Reklama

Franciszek

Franciszek: Pozwólmy aby Jezus wszedł z miłosierdziem do naszych serc

"Pozwólmy aby Jezus wszedł z miłosierdziem do naszych serc" - zachęcał Franciszek przed dzisiejszą modlitwą Anioł Pański w Watykanie. Papież pytał, czy Pan naprawdę czuje się w naszym życiu u siebie, czy pozwalamy mu "posprzątać" w naszym sercu i wypędzić bożki, to znaczy różne postawy, które może się tam zagnieździły i zaapelował o otwarcie serc dla Bożego miłosierdzia.

[ TEMATY ]

Anioł Pański

Grzegorz Gałązka

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry, Dzisiejsza Ewangelia przedstawia nam wypędzenie przekupniów ze świątyni. Jezus „sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, ” (J 2, 15), pieniądze, wszystko. Czyn ten wzbudził silne wrażenie w ludziach i uczniach. Oczywiście jawił się jako gest proroczy, tak bardzo, że niektórzy z obecnych zapytali Jezusa: "Jakim znakiem wykażesz się wobec nas, skoro takie rzeczy czynisz?" (w. 18), kim jesteś, by czynić takie rzeczy, ukaż nam jakiś znak, że masz władzę, aby to czynić. Chcieli Bożego znaku, cudownego, który uwiarygodniałby Jezusa jako Bożego wysłannika. A on rzekł do nich: "Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo"(w. 19). Odpowiedzieli mu na to: "Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni?" (w. 20). Nie zrozumieli, że Pan mówił o żywej świątyni swojego ciała, która zostanie zniszczona podczas śmierci na krzyżu, ale zmartwychwstanie trzeciego dnia – stąd te trzy dni. Ewangelista zauważa: „Gdy więc zmartwychwstał, przypomnieli sobie uczniowie Jego, że to powiedział, i uwierzyli Pismu i słowu, które wyrzekł Jezus” (w. 22). Rzeczywiście ten czyn Jezusa i Jego prorocze orędzie można w pełni zrozumieć w świetle jego Paschy. Według Jana mamy tutaj pierwszą zapowiedź śmierci i zmartwychwstania Chrystusa: Jego ciało zniszczone na krzyżu przez przemoc grzechu w zmartwychwstaniu stanie się miejscem powszechnego spotkania między Bogiem a ludźmi. To właśnie Chrystus Zmartwychwstały jest miejscem powszechnego spotkania wszystkich, między Bogiem, a ludźmi. Z tego względu Jego człowieczeństwo jest prawdziwa świątynią, w której Bóg się objawia, mówi, pozwala się spotkać. A prawdziwi czciciele Boga nie są strażnikami świątyni materialnej, posiadającymi władzę i wiedzę religijną, ale tymi, którzy czczą Boga "w duchu i w prawdzie" (J 4,23).

Reklama

W tym czasie Wielkiego Postu przygotowujemy się do obchodów Paschy, kiedy odnowimy obietnice naszego Chrztu Świętego. Idziemy przez świat tak jak Jezus i czynimy z całego naszego istnienia znak Jego miłości dla naszych braci, szczególnie najsłabszych i najuboższych, budujemy Bogu świątynię w naszym życiu. W ten sposób sprawiamy, że wiele osób, które napotykamy na naszej drodze może Go spotkać. Jeśli jesteśmy świadkami tego Chrystusa żywego, wiele osób spotka Jezusa w nas, w naszym świadectwie. Ale - zapytajmy się, a każdy z nas może postawić sobie pytanie - czy Pan naprawdę czuje się w naszym życiu u siebie? Czy pozwalamy mu "posprzątać" w moim sercu i wypędzić bożki, to znaczy postawy pożądliwości, zazdrości, zawiści, światowości, nienawiści, wrogości, nawyku plotkowania i obmawiania innych. Czy pozwalamy mu "posprzątać" wszystkie zachowania przeciw Bogu, bliźniemu i samym sobie, o których słyszeliśmy dziś w pierwszym czytaniu? Każdy może odpowiedzieć sobie sam, w milczeniu swego serca. Czy pozwalam, aby Jezus nieco "posprzątał" w moim sercu? A może – Ojcze boję się, że mnie obije! Ale Jezus nigdy nie bije. Jezus posprząta delikatnie, z miłosierdziem, z miłością. Miłosierdzie to Jego sposób czynienia porządku. Niech każdy z nas pozwoli, by Pan wszedł ze swoim miłosierdziem, a nie z biczem, ze swoim miłosierdziem by uczynić porządek w naszych sercach. Bicz Jezusa wobec nas to Jego miłosierdzie. Otwórzmy Jemu drzwi, aby trochę posprzątał.

Każda Eucharystia, którą sprawujemy z wiarą, sprawia, że wzrastamy jako żywa świątynia Pana, dzięki komunii z jego Ciałem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. Jezus wie, co jest w każdym z nas, i zna także nasze najbardziej palące pragnienie: aby w nas zamieszkał, jedynie On. Pozwólmy Jemu wejść w nasze życie, do naszej rodziny, do naszych serc. Niech Najświętsza Maryja Panna, uprzywilejowane mieszkanie Syna Bożego, nam towarzyszy i wspiera na drodze wielkopostnej, abyśmy mogli na nowo odkryć piękno spotkania z Chrystusem, który jest jedynym, który nas wyzwala i zbawia.

2015-03-08 15:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: niech wiara Maryi i Jej zdolność rozpoznania czasu Boga pomogą nam w przygotowaniu na Boże Narodzenie

[ TEMATY ]

Franciszek

Anioł Pański

Grzegorz Gałązka

Na wiarę Maryi i Jej zdolność rozpoznania czasu Boga jako postaw potrzebnych do dobrego przygotowania na Boże Narodzenie wskazał dziś Ojciec Święty w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Oto tekst papieskiego rozważania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj benedyktyński sposób na dobrą modlitwę!

2021-09-27 13:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Niezmiernie ważnym tematem codziennego życia mnichów jest modlitwa indywidualna. Jaka powinna być modlitwa? W jaki sposób dobrze się modlić?

Jednak św. Benedykt bardzo krótko pisze na jej temat w dwóch rozdziałach Reguły: w rozdziale 20 i 52:

CZYTAJ DALEJ

Zjazd PZPS - Sebastian Świderski nowym prezesem

Sebastian Świderski został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wcześniej przy okazji Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów w Warszawie wycofało się wszystkich sześciu jego rywali i podczas głosowania był jedynym kandydatem.

Na Świderskiego oddano 88 głosów, dwie osoby wstrzymały się, a nikt nie był przeciw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję