Reklama

Cała polska biega w Krynicy

TAURON Festiwal Biegowy to jedna z największych imprez biegowych w Polsce. I nie tylko o bieganie w niej chodzi

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 44

Archiwum organizatorów

W tym roku odbyła się 10. edycja tego wydarzenia. Przez trzy dni w Krynicy-Zdroju biegało i maszerowało 8705 osób. Niektóre startowały kilkakrotnie, o czym świadczą tzw. osobostarty – naliczono ich ponad 12 tys.

Rekordowa frekwencja festiwalu dotyczy nie tylko samych biegaczy, ale i uczestników, przez tzw. biegowe EXPO, strefy aktywności czy koncerty przewinęło się bowiem w tym roku ok. 15 tys. osób.

Jubileusz zobowiązuje, więc na krynickim deptaku nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu, a zarząd Fundacji „Festiwal Biegów” nie zapomniał o wiernych przyjaciołach imprezy. Ponad 30 biegaczy z całej Polski, a także przedstawiciele partnerów i sponsorów, od dekady zaangażowanych w imprezę, otrzymało wyjątkowy, jubileuszowy medal.

Największą radość sprawił jednak Bieg Przebierańców, w którym można się było wykazać kreatywnością, przebierając się za bohaterów popularnych komiksów. Pomysłowość nagradzano indywidualnie i zbiorowo.

Skala trudności

Organizatorzy zaproponowali uczestnikom, w zależności od wieku i kondycji, trasy o różnym stopniu trudności – były biegi krynickiego deptaka, nieco bardziej wymagające biegi uliczne czy znacznie już trudniejsze, ale niezwykle atrakcyjne biegi górskie, z trasami biegnącymi w Beskidzie Sądeckim.

W ciągu 3 dni przeprowadzono 30 konkurencji biegowych i marszów nordic walking. Były i nowości – np. Bieg 7 Dolin Plus (na 117 km) i Bieg 7 Dolin 50 mil (na 80 km) w ramach Ultramaratonu Wyszehradzkiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W festiwalu startowało międzynarodowe towarzystwo, m.in. z Kenii, ale świetnie zaprezentowali się Polacy. Paulina Tracz i Bartosz Gorczyca wygrali Lotto Bieg 7 Dolin 100 km. Na innych dystansach po laury sięgnęli Cezary Cioch (117 km), Piotr Ranosz i Beata Piątek (80 km), Tomasz Kobos i Martyna Kantor (64 km) oraz Kacper Piech i Natalia Tomasiak (35 km). Rywalizację drużyn na dystansie 100 km wygrał zespół „Tajskie Klopsy” – Maciej Dombrowski, Piotr Uznański i Kamil Leśniak. Tytuł Mistrzyni Koral Maratonu obroniła Lidia Czarnecka, a polski rekord trasy w Życiowej Dziesiątce im. Premiera Tadeusza Mazowieckiego poprawiła Katarzyna Jankowska. Henrykowi Szostowi natomiast niewiele zabrakło do polskiego rekordu Życiowej Dziesiątki.

Reklama

Niewątpliwie najtrudniejszą konkurencją tegorocznej edycji festiwalu był Brubeck Iron Run. W ciągu 3 dni uczestnicy – ok. 100 zawodników – musieli pokonać aż 100 mil (160 km), rozłożonych na 9 konkurencji. W tym roku najlepsi byli: Artur Jendrych (kategoria 18-39 lat), Radosław Ślaski (40+ lat) oraz Krystyna Macioszek (klasyfikacja generalna kobiet).

W pamięci kibiców niewątpliwie zapisali się też: Mariola Stasiewicz, Patryk Marmon czy Kenijczycy – Evans Kipngetich Tanui, Jayline Chemutai i Mathew Kosgei.

O zdrowe rodziny

Cieszy spora obecność na festiwalu najmłodszych uczestników. Dla dzieci przygotowano dwa dystanse: na 300 i 600 m. W Biegu Małopolski, przeznaczonym dla uczniów szkół z regionu, wystartowało ponad 1000 uczestników. Dzieci brały też udział w konkurencjach rodzinnych. W Nocnym Biegu Rodzinnym najlepsza okazała się rodzina Połeciów z Rudy Śląskiej, a w sztafecie maratońskiej – 14-osobowa rodzina Lizaków.

Promują zdrowy styl życia

TAURON Festiwal Biegowy to nie tylko indywidualne czy rodzinne uprawianie sportu, ale także rekreacja i – co warto podkreślić – promowanie zdrowego stylu życia. Dla przykładu – w marszu nordic walking, który odbywał się pod hasłem: „Przegoń zawał”, uczestniczyli ludzie po przebytym zawale; w biegu „1 km dalej od cukrzycy” chodziło także o zwrócenie uwagi na problemy diabetyków i sposoby przeciwdziałania chorobie, która jest uznawana za jedną z epidemii współczesnego świata.

Podczas festiwalu nie tylko biegano, ale także rozgrywano konkurencje w marszach nordic walking, i to w randze górskich mistrzostw Polski.

Reklama

Wyjątkowe nagrody

TAURON Festiwal Biegowy znany jest z cennych nagród dla uczestników. Dla najlepszych organizatorzy przygotowali w tym roku rekordową pulę nagród – 650 tys. zł oraz samochód osobowy. Auto wygrała Urszula Gutowska z Kłobucka, która 7 września pokonała 35 km transgranicznego Biegu 7 Dolin VisegRun with Interreg PL-SK.

Niebawem będzie można się zapisać na 11. TAURON Festiwal Biegowy. Więcej – na stronie: www.festiwalbiegowy.pl .

2019-09-17 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: życie jest darem i warto składać dar z siebie

2023-01-29 12:22

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O nie marnowanie darów jakimi jesteśmy, nie marnowanie darów jakie posiadamy i nie odrzucanie osób zaapelował Ojciec Święty w rozważaniu przed dzisiejsza modlitwą „Anioł Pański”. Papież nawiązał do czytanego w IV niedzielą zwykłą roku A fragmentu Ewangelii św. Mateusza (5,1-12) zawierającego osiem Błogosławieństw.

Franciszek wyszedł od pierwszego z nich: „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (w. 3). Wskazał, że chodzi w nim o ludzi żyjących jak „żebracy Boga”, pragnących, aby żaden dar się nie zmarnował. Zaznaczył, że postawa taka pozwala nam docenić wartość nas samych, osób i rzeczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję