak.

– Można ją zatrzymać?

– Można ją spowolnić i to się w dużym stopniu udaje. Ale po jakimś czasie zawsze sunie do przodu. Pół milimetra, centymetr, ciągle dalej”. („Idę po śmierć, idę po życie” Krzysztof Tadej)

Organizatorami inicjatywy są profile Dopóki walczysz - Konferencje ks. Piotra Pawlukiewicza i Kazania inne niż wszystkie, które ewangelizują na portalu Facebook.

Organizatorzy zapraszają:

Proponujemy tutaj formułę: post i modlitwa w określony dzień – 2 grudnia – w dowolnej formie. Może o chlebie i wodzie, a może odmawiając sobie mięsa/słodyczy?

Pościć można także i w inne dni, również wcześniej (do czego zachęcamy), ale 2 grudnia zarezerwujmy sobie jako szczególny dzień w modlitwie i poście za ks. Piotra. 2 grudnia to dzień szczególny – początek adwentu - okresu, który kończy się narodzinami Chrystusa. Wierzymy, że i nasza modlitwa może wiązać się z narodzinami.

„Niektórzy mówią mi o cudzie. Tak, rzeczywiście byłby to spektakularny cud, gdybym z tego wyszedł i rozstał się z panem Parkinsonem”. („Spowiedź ks. Pawlukiewicza” Paweł Kęska)

O cudzie być może nie mamy śmiałości mówić, ale o uldze w cierpieniu - tak. To dobry moment, aby dobry Bóg dał dużo zdrowia i siły.

---

Boże Ojcze Wszechmogący

oto My Twoje dzieci

urzeknięci słowami Jezusa,

Twojego jednorodzonego Syna

"O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje,

Ja to spełnię." J14,14

Prosimy Cię, abyś dał księdzu Piotrowi Pawlukiewiczowi

zdrowie i siłę oraz uświęcał Duchem Świętym,

aby mógł pełnić Twoja wolę tak,

aby nadal mógł poruszać nasze serca,

abyśmy mogli bardziej rozumieć Twoje słowa,

abyśmy mogli być lepszymi Twoimi dziećmi,

aby na ziemi nastała jedna rodzina.

---

Jako tygodnik "Niedziela" zachęcamy serdecznie do włączania się w akcję modlitewną w intencji ks. Piotra!

strona wydarzenia: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Katolicki Festiwal Młodych w Australii: „odbudujcie Kościół”

2019-12-09 16:27

Łukasz Sośniak SJ/vaticannews.va / Perth (KAI)

W Perth w Australii rozpoczął się 8 grudnia trzydniowy katolicki Festiwal Młodych. Przybyło prawie 6 tys. uczestników z całego kontynentu, na którym rozpoczyna się właśnie lato. Abp Timothy Costelloe zachęcił ich do „odbudowy” Kościoła w Australii, który przeżywa poważny kryzys. Jest on spowodowany m.in. przez nadużycia seksualne duchownych wobec nieletnich. Podczas spotkania znalazło się miejsce na modlitwę, wystąpienia licznych prelegentów i koncerty muzyki chrześcijańskiej.

Renata Czerwińska
Muzyka uwielbienia łączy pokolenia

Przemówienie inauguracyjne nawiązywało do polecenia, które otrzymał od Jezusa św. Franciszek: „idź i odbuduj mój Kościół”. Hierarcha przywołał także słowa Ojca Świętego, wypowiedziane podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. „Wstańcie z kanap. Pomóżcie wyruszyć Kościołowi na nowe i niezbadane ścieżki. Pomóżcie powstrzymać go przed popadnięciem w ruinę” – wzywał abp Costelloe.

Hierarcha zapewnił młodzież, że jest ona mile widziana razem ze swoimi pytaniami, nadziejami i marzeniami. „Kościół zaprasza cię mimo twoich wahań i obaw. Bóg jest prawdziwy. Chrystus żyje. Kościół, którego jesteście częścią, pragnie wam pomóc i usłyszeć was” – zapewnił metropolita Perth.

Festiwal Młodych jest promieniem nadziei dla Australii, gdzie Kościół znajduje się w trudnej sytuacji. Jest ona spowodowana m.in. kryzysem związanym z nadużyciami seksualnymi wobec nieletnich. W więzieniu przebywa były metropolita Sydney kard. George Pell, skazany za molestowanie. Większość Australijczyków opowiada się za dopuszczeniem małżeństw jednopłciowych i eutanazją. Według ostatniego spisu ludności mniej niż jedna dziesiąta australijskich katolików, czyli około pół miliona, uczestniczy w niedzielnej Mszy św., a tylko jedna setna, a zatem około 50 tys., akceptuje w całości nauczanie Kościoła.

Z drugiej strony, według abp. Anthony'ego Fishera z Sydney, skoro „łaska Boże triumfuje, kiedy jesteśmy najsłabsi”, to razem z kryzysem pojawiły się również pierwiosnki odnowy. Są nimi: większa frekwencja mieszkańców stolicy na Eucharystii, wzrost liczby kandydatów do kapłaństwa i właśnie Festiwal Młodych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem