Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży „Muzyka łagodzi obyczaje”

Niedziela szczecińsko-kamieńska 38/2019, str. 4

[ TEMATY ]

młodzież

Ks. Marcin Miczkuła

Pamiątkowa fotografia

Pamiątkowa fotografia

„Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces” – tak mawiał Henry Ford. Potrzeba nam wielu wysiłków, aby we wspólnej pracy osiągnąć sukces. Nie jest to łatwe, ale warto podjąć próbę sięgnięcia po sukces.

Do połączenia sił parafia pw. NMP Królowej Świata w Stargardzie i Fundacja Nasza Kolegiata przy współpracy parafii greckokatolickiej św. Jozafata Kuncewicza w Stargardzie zaprosiły młodzież ze Szkoły Podstawowej w Łanowcach na Ukrainie oraz Dzieci Maryi z Tomaszowa Lubelskiego, aby na terenie Stargardu zrealizować projekt wymiany polsko-ukraińskiej zatytułowany „Muzyka łagodzi obyczaje”. Projekt ten mógł się odbyć dzięki życzliwości wielu osób i instytucji. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Polsko-Ukraińska Rada Gospodarcza. Młodzież przyjechała do Stargardu 19 sierpnia br. Kolejnego dnia grupa projektowa udała się do Szczecina, aby zwiedzić szczecińską bazylikę archikatedralną, Filharmonię, Zamek Książąt Pomorskich oraz Muzeum Techniki. W środę odbyły się zajęcia warsztatowe. Młodzież z Ukrainy uczyła się pieśni „Prząśniczka” Stanisława Moniuszki, którą po warsztatach zaśpiewali wspólnie z grupą polską. Natomiast grupa polska uczyła się ukraińskiej piosenki „Czerwona ruta”. Tego dnia uczestnicy projektu zostali przyjęci z wizytą u prezydenta Stargardu Rafała Zająca. W czwartek młodzież udała się na wycieczkę nad Morze Bałtyckie. Wieczorem odbyło się podsumowanie projektu. Na spotkanie przybył Henryk Kołodziej – konsul Ukrainy, Ewa Sowa – wiceprezydent Stargardu, Marek Gardygajło – zastępca Wójta Gminy Stargard oraz przyjaciele, dzięki którym udało się sfinalizować projekt. Piątek był dniem ostatnich prób i przygotowań do występów. W sobotnie południe podczas Jarmarku u Królowej Świata zaprezentowała się młodzież z Ukrainy, która przybyła z Łanowców wraz z dyrektorem szkoły Dmytro Mahasem oraz młodzież z Tomaszowa Lubelskiego, która przybyła wraz z s. Barbarą Kacprzak, służebniczką starowiejską. Uczestnicy projektu przedstawili wspaniałe programy artystyczne, a zwieńczeniem występów było wspólne wykonanie pieśni polskiej i ukraińskiej. W niedzielę po porannej Eucharystii uczestnicy spotkania udali się do swoich domów.

Nawiązując do słów Henry’ego Forda, młodzież poprzez te kilka dni nie tylko połączyła siły, pozostała razem, ale wydała owoc wspólnej pracy, a to niewątpliwy sukces. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym młodzież mogła ten sukces osiągnąć.

2019-09-17 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Czaja: Spotkanie Taizé to czas rozmodlenia naszej młodej Europy

[ TEMATY ]

Taize

Wrocław

bp Andrzej Czaja

młodzież

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

Spotkanie Taizé to wielkie święto młodych, czas rozmodlenia naszej młodej Europy, która wierzy w Jezusa – powiedział KAI ordynariusz opolski, bp Andrzej Czaja podczas 42. Europejskiego Spotkania Młodych we Wrocławiu.

Biskup podkreślił za bratem Aloisem, że chrześcijanie są ciągle w drodze. - Jednocześnie musimy dbać o to, aby otoczenie w drodze nie oznaczało jakiegoś wykorzenienia. To dla budowania otwartej, zdrowej tożsamości chrześcijanina, otwartego na świat i na drugiego, jest szczególnie ważne – powiedział. Podkreślił, że ważnym aspektem poruszanym na spotkaniu młodych jest kwestia zaufania, które wiąże się ze zbliżeniem do bliźnich.

CZYTAJ DALEJ

Abp Szewczuk: liczne rosyjskie zbrodnie trzeba osądzić

2022-12-08 16:38

[ TEMATY ]

Abp Szewczuk

rosyjska agresja na Ukrainę

zbrodnie wojenne

PAP/SERGEI ILNITSKY

Obrońcy Bachmutu proszą o modlitwę za nich – powiedział dziś abp Światosław Szewczuk. Trwają ciężkie walki w okolicach tego miasta. Ukraińcy usiłują odzyskiwać równocześnie tereny obwodu ługańskiego, co utrudniają olbrzymie ilości min rozstawionych tam przez Rosjan. Agresor wciąż ostrzeliwuje też cywilów, m.in. w Mikołajowie czy Chersoniu. Dodatkową zbrodnią jest przymusowa mobilizacja na terenach okupowanych, np. w Melitopolu. „A jednak Ukraińcy bohatersko trwają” – podkreślił hierarcha.

Zwierzchnik miejscowych grekokatolików znowu wskazywał na kwestię wychowywania dzieci w trakcie wojny, które należy przygotować do realnego życia w niełatwym świecie. Dodawał również, że pomimo wielkiego zła dokonywanego w tych czasach przez Rosjan „niezłomność ukraińskiego narodu się nie zmniejsza, ale na odwrót, rośnie na naszych oczach wola walki, solidarność, wzajemne wsparcie, nabierając niebywałych rozmiarów”.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Przeniesienie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego

2022-12-09 09:54

Ks. Marek Kuś

Poświęcenie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego w 2018 r.

Poświęcenie pomnika ks. Idziego Radziszewskiego w 2018 r.

4 lata temu, 8 grudnia 2018 r., dokładnie w 100. rocznicę pierwszej inauguracji roku akademickiego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w pobliżu KUL na skwerze abp. Józefa Życińskiego w Lublinie stanął pomnik ks. Idziego Radziszewskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję