Reklama

Z Jasnej Góry

2019-09-10 12:59

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 37/2019, str. 8

Na ludową nutę

„Mazowsze” na Dożynkach Jasnogórskich

W pierwszym dniu Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników, czyli Dożynek Jasnogórskich, odbył się koncert Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. – „Mazowsze” przez prawie 70 lat towarzyszyło ludowi, towarzyszyło też dożynkom w kilkuset miastach i miasteczkach Polski. A więc to już tradycja i jest to naturalne, ponieważ my mówimy o tym, co ludowe, o tym, z czego wyrasta nasza kultura. Stąd spotykamy się również na Dożynkach Jasnogórskich – powiedział Jacek Boniecki, dyrektor „Mazowsza”. W przededniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej podkreślił, że artyści występują „w miejscu szczególnym, które tętni życiem nie tylko w sierpniu, ale które gromadzi Polskę na modlitwie, również na wspomnieniach”. – Jest to miejsce wyjątkowe, w którym wspomina się nie tylko potop szwedzki, ale także te najnowsze dzieje, miejsce, w którym Polacy się gromadzą, żeby się modlić, dziękować i prosić. I my też dołączamy do tej rzeszy Polaków – podkreślił Boniecki.

Z racji trwającego w Polsce Roku Stanisława Moniuszki zespół wykonał III Litanię ostrobramską jego autorstwa. Zaprezentowana została także muzyka ludowa, która – jak zaznaczył Boniecki – „z ludu powstała, z ludu całej Polski, z piękna regionów etnicznych, gdzie gromadzono przyśpiewki, obrzędy, stroje”. – Z idei tej ludowości powstawał też zespół artystyczny „Mazowsze”, który mówi o muzyce, o tańcach, o strojach ludowych – oczywiście, w formie artystycznej – ale wyrasta bardzo głęboko z tego wszystkiego, co jest tak bardzo polskie, co tak bardzo stanowi o naszej historii – zaznaczył dyrektor „Mazowsza”.

Liturgiczna inauguracja roku szkolnego

By ludzie byli dobrzy i mądrzy

Nowy rok szkolny w woj. śląskim zainaugurowano 3 września br. Mszą św. na Jasnej Górze. W sanktuarium zgromadzili się przedstawiciele Kuratorium Oświaty, pracownicy delegatur, dyrektorzy, nauczyciele i pracownicy szkół, a także uczniowie. Obecni byli m.in. Alicja Janowska, dyrektor częstochowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach, oraz Jacek Szczotka, wicekurator śląskiego kuratorium. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. – Szkoła jest po to, żeby kształcić, bo kształcenie rodzi ludzi mądrych. Szkoła jest też po to, żeby wychowywać, bo człowiek wychowany to człowiek dobry, nie tylko kulturalny. Dlatego razem z wami chcę się na początku tego roku szkolnego modlić, żeby wasze szkoły pomogły nam wszystkim – a tym samym i ojczyźnie, i Kościołowi – by ludzie byli mądrzy i dobrzy – powiedział w homilii bp Przybylski.

Reklama

Krótko

• Przedstawiciele biur zrzeszonych w Stowarzyszeniu Polsko-Amerykańskich Biur Podróży (Society of Polish American Travel Agents – SPATA), które świętowało w Polsce jubileusz 60-lecia istnienia, odwiedzili Jasną Górę, by tu uczestniczyć w jubileuszowej Mszy św. – Jesteśmy duchowo napełnieni i zachwyceni pobytem w Częstochowie. Na pewno będziemy organizować tu pielgrzymki. My wiemy, jakie to miejsce, trzeba tu powracać! – powiedziała prezes stowarzyszenia Honorata Pierwoła.

• Nowy rok szkolny w murach Jasnej Góry zainaugurowała Jasnogórska Publiczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I Stopnia w Częstochowie. Placówka, funkcjonująca od 8 lat nieopodal klasztoru jasnogórskiego, jest z nim ściśle związana historią i nawiązuje do tradycji Kapeli Jasnogórskiej, która działała na Jasnej Górze przez ponad 400 lat. Organem prowadzącym szkołę jest Stowarzyszenie Jasnogórska Szkoła Chóralna. Podczas Eucharystii Jolanta Sosińska, dyrektor szkoły, odczytała Akt Zawierzenia placówki Matce Bożej.

• W dniach 3-4 września br. dni skupienia pod przewodnictwem bp. Romualda Kamińskiego, przewodniczącego Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, przeżywały na Jasnej Górze siostry pielęgniarki. W sanktuarium zgromadziło się prawie 100 sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń, które na co dzień posługują w szpitalach, domach opieki i placówkach zdrowotnych.

• Po raz 47. na Jasną Górę dotarła Piesza Pielgrzymka Alumnów III Roku Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. W tym roku pielgrzymowało ich 12. W ciągu 6 dni przemierzyli trasę ok. 170 km, by do tronu Królowej Polski dotrzeć 3 września br. Obecni byli: ks. Łukasz Piłat, prefekt, i ks. Przemysław Vogt, wicerektor wrocławskiego seminarium.

Reklama

Zbigniew Boniek nie będzie prezesem PZPN

2019-10-18 09:51

wpolityce.pl

Temat kandydatury na moją trzecią kadencję prezesa PZPN na ten moment nie istnieje. Musimy wybrać nowego prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, bo tak stanowi prawo polskie i przy tym zostańmy - mówi prezes PZPN Zbigniew Boniek. Właśnie trwa w Warszawie zjazd PZPN

youtube.com

Prawo polskie zabrania kandydowania trzeci raz na stanowisko prezesa związku, a Bońkowi w październiku 2020 roku kończy się druga kadencja.

Moim zdaniem, to środowisko powinno wybierać prezesów. O tym nie powinni decydować politycy, a delegaci. Jest jednak ustawa, która obowiązuje, ale uważam, że to chory punkt w tej ustawie — przyznał Boniek.

Prezes powiedział, że nie zamierza kandydować w przyszłym roku na kolejną kadencję, bo szanuje prawo.

W październiku przyszłego roku kończę prezesurę i mam nadzieję, że na tym fotelu usiądzie ktoś, kto będzie ulepszał związek — zakończył popularny Zibi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Wodarczyk do Odnowy w Duchu Świętym: Wzrastajcie w wierze!

2019-10-19 17:21

ks.sk / Pszczyna (KAI)

40 rocznica istnienia wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym była okazją do wspólnego świętowania w Piasku k. Pszczyny. Eucharystii podczas dnia jedności przewodniczył bp Adam Wodarczyk. W homilii przypominał o wartości cnoty wiary w życiu każdego ochrzczonego. – Wiara jest podstawą, fundamentem. Wszystkie inne cnoty wypływają z cnoty wiary – zauważył duchowny – Wzrastajcie w wierze! Jeżeli wzrastamy w cnocie wiary, to wzrastamy we wszystkich innych cnotach – dodał.

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

– Gdy myślę o 40-leciu Odnowy, to widzę ten największy dar: wiarę, która pozwala iść za Jezusem, nawet jeśli potrzeba iść pod prąd temu światu… – stwierdził bp Wodarczyk. – Niech Duch Święty daje nam siłę, aby to dzieło, w którym się formujecie było żywe. Aby osoby, które zapraszacie do wspólnot doświadczały łaski wiary – powiedział.

Pomocniczy biskup archidiecezji katowickiej zauważył również, że znakiem trwałości działania Ducha Świętego w sercach zgromadzonych w kościele w Piasku członków Odnowy w Duchu Świętym jest wierność. – Wielu z was tutaj dzisiaj obecnych rozpoczynało w początkach tego ruchu – powiedział.

Bp Wodarczyk podkreślił również, że szczególnym doświadczeniem działania Ducha Świętego, które odkrywamy przez formację we wspólnocie jest odkrycie daru wiary w Boga w Trójcy Świętej Jedynego, a przez to Boga, który ukazuje się w swoim Synu w tajemnicy Jego męki, śmierci i zmartwychwstania. – Wiara prowadzi też do tego, że z pełnym pokojem serca słuchamy słów, które Bóg przekazuje przez Pismo Święte – dodał.

Odnosząc się do odczytanej Ewangelii wg św. Łukasza, zauważył, że nie słyszymy w niej o rzeczach łatwych. – Będą was ciągnąć do synagog, urzędów i władz… to doświadczenie próby – komentował bp Wodarczyk. – Ale jest też słowo pocieszenia: nie martwcie się, co macie mówić. Duch Święty was pouczy – dodał. – Cała historia Kościoła jest świadectwem tej prawdy. Będziemy doświadczali krzyża, jako Jego uczniowie, ale będziemy mieć też siłę, by sprostać tej próbie – powiedział.

Na temat samego ruchu Odnowy w Duchu Świętym wypowiedział się natomiast ks. Tadeusz Skrzypczyk, który jest moderatorem wspólnoty w archidiecezji katowickiej. – Na terenie naszej archidiecezji jest ponad 30 wspólnot – stwierdził. – To około pół tysiąca osób, które się regularnie spotykają i modlą w różnych intencjach – zauważył.

Początki działalności odnowy charyzmatycznej na terenie diecezji katowickiej sięgają 1978 r. Od 1979 r. rozpoczęły się regularne spotkania modlitewne osób chcących pogłębiać swoją wiarę w ruchu charyzmatycznym. W 1984 ówczesny biskup katowicki Herbert Bednorz mianował ks. Tadeusza Skrzypczyka odpowiedzialnym za coraz liczniej powstające grupy modlitewne. Posługę tę ks. Skrzypczyk pełni do dzisiaj.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem