Reklama

Zawsze głosuję za życiem

2019-10-01 13:55

Rozmawia Artur Stelmasiak
Edycja warszawska 40/2019, str. 6-7

Artur Stelmasiak
Poseł Piotr Uściński na czele wielkiej białej flagi, na której została spisana najmocniejsza homilia pro-life św. Jana Pawła II do Polaków z Kalisza w 1997 r.

O ochronie życia nienarodzonych dzieci i polityce prorodzinnej z posłem Piotrem Uścińskim rozmawia Artur Stelmasiak

ARTUR STELMASIAK: – Pan Poseł ma duże doświadczenie samorządowe. Zapytam więc o słynną sprawę ze ściekami warszawskimi. Co się dzieje z oczyszczalnią ścieków Czajka?

POSEŁ PIS PIOTR UŚCIŃSKI: – Z Czajką stało się coś bardzo złego już na etapie planowania tej inwestycji. Gdy nadzorowałem przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne w Ząbkach, to rozmawiałem z byłymi pracownikami warszawskiego MPWiK i łapali się za głowę.

– Czy widzieli niebezpieczeństwo?

– Już 5 lat temu inżynierowie dokładnie tłumaczyli mi, na czym będzie polegać awaria, do której teraz doszło. Syfon pod Wisłą to najgorsze i najdroższe z możliwych rozwiązań. Było tylko kwestią czasu, że na głębokości 30 metrów gigantyczne ciśnienie doprowadzi do eksplozji kolektora.

– Ale przecież był zapasowy?

– Ale zapasowa rura była tuż obok rury, która eksplodowała. Eksperci od kanalizacji przewidywali, że eksplozja jednej rury uszkodzi także drugą. A na taką sytuację nie było planu awaryjnego. Choć bardzo wiele osób wiedziało, że kolektor się zepsuje, to jednak inwestycja niestety została zrealizowana.

– Kto za to jest odpowiedzialny?

– Zarząd MPWiK i rządzący Warszawą politycy Platformy Obywatelskiej. Przy tak wielkich inwestycjach zawsze decydujący głos mają politycy, choć trudno to będzie udowodnić na podstawie dokumentów.

– Jesteśmy tuż przed wyborami. Pamiętam, jak pięć lat temu zadałem Panu pytanie: czy duża polityka Pana nie złamie, czy Piotr Uściński nie zmieni poglądów ws. ochrony życia? Upływająca kadencja sejmu pokazała, że w sprawach ochrony życia jest Pan człowiekiem niezłomnym.

– Dziękuję... To prawda, że zawsze głosowałem za życiem bez względu na okoliczności polityczne. Pod tym względem mogę zapewnić konserwatywnych wyborców, że głos oddany na mnie zawsze będzie głosem za życiem i rodziną.

– Dlaczego Pan jest w polityce?

– Bo ludzie mnie wybierają.

– Najlepiej wszystko zwalić na wyborców...

– (Śmiech)... Tak na serio to jestem w polityce przez przypadek. Gdy miałem 21 lat założyliśmy z kolegą z podstawówki Robertem Perkowskim komitet „Młode Ząbki”. Spisaliśmy nasze pomysły na ulotkach, zrobiliśmy kampanię i dostaliśmy się do rady miasta. Nawet nie wiedzieliśmy, na czym polega praca w radzie miasta, ale szybko nauczyliśmy się polityki samorządowej. Przede wszystkim stawialiśmy na wiarygodność. Przez wszystkie lata udało mi się uzyskać spore poparcie społeczne i zaufanie wyborców w wyborach samorządowych oraz parlamentarnych.

– A skąd PiS i wybory do sejmu?

– Jak zakładaliśmy „Młode Ząbki” to jeszcze PiS-u nie było i dopiero później wstąpiłem do partii. W 2015 r. władze PiS zauważyły poparcie, jakim się cieszę jako prorodzinny samorządowiec i zaproponowano mi start do Sejmu.

– Ja zapamiętałem Piotra Uścińskiego, gdy jako Starosta Wołomiński bronił prof. Bogdana Chazana i lekarzy ze szpitala wołomińskiego przed wykonywaniem aborcji.

– Przygotowaliśmy uchwałę powiatu wyrażającą poparcie dla wybitnego profesora, który został wyrzucony z pracy przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz. Przegłosowaliśmy także uchwałę wprowadzającą do statutu Szpitala Powiatowego w Wołominie zapis o pełnej ochronie życia, tak by szpital, zgodnie z przysięgą Hipokratesa, służył zdrowiu i życiu pacjentów.

– Ten powiatowy zakaz aborcji został uchylony w sądzie.

– Niestety. Naszym sukcesem był fakt, że w Wołominie aborcji i tak nie wykonywano.

– Cztery lata temu szedł Pan Poseł do Sejmu z jednoznacznym postulatem ochrony życia. Jak Pan się czuje z tym, że praktycznie nic się nie udało?

– Mimo wszystko sytuacja dzieci nienarodzonych jest lepsza niż była 4 lata temu. Mamy program „za życiem”, który zachęca rodziców nienarodzonych dzieci podejrzanych o niepełnosprawność, by nie pozbawiali ich życia. Ja jestem przekonany, że program 500+ też ma działanie antyaborcyjne. Jakaś część dzieci, które obecnie się rodzą w Polsce, bez programu 500+ pewnie by się poczęło, ale nigdy by się nie urodziło. Mam tu na myśli również aborcję nielegalną i turystyczną.

– Jednak oficjalna statystyka aborcji eugenicznej nie poprawiła się.

– Ale przez wiele lat ta statystyka rosła. Nam przynajmniej udało się ten aborcyjny trend zatrzymać.

– Ale chyba Pan nie jest w pełni zadowolony?

– Oczywiście to jest za mało. Jestem zwolennikiem pełnej ochrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Wierzę, że wszystko jeszcze przed nami. Jestem przekonany, że zmiana prawa zmieni również postawy ludzi, bo prawo ma również walor wychowawczy. Przecież po zmianie prawa w 1993 r. W kolejnych latach zwiększał się odsetek przeciwników aborcji. Jakbyśmy teraz wykonali kolejny krok w kierunku pełnej ochrony życia efekt byłby taki sam jak po 1993 r.

– Z takimi poglądami pewnie nie zrobi Pan kariery w partii.

– Ja nie planuję swojej kariery partyjnej. Ona jakoś sama przychodzi. Mam zaufanie do Pana Boga, że ma jakiś plan wobec mnie, a ja tylko sumiennie i uczciwie realizuje zadania, które On mi powierza. Jeżeli więc będzie dalsza kariera to tylko na chwałę Bożą.

– To się nam pobożnie zrobiło...

– (Śmiech)... Przecież „Niedziela” to pobożny tygodnik.

– Staramy się. Wracając do kariery politycznej, to Pan jest przykładem posła, który potrafi się postawić nawet zaleceniom szefostwa partii.

– Ja nic nie wiem o jakiś rekomendacjach... W Prawie i Sprawiedliwości jest zasada, że w kwestii np. aborcji nie ma dyscypliny partyjnej, bo szanowana jest wolność sumienia. I ja z tego prawa do używania sumienia korzystam. Zawsze głosowałem i będę głosował za życiem.

– Właśnie dlatego robię wywiad z Piotrem Uścińskim, a nie z innym kandydatem do Sejmu. W Pana okręgu wyborczym Pan jako jedyny ze wszystkich posłów zawsze głosował za życiem.

– Ja stratuje z list PiS okręgu podwarszawskiego. Jeżeli przyjmiemy kryterium pro-life to na listach PiS można znaleźć zdeklarowanych obrońców życia praktycznie w każdym okręgu, np. na warszawskiej liście PiS warto poprzeć posła Pawła Lisieckiego, który też zawsze głosował za życiem.

– A podczas obecnej kampanii wyborczej ludzie pytają o ochronę życia?

– Bardzo często. Zwolennicy PiS oczekują od nas zmiany prawa. Ja zawszę mówię, że 4 lata temu szedłem do wyborów z postulatem pro-life i teraz też z tym postulatem idę. W różnych sprawach mogę szukać kompromisów, ale nie w takiej fundamentalnej sprawie jak życie bezbronnych dzieci.

– Od wielu lat widzę Pana na wszystkich Marszach Świętości Życia i Marszach dla Życia i Rodziny. Nawet podobne inicjatywy organizował Pan w Ząbkach i w Wołominie. Czy działalność pro-life opłaca się w polityce?

– Nigdy nie patrzyłem na ten wymiar mojej działalności przez pryzmat zysków politycznych. Ja po prostu uważam, że takie postępowanie jest właściwe. Gdy byłem starostą wołomińskim z mojej inspiracji zaczęły być organizowane Marsze Dla Życia i Rodziny, z których jestem bardzo dumny. My nie tylko maszerowaliśmy raz do roku ulicami miasta. Wprowadziłem program „TAKrodzina.pl”, który był pierwszym w Polsce poważnym programem prorodzinnym na poziomie powiatowym.

– Ale przecież są inne np. Karta Dużej Rodziny.

– Ona była znacznie później. W Wołominie jako pierwsi wprowadziliśmy system zniżek dla rodzin z powiatu, który do dziś funkcjonuje. Ten przykład, który wyszedł z Wołomina jest bardzo ważny, bo obudził Polaków. To dzięki takim kamyczkom z samorządowych ogródków uruchomiliśmy lawinę oczekiwań społecznych na poważną politykę prorodzinną w całym kraju. Na tej fali powstała np. Karta Dużej Rodziny, ale także na tej prorodzinnej fali PiS wygrało wybory w 2015 r. Jestem dumny z tego, że mogłem i nadal mogę w tej prorodzinnej polityce uczestniczyć. Mam nadzieję, że tak samo będzie po wyborach 13 października 2019 r.

Tagi:
wywiad

Wspieramy Polską Wieś

2019-10-09 08:38

Rozmawiał Maciej Laszczyk

Artur Stelmasiak/Niedziela
Anna Gembicka: Chcemy rozwijać szczególnie te miejscowości, które straciły lub tracą swoje funkcje społeczne i gospodarcze

Maciej Laszczyk: – Pani Minister, Janusz Wojciechowski został wybrany Komisarzem ds. rolnictwa w UE. Co to oznacza dla Polski?

Anna Gembicka: – To kolejny po zniesieniu wiz do USA sukces naszego kraju na arenie międzynarodowej. To bardzo dobra i ważna wiadomość dla Polski. Stanowisko Komisarza ds. rolnictwa to ogromna odpowiedzialność, ale i ogromne możliwości. W perspektywie lat 2021-2027 na Wspólną Politykę Rolną ma być przeznaczone 365 mld euro. To ogromna kwota. Dla porównania dochody budżetu Polski w 2019 r. mają wynieść 387,7 mld zł. Janusz Wojciechowski ma ogromne doświadczenie - był prezesem Najwyższej Izby Kontroli, wicemarszałkiem sejmu, zasiadał w Europejskim Trybunale Obrachunkowym. Z pewnością jego kandydatura przysłuży się do zrealizowania przez PiS obietnicy zrównania dopłat dla rolników.

– Rząd PiS mocno inwestuje w Polską wieś.

– Tak. Bo Polska wieś jest dla nas bardzo ważna. Bezpieczeństwo żywnościowe to fundament Polski. Każdy korzysta codziennie z owoców pracy rolnika. My robimy wszystko, aby tę ciężką pracę docenić. W końcu wieś to też ostoja tradycyjnych wartości.

– Jaki są to wartości?

– Rodzina, wiara, patriotyzm. To podstawa społeczeństwa, ale też kręgosłup moralny. Dziś te wymienione przeze mnie wartości są atakowane z różnych stron. Polska wieś w nie wierzy i stoi na ich straży.

– Jednym z obszarów wsparcia wsi są Koła Gospodyń Wiejskich. Co się wydarzyło, że stały się one tak popularne?

– W 2018 roku przyjęta została ustawa o Kołach Gospodyń Wiejskich. Nadała ona nowy impuls do rozwoju tym organizacjom. Koła Gospodyń Wiejskich liczą sobie już blisko w Polsce 150 lat, mają długą tradycję. Postanowiliśmy je uhonorować i zaproponować nowe, szyte na miarę XXI wieku, możliwości. 

– Jakie są to możliwości?

– Koła otrzymały osobowość prawną, mogą prowadzić działalność gospodarczą i są zwolnione z podatku dochodowego oraz VAT (do 200 tys. zł). Nie muszą posiadać kasy fiskalnej, a ponadto posługują się uproszczoną ewidencją przychodów i kosztów. To zmiany, które uwolniły drzemiącą w Paniach przedsiębiorczość, dały im nowy impuls do rozwoju.

– Jak pani odnajduje się realizując program wsparcia wsi?

– Sama pochodzę ze wsi, więc bardzo dobrze się odnajduję w tych tematach, są mi bardzo bliskie bo sama miałam okazję ich doświadczyć. Spotykam się z wieloma ludźmi, słucham ich historii i pomagam jak tylko umiem. Przed polską wsią wiele wyzwań, ale jestem przekonana, że teka komisarza ds. rolnictwa na pewno przyczyni się do stworzenia lepszych możliwości rozwoju dla polskich rolników. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Belgia: Kelly jest zdrowa, ale chce eutanazji, czuje się brzydka

2019-10-18 18:16

Krzysztof Bronk/vaticannews / Leuven (KAI)

W Belgii na oczach mediów rozgrywa się kolejny dramat cywilizacji śmierci. Od siedmiu miesięcy o eutanazję ubiega się tam cierpiąca na depresję 23-letnia Kelly z uniwersyteckiego miasta Leuven. Jej historia przypomina przypadek 17-letniej Noe Pothoven z sąsiedniej Holandii, która w maju tego roku skorzystała z prawa do eutanazji.

Vatican News

Dolegliwości młodej Holenderki wiązały się doświadczeniem gwałtu. Flamandka Kelly jest ładna, ma rodzinę i narzeczonego. Cierpi na paraliżującą nieśmiałość. Kiedy patrzę w lustro widzę potwora – opowiada dziennikarzom. I jak wielu młodych w jej wieku twierdzi, że po prostu się sobie nie podoba.

O możliwości, które oferuje eutanazyjne prawo w Belgii poinformował ją psycholog. Na eutanazję czeka już siedem miesięcy, bo aby śmiertelny zabieg został wykonany, potrzebna jest pozytywna opinia dwóch psychiatrów i jednego lekarza ogólnego. Jej rodzice i rodzeństwo, w tym siostra bliźniaczka, dowiedzieli się o całej sprawie dopiero kilka dni temu.

Przypadek Kelly budzi w Belgii zrozumiałe kontrowersje. Z powodów psychicznych jest wykonywanych w tym kraju 2,4 procent wszystkich eutanazji. Statystycznie co trzecia osoba, która wnioskuje o wspomagane samobójstwo ze względu na cierpienie psychiczne, otrzymuje aprobatę psychiatrów.

Przypadek Kelly budzi kontrowersję, bo przedostał się do mediów. W pełnym świetle ukazuje on zwyrodnienie państwa, które zamiast podać cierpiącym pomocą dłoń, oferuje im pomoc w samobójstwie. Przypomnijmy, że kiedy pół roku temu w Holandii uśmiercono 17-letnią Noę, Papież Franciszek zareagował na jej zgon tymi słowami: „Eutanazja i wspomagane samobójstwo są porażką wszystkich. Odpowiedź, do której jesteśmy wezwani to nieporzucanie nigdy tych, którzy cierpią; nie poddanie się, ale objęcie troską i miłością, by przywrócić nadzieję”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Uroczystości 35. rocznicy śmierci ks. Popiełuszki

2019-10-19 21:35

Łukasz Krzysztofka/KAI

Rodzina i przyjaciele bł. ks. Popiełuszki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, parlamentarzyści, kilkadziesiąt pocztów sztandarowych NSZZ „Solidarność” z całego kraju i tłumy wiernych uczestniczyły we Mszy św. w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu w 35. rocznicę męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności”.

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Uroczystej, koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który przed Mszą św. poświęcił kaplicę z wystawionymi relikwiami sutanny, którą miał na sobie w momencie śmierci męczennik.

Kard. Nycz zaznaczył, że wierni upamiętniają dziś dzień narodzin ks. Popiełuszki dla nieba - To jednoczenie dzień jego męczeńskiej śmierci w obronie godności człowieka, obronie naszej Ojczyzny i ewangelicznej zasady “zło dobrem zwyciężaj” - powiedział.

Zobacz zdjęcia: 35. rocznica śmierci ks. Popiełuszki

Metropolita warszawski przypomniał, że kapelan Solidarności wielokrotnie wskazywał, że jego mistrzami, od których uczył się głoszenia Ewangelii, są Jan Paweł II i kard. Wyszyński. Kard. Nycz zauważył, że ks. Popiełuszko wyprzedził swoich mistrzów w drodze na ołtarze. – Wiemy jednak, że dziesięć lat po beatyfikacji ks. Jerzego będziemy mieć beatyfikację kard. Wyszyńskiego. Przez wstawiennictwo tych trzech wielkich postaci módlmy się za Kościół polski, za naszą Ojczyznę, z prośbą o siłę dla tych, którzy nią kierują – zaapelował.

Kazanie wygłosił bp Józef Guzdek, Biskup Polowy Wojska Polskiego. Zwrócił uwagę, że w momencie kiedy większość narodów po zakończeniu drugiej wojny światowej doświadczało pokoju, w Polsce nadal “panoszyło się zło”, a “brat wydawał brata na śmierć”. - W takich czasach zajaśniał blask ks. Jerzego Popiełuszki, który jako kapłan był gorliwym obrońcą wiary i godności człowieka. Zawsze stosował się do słów Jezusa “zło dobrem zwyciężaj” - podkreślił i dodał, że kapelan Solidarności był uosobieniem dobroci oraz cierpliwości i zawsze powtarzał, że przemoc jest oznaką słabości, a nie siły.

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że wciąż trzeba walczyć w obronie najsłabszych np. o prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Zdaniem bp. Guzdka żyjemy w świecie, w którym polityczna poprawność nie pozwala nazywać zła po imieniu, z obawy, że ktoś poczuje się dotknięty. Nie można czegoś nazwać grzechem, mimo, że katolicy niejednokrotnie spotykają się z pogardą i profanacją tego, co dla nich święte.

- Niezwykle potrzebne jest dziś spotkanie z ks. Jerzym, który uczy nas, że złu nie można ulegać i wyrażać na nie zgody. Mamy wypowiadać słowa prawdy, gdy inni milczą – podkreślił duchowny.

Bp Guzdek wspomniał również, że ks. Popiełuszko przestrzegał przed niechrześcijańskim radykalizmem i wykluczeniem kogokolwiek - Nie dążył do budowania ekskluzywnej wspólnoty. Podkreślał, że jego kazania nie są przeciw komuś, że walczy z systemem zła, a nie z człowiekiem. Mówił: “To co robię to nie polityka, moja bronią jest prawda. Prawda i miłość” - zaznaczył.

- Świadkowie jego życia mówili, że potrafił wyjść z kawą do śledzących go funkcjonariuszy SB, mówiąc, że to nie ich wina, że tu stoją. Niektórzy chcieli żeby piętnował po nazwisku swoich prześladowców, ale ks. Popiełuszko podkreślał, że walczył ze złem, nie z ofiarami zła. W jego życiu nie było nienawiści - wspominał biskup Guzdek.

Zdaniem duchownego dzisiejsza uroczystość stwarza okazję do “zawstydzenia” niektórych wiernych i przemyślenia, czy Kościół stara się dotrzeć do wszystkich ludzi nikogo nie wykluczając.

- W pluralistycznym społeczeństwie zawsze znajdą się nurty przeciwne Kościołowi i trzeba reagować, ale nie każda reakcja jest zgodna z duchem Ewangelii – zauważył duchowny. Dodał, że jeśli “oburzenie stanie się sposobem duszpasterstwa” to wierni i księża przestaną być apostołami, a staną się inkwizytorami.

- Ks. Popiełuszko nigdy nie zdradził prawdy, nawet za cenę męczeńskiej śmierci. Był orędownikiem przebaczenia i pogodzenia zwaśnionych stron – zaznaczył biskup, pytając wiernych czy przed przystąpieniem do Komunii będą mogli z czystym sercem wypowiedzieć słowa: “I odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”. - Te słowa są dziś weryfikacją prawdy o naszym chrześcijaństwie – stwierdził.

Po Mszy św. odmówiono litanię do bł. ks. Jerzego, a następnie złożono wieńce na grobie męczennika.

19 października obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Kapłanów Niezłomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem