Reklama

Niedziela Legnicka

Uroczysta inauguracja roku szkolnego w szkole katolickiej w Polkowicach

Uroczysta Msza św. sprawowana 22 września br. w kościele pw. św. Barbary rozpoczęła inaugurację roku szkolnego 2019/20 w Katolickiej Publicznej Szkole w Polkowicach. Uroczystości przewodniczył legnicki biskup pomocniczy Marek Mendyk

Niedziela legnicka 40/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

inauguracja

Ks. Piotr Nowosielski

Przewodniczący Mszy św. bp Marek Mendyk został powitany przez ks. prob. Jarosława Święcickiego

Przewodniczący Mszy św. bp Marek Mendyk został powitany przez ks. prob. Jarosława Święcickiego

Msza św. zgromadziła uczniów szkoły, ich rodziców i rodziny, pierwszych absolwentów, a także władze miasta, samorządowców, dobrodziejów i sponsorów, grono pedagogiczne i tych wszystkich, którym szkoła jest bliska.

Księdza biskupa i wszystkich przybyłych gości powitał proboszcz parafii ks. dr Jarosław Święcicki, wyrażając także radość z obecności długoletniego proboszcza a obecnie seniora ks. prał. dr. Ludwika Kośmidka.

Modlitwa dziękczynna

Reklama

Bp Marek Mendyk zaczął od złożenia gratulacji skierowanych na ręce obecnego proboszcza i dyrektora szkoły Tomasza Biruta za możliwość obejrzenia nowej części szkoły, która została poświęcona w maju br., oraz podziękowań wszystkim, dzięki którym powstała i została wyposażona.

W homilii, nawiązując do odczytywanej tego dnia Ewangelii, zwrócił uwagę na słowa: „Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w drobnej rzeczy jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie” (Łk 16,10).

Wyjaśnił, żeby nie czekać na jakieś wielkie wydarzenia w życiu, ale każdego dnia dopilnować zwykłych codziennych spraw. – Z małych, codziennych spraw składa się całe nasze „wielkie” życie. Kiedy będziemy je wykonywać z miłością, wiernie, kiedy będziemy w nich uczciwi i rzetelni, to wszystko sprawi, że będziemy gotowi do podjęcia i innych rzeczy, wielkich. Trzeba nam być więc wiernym w małych codziennych obowiązkach, aby przez to podobać się Bogu. Do takiej wierności wychowuje nas i uczy szkoła, którą sobie wybraliście. To miejsce, w której uczeń i mistrz są dla siebie nawzajem. Gdzie nauczyciel przypomina uczniowi, kim on jest, w jakim kierunku idzie i na czym warto budować dom swojego życia. Życzę wam, aby kolejny rok szkolny owocował wiernością w codziennych sprawach – mówił bp Marek Mendyk.

Reklama

W oprawę liturgiczną Mszy św. zaangażowali się, obok służby liturgicznej i grup parafialnych, także przedstawiciele szkoły. Można było ich dostrzec podczas liturgii słowa, składania darów ofiarnych czy też w służbie muzycznej.

Szkolna akademia

Po Mszy św. i pierwszych podziękowaniach wszyscy uczestnicy przenieśli się na plac szkolny. Tam miała miejsce druga część uroczystości, w której uczniowie oraz pedagodzy zaprezentowali swoją szkołę. Całość zakończyła się koncertem muzycznym chóru dzieci i młodzieży, którzy brali wcześniej udział w specjalnych warsztatach muzycznych, pod kierunkiem Roberta Cudzicha. Była to okazja do podziękowań kierowanych pod adresem wszystkich, którzy przyczynili się i dalej przyczyniają do powstania i działalności szkoły.

„Od pomysłu, do przemysłu”

– Najpierw mieliśmy Stowarzyszenie „Pro familia”, ukierunkowane na formację małżeństw i rodzin i właśnie w tym środowisku w roku 2013 zrodził się pomysł na powołanie do życia przedszkola i szkoły. Rok później podjęliśmy pierwsze starania, aby powołać fundację, która została zarejestrowana jako Fundacja św. Michała, a w 2015 r. otworzyliśmy pierwsze oddziały przedszkola i gimnazjum – mówi o początkach szkoły proboszcz ks. Jarosław Święcicki.

Pierwsza siedziba mieściła się w domu parafialnym. Wiadomo było, że z czasem dom ten będzie niewystarczający. – Dlatego od razu przystąpiliśmy do planu i projektu rozbudowy obecnego obiektu. Z budową ruszyliśmy dwa lata temu, trwała ona półtora roku, a dziś dysponujemy już tą nową częścią. To odpowiedź na oczekiwania rodzin katolickich i środowiska polkowickiego. Skoro zaczynaliśmy od przedszkola katolickiego, naturalnym był pomysł kontynuowania tej działalności na dalszych poziomach. Ta uroczystość pomyślana została jako forma podziękowania wszystkim sponsorom, w szerszym zaś znaczeniu całej parafii, bo to przede wszystkim jest dzieło i wysiłek organizacyjny i finansowy naszej parafii. Chcemy więc podziękować radzie parafialnej, sponsorom indywidualnym, przedsiębiorcom i wszystkim zaangażowanym w budowę – dodaje ks. Święcicki.

Jaka jest polkowicka katolicka szkoła?

– Nasza szkoła funkcjonuje od pięciu lat. W pierwszym roku zaczynało naukę 24 uczniów, w drugim 56, w trzecim 78, a w ubiegłym roku 146. Obecnie, kiedy opuściły nas 2 roczniki, w klasach I-VIII mamy 128 osób – przedstawia szkołę jej dyrektor Tomasz Birut. – Mamy w naszych murach także przedszkole, które funkcjonuje jako osobna instytucja. Są w nim 3 grupy. Łącznie jest to 58 dzieci. Ponadto prowadzimy jedną klasę licealną, gdzie na razie mamy 7 uczniów.

Uczniowie i 30-osobowa kadra pedagogiczna korzystają z nowych, dobrze wyposażonych sal lekcyjnych i zaplecza. Klasy są zazwyczaj 14-17 osobowe. Mniejsze klasy dają nauczycielom lepszy kontakt i oddziaływanie na uczniów. Większość uczniów pochodzi z Polkowic, ale nie brakuje ich też z okolicznych miejscowości.

Kiedy oprowadzani po szkole odwiedzamy kilka klas, widzimy że dzieci mają swoje stroje szkolne. – Tak, u nas dzieci chodzą w mundurkach, ponieważ strój zobowiązuje. Jest zupełnie inny kontakt z osobą, która jest w stroju szkolnym, niż z osobą, która takiego stroju nie nosi – wyjaśnia dyrektor Tomasz.

Co odróżnia tę szkołę?

– Wartości, które propagujemy – odpowiada dyrektor – zachowują Społeczną Naukę Kościoła. Zwracamy uwagę na dobro, prawdę, piękno w życiu człowieka i społeczności. Na tych podstawowych wartościach opieramy naszą działalność. To pewnie też sprawia, że rodzice przyprowadzają do naszej szkoły swoje dzieci. Rodzice chyba coraz bardziej uświadamiają sobie, jak ważnym jest dobre wychowanie, a także stworzenie dzieciom bezpiecznych warunków w okresie nauki. I to są zazwyczaj główne ich motywy, którymi się kierują.

Kiedy pytamy o plany na przyszłość, dyrektor podkreśla, że na razie, w tym nowym miejscu, szkoła rozwija się od strony organizacyjnej. Budynek szkolny został oddany do użytku pod koniec kwietnia br. Uczniowie weszli do klas 6 maja, a poświęcenia szkoły dokonał 27 maja biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Na pozostałe rzeczy, takie jak np. sala gimnastyczna, przyjdzie jeszcze czas i na pewno jeszcze o tej szkole usłyszymy.

Fotogaleria na: www.niedziela.diecezja.legnica.pl .

2019-10-01 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas prac, który będzie modlitwą

W poniedziałek 29 września 56 alumnów Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie rozpoczęło nowy rok formacyjny

Licznie przybyli kapłani, przyjaciele seminarium, a przede wszystkim bliscy i rodzice wspólnie świętowali pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi.

CZYTAJ DALEJ

Patron uczniów i studentów

U progu nowego roku szkolnego i akademickiego poznajmy patrona uczniów i studentów oraz orędownika zdających egzaminy - św. Józefa z Kupertynu.

Giuseppe Desa przyszedł na świat w małej włoskiej miejscowości Kupertyn w 1603 r. Jego życie młodzieńcze naznaczone było modlitwą i pracą. Gdy dorósł, rodzice posłali go do szkoły przyparafialnej, jednak jego edukacja nie trwała zbyt długo z dwu powodów. Pierwszym było, jak mówili nauczyciele, całkowite rozkojarzenie i nieumiejętność przyswajania wiedzy. Drugim powodem była choroba - gangrena, która unieruchomiła chłopca w łóżku na 5 lat. Po jakimś czasie, za namową matki i stryja, Józef wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Chciał zostać zakonnikiem.

CZYTAJ DALEJ

Bł. Kadłubek wyjątkowy dla Jędrzejowa

2021-09-20 09:24

[ TEMATY ]

bł. Wincenty Kadłubek

Jędrzejów

diecezja kielecka

Agnieszka Dziarmaga

Sierpień i październik to ważne miesiące w religijnych celebracjach w Jędrzejowie. Tradycyjnie ostatnie dni sierpnia przebiegają pod znakiem Odpustu Wincentiańskiego, zaś 9 października obchodzone jest wspomnienie bł. Wincentego Kadłubka, drugiego patrona diecezji kieleckiej.

Krakowski Biskup, dostojnik Kościoła, patriota i erudyta, który zrezygnował z jednej z najważniejszych godności w państwie piastowskim i pieszo przywędrował do Jędrzejowa, aby rozpocząć mnisie życie, jest kimś wyjątkowym dla miasta i jego mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję