Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży „Muzyka łagodzi obyczaje”

Niedziela szczecińsko-kamieńska 38/2019, str. 4

[ TEMATY ]

młodzież

Ks. Marcin Miczkuła

Pamiątkowa fotografia

Pamiątkowa fotografia

„Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces” – tak mawiał Henry Ford. Potrzeba nam wielu wysiłków, aby we wspólnej pracy osiągnąć sukces. Nie jest to łatwe, ale warto podjąć próbę sięgnięcia po sukces.

Do połączenia sił parafia pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie i Fundacja Nasza Kolegiata przy współpracy parafii greckokatolickiej św. Jozafata Kuncewicza w Stargardzie zaprosiły młodzież ze Szkoły Podstawowej w Łanowcach na Ukrainie oraz Dzieci Maryi z Tomaszowa Lubelskiego, aby na terenie Stargardu zrealizować projekt wymiany polsko-ukraińskiej zatytułowany „Muzyka łagodzi obyczaje”. Projekt ten mógł się odbyć dzięki życzliwości wielu osób i instytucji. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Polsko-Ukraińska Rada Gospodarcza. Młodzież przyjechała do Stargardu 19 sierpnia br. Kolejnego dnia grupa projektowa udała się do Szczecina, aby zwiedzić szczecińską bazylikę archikatedralną, Filharmonię, Zamek Książąt Pomorskich oraz Muzeum Techniki. W środę odbyły się zajęcia warsztatowe. Młodzież z Ukrainy uczyła się pieśni „Prząśniczka” Stanisława Moniuszki, którą po warsztatach zaśpiewali wspólnie z grupą polską. Natomiast grupa polska uczyła się ukraińskiej piosenki „Czerwona ruta”. Tego dnia uczestnicy projektu zostali przyjęci z wizytą u prezydenta Stargardu Rafała Zająca. W czwartek młodzież udała się na wycieczkę nad Morze Bałtyckie. Wieczorem odbyło się podsumowanie projektu. Na spotkanie przybył Henryk Kołodziej – konsul Ukrainy, Ewa Sowa – wiceprezydent Stargardu, Marek Gardygajło – zastępca Wójta Gminy Stargard oraz przyjaciele, dzięki którym udało się sfinalizować projekt. Piątek był dniem ostatnich prób i przygotowań do występów. W sobotnie południe podczas Jarmarku u Królowej Świata zaprezentowała się młodzież z Ukrainy, która przybyła z Łanowców wraz z dyrektorem szkoły Dmytro Mahasem oraz młodzież z Tomaszowa Lubelskiego, która przybyła wraz z s. Barbarą Kacprzak, służebniczką starowiejską. Uczestnicy projektu przedstawili wspaniałe programy artystyczne, a zwieńczeniem występów było wspólne wykonanie pieśni polskiej i ukraińskiej. W niedzielę po porannej Eucharystii uczestnicy spotkania udali się do swoich domów.

Nawiązując do słów Henry’ego Forda, młodzież poprzez te kilka dni nie tylko połączyła siły, pozostała razem, ale wydała owoc wspólnej pracy, a to niewątpliwy sukces. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym młodzież mogła ten sukces osiągnąć.

2019-09-17 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Solarczyk do młodzieży KSM w Toruniu

[ TEMATY ]

Toruń

Bp Marek Solarczyk

młodzież

Ks. Paweł Borowski

15 lutego w Toruniu rozpoczęła się trzydniowa Ogólnopolska Sesja Zarządów Diecezjalnych Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Mszy św. inaugurującej spotkanie przewodniczył bp Marek Solarczyk, delegat KEP ds. Katolickiego stowarzyszenia Młodzieży.

- Jesteśmy Bożymi ogrodnikami – powiedział bp Marek Solarczyk podczas Mszy św. Wezwał zebranych, by z ufnością w Boże Miłosierdzie odpowiadali "Gotów" na wezwanie Pana.

CZYTAJ DALEJ

Caritas Polska na ratunek ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 18:03

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/REFIK TEKIN

W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.

Wstrząsy były bardzo rozległe, a ich siłę oszacowano na 7,8 stopnie w skali Richtera. Na ulicach wielu miast zalega gruz, a pod nim wciąż tkwią ofiary katastrofy. Do tej pory zginęło ponad 900 osób w Turcji i ponad 200 osób w Syrii. Rannych jest w sumie ok. 6000 osób. Ludzie próbują się wydostać z miast, jak najdalej od zabudowań, z obawy przed zawaleniem się kolejnych budynków. Na ulicach tworzą się więc potężne korki. Akcję ratowniczą utrudniają padający śnieg i deszcz. Skala katastrofy skłoniła władze tureckie do ogłoszenia alarmu 4 stopnia, co oznacza, że proszą o pomoc międzynarodową. Szczególnie mocno ucierpiała diecezja Anatolii. W mieście Iskenderun zawaliła się katedra. Zniszczeniu uległy także biura Caritas, świadczące na co dzień pomoc potrzebującym, dlatego Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Sytuacji Kryzysowych i władze diecezjalne alarmują, by beneficjenci pozostali poza tym terenem.

CZYTAJ DALEJ

Pamięć o abp. Ignacym Tokarczuku na ziemi brzozowskiej

2023-02-07 11:12

Katarzyna Gajda-Bator (IPN)

Konferencję otwierał abp Adam Szal

Konferencję otwierał abp Adam Szal

- Taką wybitną postać, jak abp Ignacy Tokarczuk trzeba utrwalać, przybliżać i przekazywać następnym pokoleniom. Wiedza o nim powinna być jak najszerzej – mówił Jerzy Adamski, dyrektor Muzeum Regionalnego w Brzozowie podczas konferencji poświęconej „Pasterzowi Niezłomnemu”.

Konferencja zatytułowana „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk Wielki Pasterz Kościoła Polskiego w 10. rocznicę Jego śmierci” odbyła się poniedziałek, 6 lutego 2023 r. w Muzeum Regionalnym m. Adama Fastnachta w Brzozowie. W wydarzeniu uczestniczyło wielu znamienitych gości, wśród nich abp Adam Szal, metropolita przemyski, kapłani z regionu, przedstawiciele władz samorządowych i kulturalnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję