Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa nie będzie skansenem za złotówkę!

Parę lat temu, będąc w Warszawie na konferencji przedstawicieli różnych miast, miałem opowiedzieć – w ramach realizowanego projektu, doskonalącego pracę samorządów – m.in. o swoim mieście; miałem je w jakiś sposób zaprezentować, zareklamować. W swojej opowieści posłużyłem się zdjęciami, które zrobiłem 14 sierpnia podczas wejścia Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Kolorowe grupy pątnicze z flagami, z kwiatami, roztańczone, rozśpiewane i radosne, witane przez równie uśmiechnięte grupki częstochowian, otwartych na gości, życzliwych, doceniających pielgrzymi trud – zrobiły na słuchaczach spore wrażenie. Nie opowiadałem historii miasta, nie pokazywałem zabytków i miejsc atrakcyjnych turystycznie, pokazałem tylko coś, czego nie mają inne polskie miasta – przedstawiłem specyfikę podjasnogórskiego grodu w okresie szczytu pielgrzymkowego. W trakcie pokazu, patrząc na skupione twarze, zrozumiałem, że nasze miasto ma coś niepowtarzalnie fantastycznego do zaoferowania.

Wielu z nas do tej pory wspomina VI Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie z 1991 r. To właśnie wtedy zbudowaliśmy na progu niepodległości wizerunek naszego miasta: otwartego na innych, gościnnego, życzliwego, przepełnionego młodzieńczym entuzjazmem i uduchowioną atmosferą. Niestety ten konterfekt w kolejnych latach zaczęliśmy zamazywać. Wrócił duch PRL-u i w bezczelny sposób zamanifestował swoją obecność w otwartej przestrzeni naszego miasta. Oto tuż przed wyborami parlamentarnymi lewa strona politycznej sceny zaprezentowała pomysł opłat za śmieci w wysokości jednej złotówki od każdego pielgrzyma. Na szczęście projekt nie został dopuszczony do pierwszego czytania.

Dziś chce się na pielgrzymach w sposób niegodziwy zarobić. Chce się stworzyć z Częstochowy, z Jasnej Góry taki skansen, który za złotówkę można odwiedzić.

Atmosferę, specyfikę i klimat miasta buduje się przez wiele lat. Łatwo jest to wszystko szybko zniszczyć. Myślę, że czas zrobić rachunek sumienia z zaniedbań, z zaniechań i niepoważnych projektów u progu najnowszych wyborów. I czas skalkulować zyski i straty dla naszego miasta. Pamiętajmy, że w czasie, gdy czynimy starania o przywrócenie województwa częstochowskiego, m.in. argumentując to nieprzecenioną rolą Jasnej Góry dla wszystkich Polaków, wyczyny obecnych rządzących naszym miastem są skandaliczne. Częstochowa musi się wreszcie obudzić!

Autor jest radnym miasta Częstochowy

2019-09-17 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W niedzielę nie będzie kolejnego masowego zjazdu motocyklistów

W najbliższą niedzielę w Częstochowie nie będzie kolejnego zjazdu motocyklistów, na Jasnej Górze odprawiona zostanie natomiast msza w ich intencji - zdecydowali organizatorzy imprezy.

W minioną niedzielę, podczas innego motocyklowego zlotu, na jasnogórskich błoniach zgromadziło się ok. 10 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Czuwać, czyli być człowiekiem sumienia

W „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” czytamy: „Okres Adwentu ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania”.

Czytania 1. niedzieli Adwentu odnoszą się do przyjścia Jezusa na końcu czasów. Kluczowy jest w tej kwestii 24. rozdział Ewangelii według św. Mateusza, w której sam Jezus odpowiada na pytanie uczniów: „Powiedz nam, kiedy to nastąpi i jaki będzie znak Twego przyjścia i końca świata?” (24, 3). Chrystus mówi m.in.: „O dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec. (...) Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (24, 36. 42).

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję