Reklama

Dookoła świata

Dowody zbrodni

Siły amerykańskie mają dowody zbrodni popełnionych przez siły tureckie w Rożawie w Syrii podczas ofensywy przeciwko Kurdom. – Nie mamy dowodów na czystki etniczne popełnione przez Turcję, o których słyszeliśmy, ale pojawiły się doniesienia o zbrodniach wojennych – powiedział James Jeffrey, specjalny przedstawiciel USA w Syrii, podczas przesłuchania w Izbie Reprezentantów. Dochodzenie dotyczące m.in. używania bomb fosforowych podczas ofensywy w Syrii trwa.

Wcześniej o oskarżeniu Turcji o zbrodnie wojenne w Rożawie informowało Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR). Apelowano do Ankary o śledztwo w sprawie zabójstw Kurdów, w tym szefowej partii Przyszłość Syrii Hewrin Chalaf, których egzekucje sfilmowano.

Ofensywa turecka w części Syrii kontrolowanej przez kurdyjskie milicje przyniosła śmierć kilkuset osób i exodus ok. 200 tys. mieszkańców rejonu. Wygasła po rozmowach przedstawicieli amerykańskich w Ankarze i spotkaniu prezydentów Rosji i Turcji – Władimira Putina i Recepa Tayyipa Erdogana. Porozumienie, według którego na granicy Syrii z Turcją pojawiły się rosyjska żandarmeria i syryjska straż graniczna (mają one monitorować, czy kurdyjscy bojownicy wycofali się z tworzonej przez Turcję strefy bezpieczeństwa), prezydent USA Donald Trump nazwał „wielkim sukcesem”. – Kurdowie są bezpieczni – stwierdził. Turcy planują przenieść na pogranicze syryjsko-tureckie 1-2 mln uchodźców z Syrii przebywających w Turcji.

Wojciech Dudkiewicz

Dopiero teraz

Władze Hongkongu formalnie wycofały z regionalnego parlamentu projekt nowelizacji prawa ekstradycyjnego, który był bezpośrednią przyczyną trwających od czerwca masowych protestów. Był to jeden z głównych postulatów zgłaszanych przez protestujących. Projekt przewidywał m.in. możliwość ekstradycji podejrzanych do Chin kontynentalnych oraz konfiskaty i zamrażania aktywów w Hongkongu na wniosek chińskich urzędów. Wycofanie projektu raczej nie powstrzyma protestów, ponieważ rząd Hongkongu nie przychylił się do żadnego z czterech pozostałych postulatów, w tym demokratycznych wyborów władz regionu i niezależnego śledztwa w sprawie nadużywania siły przez policję.

Reklama

jk

Franco ekshumowany

Stało się. Szczątki gen. Francisca Franco zostały ekshumowane z bazyliki w Dolinie Poległych – mauzoleum upamiętniającego ofiary wojny domowej w Hiszpanii. Na ekshumację nalegał socjalistyczny rząd Hiszpanii, a zgodę na to we wrześniu br. wydał Sąd Najwyższy Hiszpanii, odrzuciwszy apelację potomków gen. Franco. Ceremonia ekshumacji odbyła się bez udziału mediów, w obecności krewnych dyktatora i przedstawicieli władz. Szczątki generała miały zostać przeniesione na położony na północ od Madrytu cmentarz El Pardo-Mingorrubio, gdzie spoczywają wdowa po generale oraz wielu polityków. Z sondażu dla „El Mundo” wynika, że ekshumację Franco popierało 43 proc. Hiszpanów, a 32,5 proc. było przeciw.

wd

Czas Benny’ego

Misję utworzenia rządu prezydent Izraela Reuwen Riwlin powierzył liderowi centrolewicowego sojuszu Niebiesko-Biali – Benny’emu Gantzowi. Ma to umożliwić wyjście z impasu politycznego po tym, jak jego rywal – premier Beniamin Netanjahu nie zdołał utworzyć rządu po wyborach z 17 września br. Gantz obiecał spróbować utworzyć rząd zgody liberalnej. Ma na to jeszcze ok. trzech tygodni. Jeśli próba się nie powiedzie, prezydent poprosi parlament o wyznaczenie kandydata do sformowania rządu. Jeśli i to się nie uda, w Izraelu powinny się odbyć kolejne wybory, trzecie w tym roku.

jk

Cesarska formalność

Cesarz Japonii Naruhito 22 października br. formalnie ogłosił światu swoje wstąpienie na tron i ślubował wypełniać zapisaną w konstytucji rolę symbolu państwa. W uroczystości w Pałacu Cesarskim w Tokio wzięło udział ok. 2 tys. dostojników z prawie 190 krajów.

59-letni Naruhito, który nie ma władzy politycznej, rozpoczął panowanie w maju, po abdykacji swego ojca – Akihito, któremu zaawansowany wiek utrudniał pełnienie funkcji. Ceremonię skomplikowały tajfun Hagibis, który przeszedł niedawno nad Japonią (spowodował śmierć co najmniej 80 osób), a także padający ulewny deszcz. Planowany na dzień intronizacji uroczysty pochód ulicami Tokio został przełożony na listopad.

wd

2019-10-29 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela podlaska 1/2017, str. 7

[ TEMATY ]

bł. Bolesława Lament

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

W pamiętnym dla diecezji drohiczyńskiej dniu – 5 czerwca 1991 r. została beatyfikowana Bolesława Lament. W liturgii czcimy ją w rocznicę śmierci 29 stycznia

Nie tylko czas oraz miejsce beatyfikacji bł. Bolesławy Lament (właśnie wtedy św. Jan Paweł II utworzył naszą diecezję) i nie tylko fakt, że pracują wśród nas jej córki duchowe ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny, wiążą tę świetlaną postać z Kościołem drohiczyńskim – za życia i po śmierci, gdy jej ciało złożono już w trumnie, przemierzała także nadbużańską ziemię.

CZYTAJ DALEJ

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

[ TEMATY ]

święty

Hiszpania

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Zanim sam został zabity, Ignacio Echeverría ocalił życie wielu ludzi. Do dramatu doszło 3 czerwca 2017 r. na Borough Market, największym targu spożywczym w Londynie, przy London Bridge. Ignacio był w drodze do skateparku, by spotkać się z przyjaciółmi, gdy zauważył mężczyznę, który z nożem rzucił się na policjanta, a następnie zaatakował kobietę. Wcześniej bandyci wjechali w tłum furgonetką. Ignacio chwycił deskorolkę i uderzył nią jednego z napastników, dzięki czemu kilkoro ludzi zdążyło uciec. Wtedy zobaczył drugiego terrorystę, atakującego policjanta. Zanim ruszył w jego stronę, został dwukrotnie pchnięty nożem w plecy. Zmarł z powodu odniesionych ran.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję