Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 8

Nowe wyzwania

Ludzie pracy u Matki

Pod hasłem: „Matko, która nas znasz, z dziećmi swymi bądź” przebiegała 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy (14-15 września). Na niedzielną Mszę św. przybyło ok. 20 tys. osób. Po raz pierwszy z ludźmi pracy modlił się premier RP Mateusz Morawiecki. – Życzę wam wszystkim, ale życzę wszystkim rodakom, życzę naszej Ojczyźnie, byśmy szanowali te arcypolskie wartości, którymi są praca i solidarność, byśmy nie byli mali, byśmy nie byli jak ten ptak drepczący po ziemi z jednym skrzydłem, byśmy byli jak wielki biały orzeł, który na dwóch skrzydłach wznosi się ku lepszej przyszłości, ku wielkiej Rzeczypospolitej – powiedział premier. Prezydent RP Andrzej Duda w liście do ludzi pracy napisał: „Jestem przekonany, że po dzisiejszych uroczystościach powrócą Państwo do swoich domów i zakładów pracy napełnieni dumą z przynależności do tej wielkiej, ponadczasowej wspólnoty – a także nową nadzieją. To ważne, bo przed naszą Ojczyzną, przed wielkim ruchem związkowym i NSZZ «Solidarność» oraz przed wszystkimi ludźmi pracy w Polsce stoją dzisiaj nowe nadzieje i perspektywy, a jednocześnie nowe wyzwania. Nie mam wątpliwości, że działając razem, w duchu narodowej zgody, świadomi naszej tożsamości oraz jej głębokich, autentycznych korzeni – potrafimy im sprostać” – napisał prezydent RP.

Eucharystii odprawionej na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Józef Kupny, krajowy duszpasterz Ludzi Pracy. Homilię wygłosił abp Adam Szal, metropolita przemyski. Mszę św. koncelebrowali duszpasterze Ludzi Pracy i kapelani NSZZ „Solidarność” na czele z ks. kan. Krzysztofem Hajdunem, sekretarzem krajowym Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

W modlitwie udział wzięli m.in.: przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, posłowie, senatorowie i samorządowcy. Obecni byli m.in.: Bożena Borys-Szopa – minister rodziny, pracy i polityki społecznej; Wiesław Łyszczek – główny inspektor pracy, a także rodzina bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Reklama

* * *

Krótko

6 września na modlitwę ekumeniczną przybyli uczestnicy IV Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Silesia”, zorganizowanego przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie. Na Jasną Górę przyjechały zespoły folklorystyczne ze Słowacji, Serbii, Ekwadoru, Hiszpanii i Argentyny.

7 września w Sali Papieskiej został zaprezentowany musical „Życie Maryi”, przygotowany przez zespół ewangelizacyjny Guadalupe z Lublina wraz ze Wspólnotą Najświętszego Imienia Jezus. Organizatorami wydarzenia byli: Jasnogórski Instytut Maryjny, Kustosz Jasnej Góry oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

8 września z Jasnej Góry szlakiem 12 europejskich sanktuariów do Watykanu wyruszyła 1. Emobilna Pielgrzymka „Laudato si’”. Grupa 16 polskich pielgrzymów przemierzyła trasę liczącą ponad 4 tys. km wyłącznie elektrycznymi samochodami. Do Rzymu dotarli 15 września br. Pielgrzymkę zorganizował Instytut Elektromobilności i Zrównoważonego Transportu Emobi z Katowic z prezesem Marcinem Piaskowskim. Jednym z celów pielgrzymki jest promowanie programu edukacji ekologicznej. Pielgrzymka otrzymała specjalne błogosławieństwo papieża Franciszka.

8 września odbyła się jubileuszowa, 10. Pielgrzymka Pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przybyli dyrektorzy, kierownicy i pracownicy wielu oddziałów ZUS-u w Polsce wraz z rodzinami. Obecna była prezes ZUS Gertruda Uścińska. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Jarosław Sroka, duszpasterz tej grupy zawodowej.

13 września ponad 3 tys. dzieci i młodzieży ze szkół i przedszkoli zrzeszonych w Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Katolickich po raz 21. modliło się na Jasnej Górze. W spotkaniu uczestniczyli także nauczyciele, wychowawcy, katecheci i rodzice. W SPSK skupione są 123 placówki: przedszkola, szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe (20 szkół) w 11 województwach.

2019-09-17 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Papież: jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi

2023-02-07 15:01

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zapewnił, że jest całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii i modli się za ofiary. Wyraził pragnienie, by pomoc mogła wesprzeć wszystkich w tragedii. Słowa papieża zamieszczono we wtorek na jego profilu na Twitterze.

Na profilu Pontifex Watykan opublikował następujące słowa Franciszka: "Jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii. Modlę się nadal za tych, którzy stracili życie, za rannych, za ich rodziny, oraz za ratowników".

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej…

2023-02-06 08:35

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Robert Krawczyk

Wciąż musimy się uczyć. Od małego dziecka. Najpierw uczymy się chodzić i podstawowych zasad higieny. Uczymy się mówić, nazywać rzeczy i wyrażać swoje stany uczuciowe. Przedszkole uczy kontaktów w grupie i wprowadza w wiedzę, którą otrzymuje się na kolejnych stopniach nauczania. Dochodzą jeszcze języki obce i nauka zawodu.

Ile to ludzi pracowało, aby nas czegokolwiek nauczyć. Począwszy od rodziców aż po wychowawców i nauczycieli różnych stopni. Nie zawsze o wszystkich pamiętamy i okazujemy im należną wdzięczność… Natomiast trzeba zdecydowanie mówić NIE wszystkim, którzy uczą złych rzeczy, jak kłamstwa, kradzieży czy niezgodnych z etyką zachowań seksualnych. A potem już i my sami, niezależnie od tego co robimy, stajemy się nauczycielami w szerszym tego słowa znaczeniu. Wokoło nas jest tyle ludzi, którzy czegoś nie umieją. Obowiązkiem wdzięczności względem tych, którzy nas uczyli, jest pouczyć ich, przez co pomagamy im w życiu. Trzeba jednak unikać wtrącania się zawsze i we wszystko. Są ludzie, którzy wszystko wiedzą lepiej i dlatego czują się upoważnieni do poprawiania każdego i zwracania mu uwagi. Tacy są utrapieniem otoczenia. Druga skrajność to obojętność względem tych, którzy czegoś nie potrafią, a czasem wręcz irytacja: „powinien to wiedzieć!”. Powinien, ale nie wie, więc poucz go cierpliwie. W ten sposób wnosi się w otoczenie pokój i dobro, którego tak dziś brakuje. A Pan Jezus, który widzi nasze uczynki, powie nam kiedyś: „byłem nieumiejętnym, a pouczyliście Mnie”.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

[ TEMATY ]

seminarium

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

W homilii celebrans podkreślał, że formacja wymaga całościowego spojrzenia na konkretnego człowieka. - Trzeba nam widzieć konkretnego człowieka z całą jego historią, z całym obdarowaniem, z całą słabością. My nie formujemy idei o człowieku, tylko konkretne osoby. Uważajmy na to, żeby nie uogólniać, ale żeby widzieć konkretnego człowieka, mieć do niego szacunek i pokornie mu towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję