Reklama

Uroczyste Gaudeamus w legnickim Seminarium Duchownym

Niedziela legnicka 42/2019, str. III

Ks. Waldemar Wesołowski

Inaugurację 7 października br. rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Marka Mendyka. W kaplicy seminaryjnej modlili się także biskup senior Stefan Cichy, księża przełożeni i wykładowcy, proboszczowie oraz rodzice alumnów i zaproszeni goście. Wśród nich nie zabrakło parlamentarzystów, przedstawicieli władz miasta i instytucji działających na terenie Legnicy, oraz przedstawicieli legnickich wyższych uczelni i szkół średnich.

– W naszym seminarium kształcimy nie tylko ludzi kompetentnych w swoich specjalizacjach, ale także ludzi bogatych w autentyczną mądrość. Tutaj kandydaci do kapłaństwa poznają prawdę o Bogu i człowieku. Uczą się, że tę mądrość zdobywa się w pokorze przed Bogiem – powiedział bp Marek Mendyk podczas inauguracji roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Legnickiej.

Reklama

Dalsza część uroczystości miała miejsce w auli seminaryjnej. Zgromadzonych powitał rektor ks. Piotr Kot. Zwrócił on uwagę na to, że seminarium wychowuje do pełni człowieczeństwa na wzór Jezusa Chrystusa. – W kapłaństwie człowiekiem wykształconym jest nie tylko ten, kto najwięcej wie i potrafi, ale ten, kto w sposób najpełniejszy i najbardziej autentyczny staje się człowiekiem. To zaś nie jest możliwe bez otwarcia się na Jezusa Chrystusa. Taki cel chcemy osiągnąć, wykorzystując różne narzędzia, w tym studium filozofii i teologii – podkreślił ksiądz rektor.

Po powitaniu gości odbyła się immatrykulacja kleryków I roku studiów. Alumni z rąk ks. dr. hab. Sławomira Stasiaka, prorektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, do którego afiliowane jest legnickie seminarium, otrzymali studenckie indeksy. Wręczone też zostały nagrody za najlepsze wyniki w nauce za poprzedni rok akademicki księżom neoprezbiterom i klerykom.

Wykład inauguracyjny poprowadził ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek, który mówił o „Apologetycznych obszarach współczesnej teologii”. Zaznaczył, że apologia (czyli obrona wiary) zrodziła teologię, która rozwijała się szczególnie wtedy, gdy broniła wiary, ona też tkwi w samej istocie teologii. Zatem teologia apologetyczna ma ważne zadanie do spełnienia we współczesnym świecie, często wrogo nastawionym do Boga, do chrześcijaństwa, do Kościoła. Szczególnie współczesne media robią szkodę człowiekowi – nie tylko chrześcijaninowi, lecz każdemu. – Uderzają one bowiem w podstawy samego bycia człowiekiem, czyli w rozum, moralność, duchowość i nadzieję. W teologii istnieją apologetyczne obszary, które dostarczają argumentów, aby bronić przede wszystkim człowieka – mówił ks. Ferdek.

Reklama

W dalszej części wykładu wskazał na 5 wymiarów i zadań współczesnej teologii: obrona rozumu, obrona wartości moralnych, obrona rozwoju duchowego człowieka, obrona nadziei i obrona całego człowieka. Na zakończenie wystąpienia ksiądz profesor złożył życzenia: – Niech w nowym roku akademickim udziela nam Bóg ducha mocy i miłości i trzeźwego myślenia, abyśmy odkrywając apologetyczne obszary teologii, bronili człowieka: jego rozumu, moralności, duchowości i nadziei.

Warto podkreślić, że w tym roku ks. Ferdek rozpoczął 25. rok współpracy z legnickim seminarium duchownym.

Na zakończenie przybyli goście złożyli życzenia klerykom i profesorom na nowy rok akademicki. Wśród nich słowo do zebranych skierowały wiceminister oświaty Marzena Machałek, poseł Ewa Szymańska, a senator Dorota Czudowska odczytała list od Marszałek Sejmu Elżbiety Witek.

Uroczystość zakończyła się śpiewem Gaudeamus igitur. Obecnie w legnickim seminarium kształci się 25 kleryków, w tym 4 na I roku studiów.

Pełna relacja z uroczystości oraz wykład inauguracyjny dostępne są na stronie Radia Plus Legnica: www.legnica.fm .

2019-10-16 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Pakistan: ustawa chroniąca mniejszości religijne sprzeczna z Koranem

2021-09-24 17:19

[ TEMATY ]

Pakistan

kobiety

mniejszości religijne

porwania

Vatican News

Religijni przywódcy Pakistanu odrzucili ustawę zapobiegającą porwaniom dziewcząt i młodych kobiet w celu przymusowych konwersji i małżeństw. Przedstawiciele mniejszości uznają to za przyzwolenie na utrzymanie procederu.

W Pakistanie nie spada liczna porwań nieletnich dziewcząt i młodych kobiet wyznań niemuzułmańskich, głównie chrześcijanek i hinduistek, które są zmuszane do przejścia na islam i zawarcia małżeństwa z muzułmanami. Choć pakistańska konstytucja z 1973 roku zapewnia wszystkim obywatelom równe szanse i status, na porządku dziennym są przestępstwa, takie jak przymusowa konwersja na islam, ułatwiane przez systemową dyskryminację i tolerancyjną postawę wobec takich nadużyć ze strony grup politycznych i religijnych w muzułmańskiej większości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję