Reklama

Niemcy

Niemcy: coraz więcej wystąpień z Kościoła

W Niemczech z roku na rok występuje z Kościołów coraz więcej osób. W 2013 roku, gdy wybuchł skandal związany z kosztami remontu rezydencji biskupa Limburga z Kościoła katolickiego wystąpiło ok. 179 tysięcy osób, około 60 tysięcy więcej niż w 2012 i ok. 52 tys. więcej niż w 2011 roku. Należy zaznaczyć, że w Niemczech odejście z Kościoła nie jest równoznaczne z apostazją, czyli „wyrzeczeniem się wiary”, lecz oznacza zaniechanie płacenia obowiązkowego podatku kościelnego.

[ TEMATY ]

Kościół

Niemcy

karlherl/pixabay.com

Wcześniej tak wysoką falę wystąpień zanotowano w 2010 roku, kiedy ujawniono nadużycia seksualne duchownych wobec nieletnich. Z Kościoła wystąpiło wtedy ok. 181 tysięcy osób, ok. 60 tys. więcej niż rok wcześniej.

W Kościele ewangelickim Niemiec liczba wystąpień z Kościoła wahała się w latach 2008-2012 od 148.450 do 138.195 osób rocznie. Udział katolików w ogólnej liczbie ludności zmniejszył się z 32,3 procent w 2001 roku do niespełna 30 procent w roku 2013, natomiast w tym samym czasie procent członków Kościoła ewangelickiego w społeczeństwie zmniejszył się z 32,1 do 28,5 procent.

Reklama

W związku z opublikowanymi danymi diecezja Münster, jako pierwsza w Niemczech, przedstawiła badania dotyczące nastroju swoich wyznawców. - Z badań tych wynika „krytyczny stan” stopnia zadowolenia katolików z ich Kościoła - stwierdzili biskup Felix Genn oraz eksperci ds. marketingu podczas prezentacji opracowania 2 marca w Münster.

Okazało się, że tylko 30 procent katolików tej diecezji jest zadowolona ze swego Kościoła, ponad 30 proc – to niezadowoleni. W 2013 roku z Kościoła wystąpiło 10.112 katolików, za 2014 rok nie ma jeszcze danych, ale „z pewnością nie będzie mniej tych przypadków”. W każdym razie według ankiety ok. 22 proc. katolików w diecezji Münster jest „zagrożonych” wystąpieniem.

Bp Genn podkreśla, że przeprowadzone studium ma na celu zbadanie przyczyn wystąpień z Kościoła, jest też podstawą do zastanowienia się nad możliwością zapobieżenia tej sytuacji.

Reklama

Według danych statystycznych z maja 2011 roku w Niemczech żyje 80,2 mln mieszkańców. Obywatelstwo niemieckie posiada 74 mln (92,3 proc.), a niemal 6,2 mln (7,7 proc.), to obywatele innych państw, wśród nich ok. 2,6 mln stanowią chrześcijanie.

Dalej ze statystyk kościelnych wynika, że do Kościoła katolickiego należy 24,2 mln Niemców, a do Kościoła ewangelickiego 23,4 mln. Ponadto w Niemczech żyje ok. 333 tysiące członków wolnych Kościołów ewangelikalnych, ok. 1,4 mln wyznawców prawosławia i ponad pół miliona członków innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich.

Z danych tych wynika, że ponad jedną trzecią ludności Niemiec stanowią bezwyznaniowcy bądź wyznawcy innych religii. Wśród nich są członkowie dwóch innych – obok chrześcijaństwa - wielkich religii monoteistycznych: islamu - ok. 4 mln i judaizmu - ok. 101 tys.

2015-03-04 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Marx w sprawie Drogi Synodalnej: Nie chcemy wynajdować Kościoła na nowo

[ TEMATY ]

Niemcy

kard. Marx

vaticannews.va

Kard. Reinhard Marx

Kard. Reinhard Marx

Kard. Reinhard Marx po raz kolejny ostrzegł przed zbyt wielkimi oczekiwaniami wobec debaty pod nazwą Droga Synodalna, w sprawie reform w Kościele katolickim Niemiec, broni się też przez zastrzeżeniami. „My nie chcemy wynajdować Kościoła na nowo”, powiedział przewodniczący Konferencji Biskupów Niemiec w Monachium w wywiadzie dla gazet diecezjalnych jego kraju. Podkreślił, że osobiście bardzo go denerwuje zarzut, jakoby Niemcy chcieli odłączyć się od papieża.

"Papież jest fundamentem jedności, czego nikomu nie wolno poddawać w wątpliwość", stwierdził kategorycznie i zwrócił uwagę, że ostatecznie przecież we wszystkich kwestiach spornych decyduje papież, a nie sobór.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Jerzy Popiełuszko - globalny święty

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

Archiwum

Gdy media całego świata informowały w październiku 1984 r., że w Polsce agenci komunistycznej bezpieki zamordowali katolickiego kapłana, nikt nie przypuszczał, że jest to początek niezwykłego fenomenu - obok św. Jana Pawła II i św. Faustyny Kowalskiej ks. Jerzy Popiełuszko jest polskim świętym globalnym. Do jego grobu spontanicznie pielgrzymowało ponad 23 mln osób, w tym papieże, prezydenci i premierzy, politycy i ludzie kultury oraz zwyczajni ludzie ze wszystkich kontynentów. Relikwie męczennika czczone są w ponad tysiącu kościołach na całym świecie, w krajach tak odległych jak Uganda, Boliwia, Peru. W sobotę 19 października przypada 35. rocznica męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Siła słabego

CZYTAJ DALEJ

Ideologia LGBT – czy to mają być wartości unijne?

2021-09-16 11:57

[ TEMATY ]

LGBT

ideologia

Adobe Stock

Szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci” krytykuje wideo o raporcie o stanie UE.

Wideo zapowiadające przemówienie Przewodniczącej Komisji UE Ursuli Von der Leyen o stanie Unii, to reklama pro LGBT pozbawiona jakiegokolwiek odniesienia do narodów i rodziny. „Tęczowe flagi i dwóch mężczyzn z dziewczynką z napisem ‘Defending our values’ - jeśli takie są wartości, które chce bronić Unia, to Europa będzie słabsza i bardziej podzielona”. Neurochirurg Massimo Gandolfini, szef Stowarzyszenia „Family Day – Brońmy naszych dzieci”, nie ma wątpliwości co do zapowiadanych treści raportu o stanie Unii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję